Vjerojatno nije iznenađujuće čuti da su plinovi i nadutost jedan od najčešćih probavnih problema s kojima se suočavam kao ajurvedski praktičar. Prema Ayurvedi, plinovi i nadutost proizlaze iz povećane Vate (element zraka i prostora) u GI traktu i obično su znakovi slabe ili poremećene probave. Kronični plinovi i nadutost mogu ometati nečiji svakodnevni život zbog nelagode i neugodne društvene stigme povezane s tim. Ozbiljna nadutost može čak učiniti da netko izgleda preteško ili trudno kada se zapravo radi o višku zraka u crijevima. Kako frustrirajuće!
Obično ne postoji jednostavan ili brz odgovor kada se liječi dugoročni problem kao što su plinovi i nadutost. Međutim, uvođenjem malih promjena počet ćete nalaziti prijeko potrebno olakšanje, a uz dosljedno liječenje, plinovi i nadutost trebali bi nestati tijekom vremena. Iako je visoka Vata obično jedan od glavnih uzroka ovog stanja, postoje brojni drugi čimbenici koji također mogu pridonijeti. Budući da je prvi korak u liječenju uklanjanje uzroka, te okidače treba identificirati kako bi se uklonili. Evo nekih uobičajenih uzroka na koje treba obratiti pozornost.
*Ovi problemi su sami po sebi ozbiljni i treba ih tretirati odvojeno od plinova i nadutosti kako bi se uistinu postigla zdrava probava. Ako su ti problemi prisutni, ali se ne liječe, nećete pronaći učinkovito, dugoročno olakšanje samo s ovim lijekovima.
Nakon što shvatite uzroke, možete ih početi polako uklanjati sa slike. Dok prolazite kroz ovaj proces, dodavanje ovih preporuka u nastavku dodatno će pomoći u uklanjanju plinova i nadutosti, dajući vam prijeko potrebno olakšanje, više razine samopouzdanja i prekovremenu slobodu prehrane! Količina vremena koja će vam trebati za plan liječenja ovisit će o težini neravnoteže. Što su plinovi i nadutost duži i jači, to će liječenje morati biti dublje i dugoročnije.
1. Slijedite Vata-umirujuću dijetu.
Budući da će Vata uvijek imati neku ulogu u uzroku plinova i nadutosti, bit će potrebno pridržavati se prilično stroge Vata-smirujuće dijete tijekom procesa liječenja. Iako postoje mnoga Vata-smirujuća pravila ishrane na koja treba obratiti pozornost, evo nekih od najvažnijih koje treba zapamtiti.
Pravila ishrane za smanjenje Vate:
- Izbjegavajte svu sirovu, hladnu, suhu i grubu hranu. To uključuje sirovo povrće, hladne sokove i smoothieje, salate, krekere, suhe žitarice ili granole (osobito s hladnim mlijekom), kokice, tost, smrznutu hranu, hladnu hranu i ledena ili hladna pića.
- Jedite uglavnom tople, dobro kuhane obroke koristeći puno toplih začina (đumbir, kurkuma, kumin, cimet itd.) i zdravih ulja.
- Pijuckajte vruću vodu između obroka.
- Ograničite teške, teško probavljive bjelančevine kao što su meso i većina graha. Lakše meso (piletina i riba) i grah (namočeni mung grah i crvena leća) su u redu.
- Izbjegavajte prerađenu, konzerviranu i rafiniranu hranu (basmati riža je ipak dobra!).
- Orašasti plodovi mogu biti teški za probavu tijekom razdoblja visoke Vate i treba ih jesti umjereno ili ih po potrebi izbaciti.
Kliknite ovdje za više pojedinosti o Vata-smirujućoj dijeti.
Kliknite ovdje za našu punu tablicu Vata prehrane.
2. Dopustite svom gastrointestinalnom traktu da se odmori, probavi i resetira!
Kronični plinovi i nadutost jasni su znakovi slabe ili poremećene probave. Jedan od najboljih načina za pojačavanje probavne vatre je dati joj pauzu! Najbolji način da to učinite je provesti Kitchari čišćenje s mono-dijetom. To znači da ćete određeno vrijeme jesti isključivo Kitchari. Budući da je Kitchari tako lako probavljiv, ova privremena dijeta vašoj probavnoj vatri daje priliku za odmor, uklanjanje prethodnih prepreka, eliminaciju toksina, jačanje i ponovno postavljanje.
