Prema Ayurvedi, jesen je jedno od najboljih doba godine za provođenje čišćenja. Zapravo, tradicionalno ayurvedsko čišćenje provodi se samo tijekom prijelaznih godišnjih doba proljeća i jeseni, a inače se izbjegava tijekom intenzivnijih mjeseci ljeta i zime. Budući da postoji bezbroj načina čišćenja, iznimno je važno uzeti u obzir sezonske elemente kako bi čišćenje bilo sigurno, zdravo i učinkovito.
Jesen je odlično doba godine za čišćenje iz više razloga. Prva je ideja da je jesen simbol tranzicije u našem okruženju; budući da naše okruženje snažno utječe na nas kao pojedince, ovo je također odlično vrijeme za tranziciju u našim životima. Još jedan važan razlog za provođenje čišćenja tijekom jeseni je to što je jesen obično blaže vrijeme, obično nije ni prevruće ni prehladno. Prema Ayurvedi, čišćenje treba izbjegavati tijekom mjeseci s ekstremnijim vremenskim uvjetima. Obavljanje čišćenja tijekom ovih mjeseci može oslabiti tijelo koje treba biti jako tijekom vremenskih nepogoda, a inače može izazvati bolest ili poremećaj.
Ljeto je obično vrijeme putovanja, kasnih noći i više društvenih aktivnosti. Stoga je još jedan dobar razlog za jesensko čišćenje resetiranje sustava i ispiranje nakupljenih toksina koji su se možda nakupili tijekom ovog vremena. Ljeto je također vrijeme nakupljanja Pitte (vatre/topline), a do kraja ljeta/početka jeseni može biti najgore. Stoga bi se jesensko čišćenje trebalo usredotočiti na ispiranje nakupljenih toksina u sustavu, a istovremeno se baviti nakupljenom Pittom koja se nakupljala tijekom posljednjih nekoliko mjeseci.
Sada kada znamo “zašto” jesenskog čišćenja, ispitajmo sada “kako”. Svaki će pojedinac zahtijevati drugačiji tretman ovisno o tipu tijela i trenutnim problemima, ali postoje neka opća pravila koja će ostati ista. Iako u ovo doba godine može doći do nakupljanja Pitte u tijelu, jesen je zapravo doba Vate. Stoga ovo moramo imati na umu zajedno s ostalim elementima koje donosi jesen.
1. Izbjegavajte čišćenje sokom.
Budući da je Vata sezona, čišćenje sokovima ne bi trebalo provoditi zbog njihove hladne, sirove i grube prirode. Uzimanje samo soka tijekom nekoliko dana najvjerojatnije će povećati Vatu koja je već u višku zbog kvaliteta koje Fall posjeduje. To može dovesti do stalnog osjećaja hladnoće, iscrpljenosti, slabe cirkulacije, suhoće, plinova, zatvora, vrtoglavice, tjeskobe i problema sa spavanjem. Isto vrijedi i za druga tekuća čišćenja kao što su Master Cleanse i posti na vodi, jer ih također treba izbjegavati tijekom ovog doba godine.
2. Dajte prednost monodijetnom čišćenju koristeći toplu, dobro kuhanu hranu.
Najpoznatije dijetetsko čišćenje u ajurvedskoj medicini je zloglasno Kitchari čišćenje. Budući da je Kitchari topao, kašast, dobro kuhan i dobro začinjen, ovo je izvrsna opcija za jesensko čišćenje. Ako vam Kitchari nije omiljena, druge opcije monodijeta za jesensko čišćenje mogu biti juha od povrća, juha od povrća s kvinojom ili juha od crvene leće s povrćem. Sve dok su sastojci jednostavni, lako probavljivi, dobro kuhani, dobro začinjeni (npr. kurkuma, đumbir, komorač, kumin, crni papar, piskavica, itd.) i ostaju jednolični (što znači NEMA druge hrane), trebalo bi biti dobra opcija. Vata Churna se također može dodati u kitchari ili juhu kako bi se poboljšala probava uz smanjenje Vate.
Isprobajte naš klasični Kitchari recept za čišćenje!
3. Uključite puno zagrijavajućih ulja u hranu.
Da bi se tijelo zagrijalo i smanjila suhoća, u svako jelo treba dodati ulje za zagrijavanje. Najbolje ulje za Vatu je sezamovo ili bademovo ulje, ali ghee se smatra tri-doshicom i uvijek se također može koristiti.
4. Pijuckajte toplu vodu tijekom cijelog čišćenja.
Topla voda ne samo da će pomoći u održavanju topline tijela, već je i odlična pomoć u olakšavanju čišćenja. Vjerovali ili ne, topla voda je moćna u ispiranju toksina iz sustava i povećanju probavne vatre. Također će pomoći u održavanju sustava hidratiziranim tijekom ovog razdoblja sušenja. Započnite svaki dan s 16 unci vruće vode i nastavite piti najmanje 6-8 šalica više tijekom dana; po želji slobodno dodajte limuna. ***Uvijek izbjegavajte sva hladna ili ledena pića tijekom čišćenja.
