10 ajurvedskih savjeta za zdraviji smoothie (recept uključen!)

1687145068 Ayurvedic smoothie recipe

mixed berry smoothie 2Pitanje koje mi često postavljaju u mojoj ayurvedskoj praksi je “što Ayurveda kaže o konzumiranju smoothieja?”. Nakon objave “loše” vijesti da ayurvedska dijeta strogo preporuča izbjegavanje smoothieja, sljedeće pitanje često glasi: “Volim svoje smoothieje, postoji li neki način da se to zaobiđe?”. Srećom nije sve crno-bijela stvar i često postoje koraci koje možemo poduzeti kako bismo izbjegli nezdravu prirodu koja prati mnoge recepte za smoothieje.

Pa zašto Ayurveda tvrdi da smoothieji nisu zdravi?

To je djelomično zato što često sadrže nekompatibilne kombinacije namirnica, visoku kalorijsku vrijednost i pretjeran udio šećera. Smoothiji također posjeduju svojstva sirovosti, hladnoće i grubosti, što ih po prirodi čini teškima, teško probavljivima i izazivaju Vata. Redovito jedenje smoothieja s ovim svojstvima sigurno će dovesti do usporene probave (Manda Agni), fermentacije u crijevima i nakupljanja toksina.

Ako ovo čitate i mislite da se ne želite odvojiti od svog jutarnjeg smoothieja, bit ćete sretni čuti da postoje neke mjere opreza koje možemo poduzeti kako bismo naše smoothieje učinili zdravijima, lakšima i lakše probavljivima. Smislio sam popis lijekova za balansiranje nezdrave prirode prosječnog recepta za smoothie. Idealno bi bilo da primijenite što više ovih preporuka kako biste iz svog smoothieja imali najviše zdravstvenih koristi.

Ne propustite naš ayurvedski recept za smoothie na dnu stranice!

1. Koristite biljni čaj kao bazu.

Smoothieji obično sadrže velike količine šećera, djelomično zato što često koriste voćni sok ili zaslađeno mlijeko od orašastih plodova kao bazu. To može dovesti do prekomjernih kalorija, nestabilnosti šećera u krvi i energetskih pada ubrzo nakon konzumacije. Iz tih razloga važno je smanjiti sadržaj šećera što je više moguće.

Naravno, uvijek možete dodati vodu kao temeljac; međutim, ako tražite nešto malo ukusnijeg, nevjerojatna opcija je da umjesto toga upotrijebite biljni čaj po svom izboru. Ovo ne samo da će stvoriti više okusa, već će dodati i neke velike zdravstvene prednosti! Neki ukusni biljni čajevi uključuju tulsi, đumbir, limunsku travu, chai, rooibos, čaj od ruže, hibiskusa ili kamilice. Ako pronađete mješavinu čaja koja vam se sviđa za vaš recept za smoothie, napravite veliku količinu koju ćete pohraniti u hladnjak radi lakše upotrebe.

2. Klonite se nepravilnih kombinacija hrane.

Jedan od glavnih razloga zašto su smoothieji toliko loši za probavu su nespojive kombinacije namirnica koje ih često prate. Na primjer, voće se uvijek jede samo, što ga čini lošom kombinacijom kada se pomiješa s jogurtom, mlijekom, orašastim plodovima, povrćem ili slično. Ako koristite voće za svoj recept za smoothie, bit će bitno da bude jednostavan i izbjegavate dodavanje ostalih navedenih sastojaka.

Ako svoj smoothie želite malo napuniti nečim drugim osim voća, nekoliko opcija koje neće biti toliko štetne je dodavanje avokada, kokosa (koji je tehnički voće) ili sjemenki kao što su chia, lan, konoplja , ili sjemenke bundeve. Ako žudite za tim zdravim zelenim sjajem u svom smoothieju, predlažem da u njega dodate zeleni prah kao što je spirulina ili moja formula Svastha Super Greens, jer će se oni lakše probaviti od sirovog kelja, špinata, zelenog povrća itd.

Kliknite ovdje za više informacija o nekompatibilnim kombinacijama hrane.

Probajte moj Svastha Super Greens!