Koliko dugo ćete to raditi ovisit će o jačini plinova i nadutosti. Općenito bih predložio izvođenje ove monodijete najmanje 3 dana i do 10. Imajte na umu da energija može biti malo niža tijekom ovog vremena čišćenja, tako da aktivnosti i razine stresa trebaju biti niske.
Kliknite ovdje za naš klasični recept za čišćenje Kitchari.
Kliknite ovdje za potpune upute o našem Kitchari čišćenju.
Kliknite ovdje za naše jednostavno trodnevno Kitchari čišćenje.
3. Nakon jela malo prošećite.
Šetnja nakon unosa hrane izvrstan je način za pospješivanje probavnih procesa jer omogućuje kretanje u probavnom traktu i smanjuje stres i napetost u tijelu (što je također bitno za pravilnu probavu). Naprotiv, sjedenje, ležanje ili sjedilački položaj nakon unosa hrane siguran je način ometanja probave, jer inhibira kretanje u GI traktu uzrokujući stagnaciju i začepljenje kanala.
Neka vam dnevni cilj bude šetnja nakon svakog obroka, makar i samo 10 minuta. Što više možete slijediti ovu preporuku, to će probava biti jača. Ako je vrijeme ograničeno, predlažem da to bude prioritet nakon svakog obilnog obroka, nakon unosa teže hrane i nakon večere jer su to sva vremena kada će probavi biti najpotrebniji poticaj.
4. Izvedite biljne ili uljne klistire (aka Basti).
Kod liječenja plinova i nadutosti nema mnogo učinkovitijeg tretmana od ayurvedskog bastija ili biljnog klistira. To je zato što su plinovi i nadutost povezani s povećanom Vata doshom u debelom crijevu. Ayurvedski klistir koristi se za davanje biljaka i ulja izravno u debelo crijevo, izbacivanje zraka, smanjenje suhoće, uklanjanje opstrukcije i smanjenje ukupne Vate u GI traktu.
Najbolje biljke za primjenu uz klistir (basti) za kronične plinove i nadutost bit će infuzija Dashamule. Ako je suhoća također faktor u ovom stanju, također se može primijeniti klistir s toplim sezamovim uljem, izmjenjujući svaki tretman. Trajanje tretmana klistira ovisit će o pojedincu i jačini plinova i nadutosti. Opća preporuka bila bi primijeniti Dashamul basti (klistir) 1-3 puta tjedno tijekom najmanje četiri tjedna, naizmjence s klizmom sa sezamovim uljem ako je prikladno. Nakon četiri tjedna tretmana, može se ponovno procijeniti količina učinjena tjedno.
Više detalja o ayurvedskom klistiru pročitajte ovdje.
5. Pijte čaj od ajwaina i komorača prije ili između svakog obroka.
Ajwain je jedna od najmoćnijih biljaka za izbacivanje i sprječavanje viška zraka u sustavu i ispravljanje protoka Vate. Komorač je jedan od bitnih ajurvedskih začina za liječenje svih probavnih problema i jačanje probavne vatre. Pijenje ovog čaja između obroka pojačat će probavu, smanjiti količinu zraka u sustavu, izbaciti toksine i spriječiti simptome probavnih smetnji kao što su plinovi i nadutost.
Upute: Prokuhajte 4 šalice vode. Dodajte 1 žličicu sjemena komorača i 2 žličice sjemena ajwaina. Kuhajte na laganoj vatri dok ne ostanu samo 2 šalice. Procijedite sjemenke i popijte jednu šalicu čaja između doručka i ručka i drugu šalicu između ručka i večere. Za ozbiljne probleme treba uzeti dodatnu šalicu 1 sat nakon večere. Pobrinite se da budete dosljedni za zapažene rezultate. **Za dodatni bonus dodajte 1 žličicu svježe naribanog đumbira u procesu namakanja.
6. Pijte lassi nakon svakog obroka.
Lassi je ayurvedski probiotik koji se uzima nakon jela kako bi se pojačala probavna vatra i spriječili simptomi probavnih smetnji. Ovaj začinjeni napitak od jogurta jednostavan je za napraviti i može se napraviti u većim količinama kako bi se osigurao dosljedan unos nakon jela. Iako smo u kulturi što više to bolje, potrebne su samo male količine po obroku.