5. Pijuckajte topli biljni čaj tijekom cijelog čišćenja.
Još jedna velika pomoć u čišćenju je pijenje toplog biljnog čaja svaki dan. Najbolje opcije za jesensku sezonu uključuju čaj od svježeg đumbira (u ovom trenutku izbjegavajte suhi đumbir), tulsi čaj, CALM čaj, detox čaj; čaj od kumina, korijandera, komorača; ili čaj od đumbira, kurkume, tulsija. Međutim, čišćenje ne bi trebalo sadržavati šećere i stoga se med ne smije dodavati do završetka čišćenja. ***Imajte na umu da biljni čaj ne bi trebao biti uključen u vašu kvotu tople vode.
6. Uzmite Tikta Ghrita svako jutro čišćenja.
Tikta Ghrita je ljekoviti ghee koji se uzima prije i tijekom većine ayurvedskih čišćenja. Tijekom jesenskog čišćenja iznimno je bitno uravnotežiti Pittu (toplinu) koja se nakupljala tijekom ljetne sezone. Tikta Ghrita je ghee prožet snažnim gorkim biljkama specifičnim za detoksikaciju, pitta neravnotežu, probleme s jetrom i čišćenje tena. Uzmite 1 žlicu svako jutro na prazan želudac, 3-7 dana prije čišćenja i svaki dan tijekom samog čišćenja.
7. Svakodnevno izvodite masažu toplim uljem s Vata uljem.
Još jedna važna praksa koja pomaže u jesenskom čišćenju je ayurvedska masaža samouljem poznata kao Abhyanga. Ovo je savršeno za smanjenje Vate u jesenskoj sezoni, dok također pomaže u detoksikaciji otpuštanjem toksina koji su pohranjeni u dubokim tkivima. To je najbolje učiniti s uljem prožetim biljem poznatim kao Vata ulje, ali ako ono nije dostupno, rafinirano sezamovo ulje sljedeće je najbolje ulje za jesensku sezonu. Izvodite ovu samouljnu masažu svaku večer prije spavanja 3-7 dana prije čišćenja, svaku večer tijekom čišćenja i oko 3 puta tjedno nakon čišćenja.
Kliknite ovdje za potpune upute o ayurvedskoj masaži uljem.
8. Znojite se svaki dan.
Znojenje, također poznato kao svedana, odličan je kompliment svakom čišćenju koje pomaže u detoksikaciji sustava na dubljoj razini. Najbolji načini da to učinite su kupka od đumbira, sauna ili parna voda. Budući da suhoća prevladava u jesen, korisno je masažu uljem raditi neposredno prije ili nakon znojenja kako biste izbjegli isušivanje tijela (posebno kod suhe saune). Provedite jednu od ovih mjera znojenja svaki dan 3-7 dana prije čišćenja, svaki dan čišćenja i 3 puta tjedno nakon čišćenja.
9. Izvodite nježnu obnavljajuću jogu svako jutro.
Veliki kompliment jesenskom čišćenju je uzemljujuće djelovanje (ili nedjelovanje) neke obnavljajuće joge. To se može učiniti u učionici ili još bolje kod kuće s jastucima ili podupiračima (pogledajte slike ispod). Nježni pregibi prema naprijed, zavaljeni sjedeći položaji (tj. supta virasana, supta badhakonsana, supta padmasana) ili “noge uz zid” izvrsni su položaji za ovo vrijeme. Ostanite u svakoj pozi nekoliko minuta, koristeći jastuk da vas drži. Izvedite nekoliko ovih Vata-umirujućih položaja koji smanjuju stres svaki dan čišćenja i nekoliko dana svakog tjedna nakon čišćenja kako biste djelovali i na tijelo i na um.
*Pomaknite se dolje za slike ovih regenerativnih položaja!
10. Izvedite biljni klistir poznat kao Dashamula Basti.
Za one koji traže intenzivnije čišćenje od jednostavne monodijete, biljni klistir izvrstan je alat za to. Dashamul Basti iznimno je koristan za čišćenje debelog crijeva uz istovremeno smanjenje Vate, budući da ove biljke za uzemljenje dajete izravno u debelo crijevo. Ovo je jedna od pet glavnih terapija čišćenja tradicionalnog ayurvedskog čišćenja poznatog kao Pacha Karma i obavezna je za svako ozbiljno jesensko čišćenje. Budući da se radi o “invazivnijoj” terapiji, preporuča se imati vodstvo iskusnog praktičara tijekom ove terapije.
11. Završite čišćenje s odgovarajućom “terapijom pomlađivanja”.
Terapija pomlađivanja bitan je dio svakog čišćenja nakon čišćenja, ali još više za jesensku sezonu kako bi se izbjegla Vata neravnoteža. Čišćenje je u osnovi inteligentan (nadajmo se) način iscrpljivanja tijela. Stoga će tjedan dana nakon čišćenja energija i dalje biti niska, a hranu i aktivnost treba pažljivo pratiti i dodavati. Dok se to događa, anaboličke terapije čišćenja treba početi zamjenjivati zdravijim mjerama kataboličkog pomlađivanja. To uključuje prehranu, način života i biljne lijekove koji se uzimaju u obzir rasayana (aka pomlađivački) kao što je Rasayana Ghrita.
Kliknite ovdje za više informacija o tome kako provesti terapiju pomlađivanja.