3. Izbjegavajte dodavanje teško probavljivih proteinskih prahova.

Budući da je cilj našeg recepta za zdravi smoothie učiniti ga lakšim za probavu, drugi čimbenik bit će izbjegavanje proteinskih prahova. Zbog njihove suhe, visoko prerađene prirode, ne preporučuju se često u Ayurvedi i svakako ih treba izbjegavati kada se uzimaju s voćem (što ih čini teško probavljivim i nekompatibilnom kombinacijom).

Ako vam trebaju proteini u vašim smoothiejima, preporučio bih da isprobate neke proteine ​​iz sjemenki (koristite cijele sjemenke umjesto prerađenog praha) kao što su chia, lanene, konopljine ili bundevine sjemenke.

4. Dodajte zagrijavajuće začine koji će pomoći u probavi.

Ima li boljeg načina da olakšate težak recept od začina za probavu. Budući da su smoothieji po prirodi slatki, najbolje bi bilo koristiti neke slatke, aromatične opcije poput cimeta, kardamoma, muškatnog oraščića i/ili đumbira. Iako nije sladak, stvarno uživam u dodavanju kurkume i rijetko kad napravim smoothie bez nje!

5. Dodajte malo kokosovog ulja (ili drugih zdravih masnoća) za potporu probavi.

Još jedan sjajan način da dodate malo probavne potpore i smanjite Vata-provokaciju je da koristite nešto zdravih masti u svom receptu za smoothie. Masnoća ne samo da osigurava esencijalne hranjive tvari za naše tijelo, već će pomoći da suha, gruba kvaliteta smoothieja bude vlažnija, što posljedično pomaže u probavi. Neke izvrsne opcije za to bi bile kokosovo ulje, ghee, ulje sjemenki lana ili avokado.

6. Smoothie jedite samo tijekom vrućih sezona, izbjegavajte ih u jesenskim i zimskim mjesecima.

Uvijek je najbolje jesti uz sezonu, a to se posebno odnosi na frapee. Jedenje sirove, hladne hrane koja izaziva Kapha (zbog svoje teške, guste i ljepljive prirode) i Vata (zbog svoje sirove, hladne, suhe i grube prirode) tijekom godišnjih doba koja već prevladavaju u ovim došama će samo ih dodatno provocirajte u svom sustavu. To će pojačati simptome kao što su hladnoća, loša cirkulacija, zatvor, suha koža, plinovi, nadutost, tjeskoba i nesanica u jesen, te zagušenost, spora probava, tromost, lijenost, umor i depresija u zimskoj sezoni. Stoga će najbolje vrijeme za konzumiranje smoothieja biti kasno proljeće i ljeto, jer se hladna, sirova hrana bolje podnosi tijekom tih mjeseci.

7. Ciljajte na smoothije sobne temperature, nikada ih ne jedite ledene!

I u toplijim mjesecima treba izbjegavati konzumaciju ledeno hladne hrane i pića. Konzumiranje hrane na ekstremno niskim temperaturama čini je teže probavljivom, ali i slabi probavnu vatru tako što je doslovno gasi. Stoga smoothie (koji je ionako teže probavljiv) uvijek treba jesti na sobnoj temperaturi ili topliji.

To se može postići ne dodavanjem leda i izbjegavanjem smrznutog voća. Dodavanje zagrijavajućih začina kao što je gore spomenuto prirodno će također dodati toplinu smoothiju.

8. Neka bude jednostavno, nemojte koristiti previše sastojaka!

Kada pitam svoje klijente o njihovom trenutnom receptu za smoothie, češće nego ne postoji dugačak popis sastojaka kojima me obasipaju. Iako je popis sastojaka obično vrlo zdrav (orašasti plodovi, sjemenke, jogurt, voće, kelj, suplementi, itd.), kada se svi zajedno uzmu u jedno veliko pomiješano piće, njihova zdrava svojstva postaju nadjačana teškim, teškim za unos -probaviti prirodu koja rezultira. Nadalje, teško je pomiješati toliko sastojaka bez stvaranja nekompatibilnih kombinacija hrane, pogotovo kada je voće gotovo uvijek u mješavini.

Stoga, kako bi stvari bile jednostavne, najbolje je težiti ograničenju sastojaka koji se dodaje vašem smoothieju. Na primjer, držite se 1-2 voćke, 1 sjemenke, 1 zdrave masti, vode ili baze od biljnog čaja i začina. Što je smoothie lakši za probavu, bolje ćete se osjećati nakon njega, bolje će vaše tijelo apsorbirati zdrave hranjive tvari i manja je vjerojatnost da ćete osjetiti negativne simptome koji mogu nastati (plinovi, nadutost, težina, toksini itd.) previše kompliciran smoothie.

9. Jedite umjereno, izbjegavajte svakodnevno jesti smoothije.

Kako kažu, previše dobrih stvari lako može postati štetno. Čak i ako slijedite sve ove savjete do dna, svejedno bih toplo preporučio izbjegavanje dnevnog unosa smoothieja. To je zato što će i dalje posjedovati neželjene osobine koje pokušavamo izbjeći, samo s lakšim udarcem. Oni će i dalje vjerojatno imati pristojnu količinu šećera i kalorija, biti će teže probavljivi (relativno govoreći) i imati sirova, hladna svojstva slična njima. Stoga bih težio ne više od 3 smoothieja tjedno tijekom toplije sezone i izbjegavao bih ih u potpunosti u hladnijim mjesecima.

10. U potpunosti izbacite smoothie tijekom razdoblja ozbiljne Vata ili Kapha neravnoteže.

Ako trenutno doživljavate ozbiljnu Vata neravnotežu kao što je anksioznost, nesanica, jaki plinovi i nadutost, zatvor ili neredovita slaba probava, bilo bi najbolje izbjegavati smoothie dok se simptomi ne povuku i Vata se ne vrati u svoje normalno stanje. Umjesto toga treba se usredotočiti na prikladniju dijetu za smanjenje Vate koja se sastoji od tople, vlažne, dobro kuhane hrane.

Ovdje pročitajte više o dijeti za smanjenje Vate.

Slično tome, ako postoji ozbiljna Kapha neravnoteža kao što je zagušenje, kronična infekcija sinusa, usporena probava, nedostatak apetita, usporen metabolizam, pretilost, hipotireoza, kronični umor ili depresija, tada će još jednom biti najbolje izbjegavati smoothije dok se ne uspostavi ravnoteža. je obnovljena. Umjesto toga treba se usredotočiti na prikladniju dijetu za smanjenje kaphe koja se sastoji od toplije, laganije hrane s manje šećera.

Ovdje pročitajte više o dijeti za smanjenje kaphe.

Sada kada imate ideju o nekim promjenama koje možete napraviti za svoj vlastiti recept za smoothie, mislio sam podijeliti opći recept koji će se pridržavati ovih pravila, a opet će biti ukusan! Nadam se da uživaš:)

Kliknite ovdje za kopiju ovog recepta za ispis.

  • Doshic učinak: Vata ↓, Pitta ↓, Kapha ↓*
  • Izrađuje: 12 unci
  • Vrijeme pripreme: 10 minuta

* Pretjerano će povećati Kapha; Kapha tipovi bi trebali izbjegavati piti ovaj smoothie više od 1 do 2 puta tjedno.

Sastojci

  • 1 šalica ohlađenog čaja od hibiskusa, lagano zaslađenog medom po želji (zamijenite bilo kojim biljnim čajem po izboru)
  • 1/2 svježe banane
  • 1 šalica svježih jagoda
  • 1/2 avokada
  • 1 žlica chia sjemenki
  • 1 žlica sjemenki konoplje
  • Kockica svježeg đumbira od 1/2 inča, oguljena i naribana
  • 1/4 žličice kurkume u prahu (ili svježe kurkume)
  • 1/4-1/2 žličice cimeta u prahu
  • 1/4 žličice kardamoma

Upute

Kliknite ovdje za kopiju ovog recepta za ispis.

  1. Stavite sve sastojke u blender velike brzine.
  2. Miješajte na visokoj razini 2 do 3 minute ili dok ne dobijete glatku konzistenciju.
  3. Pijte i uživajte do 1 do 3 puta tjedno tijekom kasnog proljeća ili ljeta.

Probajte moj Svastha Super Greens!

Svastha Super Greens

Otkrijte još ljekovitih recepata uz moju 30-minutnu ayurvedsku kuharicu!

Cookbook Cover

Sada dostupno: “Ayurvedska biljna medicina za početnike” puna s više od 100 ayurvedskih kućnih lijekova!

Ayurvedic Herbal Medicine Cover

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.