Osnovni recept za Lassi:
Uzmite 1/4 šalice običnog organskog jogurta ili kefira (ako je moguće domaćeg) i dodajte u 1/4 šalice vode. Dodajte 1/4 žličice prženih sjemenki kumina u prahu i dobro promiješajte (ili izmiješajte ručnim mikserom). Uzmite ovo neposredno nakon svakog obroka. Ako je potrebno, napravite veliku količinu koju ćete piti svaki dan množenjem recepta s tri.
Također isprobajte naš Golden Spiced Lassi recept!
NAPOMENA: iako je ukusan, mango lassi treba izbjegavati jer je to neprikladna kombinacija hrane koja će dovesti do fermentacije u crijevima, što će uzrokovati više plinova i nadutosti.
7. Izbjegavajte ispašu.
Rutinsko uzimanje malih količina hrane opterećuje probavnu vatru tjerajući je da bude u stalnom stanju rada. To će s vremenom iscrpiti i iscrpiti vatru, uzrokujući simptome probavnih smetnji i nakupljanje toksičnih tvari (što dodatno slabi probavu).
Tijekom ispaše, prethodna hrana ili obrok nije u potpunosti probavljen do trenutka kada pristigne još hrane. To često može dovesti do konzumiranja nepravilnih kombinacija hrane (vidi broj 9), a također začepljuje kanale GI trakta poput prometne gužve. Konačno, ispaša se često obavlja u hodu, bez razmišljanja s lošim izborom hrane i prekomjernim unosom kalorija.
U idealnom slučaju osoba s probavnim problemima trebala bi jesti tri obroka dnevno, u pravo vrijeme bez grickalica između. To omogućuje dovoljno vremena između unosa hrane da se u potpunosti probavi prethodni obrok i trebalo bi odmah smanjiti količinu plinova i nadutost.
Ako je međuobrok potreban, pobrinite se da bude jednostavan, zdrav i relativno mali (oko 200 kalorija), pazeći da izbjegavate bilo kakve nepravilne kombinacije namirnica (vidi broj 9). Međuobrok treba konzumirati najmanje dva sata nakon obroka i najmanje jedan do dva sata prije sljedećeg obroka. Neke zdrave opcije uključuju obični jogurt s medom, komad voća, žlicu maslaca od orašastih plodova, juhu od kostiju, biljni s medom ili malo povrća kuhanog na pari.
8. Izbjegavajte prejedanje.
Slično gore navedenoj navici ispaše, jedenje iznad vlastitog kapaciteta preopterećuje probavnu vatru, smanjujući njenu snagu i učinkovitost i začepljujući vitalne kanale zbog neprobavljene hrane i nakupljanja toksina. Prejedanje je veliki uzrok plinova i nadutosti i samo će pogoršati ovo stanje ako se redovito provodi prekovremeno.
Imajući ovo na umu, treba jesti polako, sjedeći i s punom sviješću, pazeći da prestanete jesti kada ste uistinu siti. Zapamtite da je umu potrebno nekoliko minuta da shvati pravu puninu. Hrana bi idealno trebala ispuniti želudac nešto više od polovice, ostavljajući malu količinu mjesta za nekoliko gutljaja tople vode (vidi broj 11), a preostali prostor ostavljen za probavni proces.
Na to će možda trebati neko vrijeme da se naviknete budući da smo često naviknuti jesti izvan svojih stvarnih mogućnosti s tipičnim američkim veličinama porcija koje su nažalost ekstremno prevelike. Međutim, kada prakticirate polagano i pažljivo jedenje prekovremeno, postat će mnogo očitije kada je vašem sustavu dosta.
9. Izbjegavajte nepravilne kombinacije namirnica.
Nepravilne kombinacije hrane su na vrhu popisa za jedan od najčešćih uzroka plinova i nadutosti. Određene vrste hrane koje mogu biti zdrave ako se konzumiraju same po sebi, mogu uzrokovati ekstremne probavne smetnje ako se uzimaju s drugim vrstama hrane koje nisu probavno kompatibilne.
Jedan od glavnih primjera bilo bi voće koje uvijek treba jesti samo. To je zato što se voće probavlja vrlo brzo, prelazeći iz želuca u debelo crijevo unutar 30-60 minuta. Međutim, kada se pomiješa s drugim vrstama hrane, ovo vrijeme tranzita se povećava i voće ostaje u želucu i tankom crijevu mnogo dulje nego što je predviđeno. To zauzvrat stvara fermentaciju u crijevima što dovodi do plinova i nadutosti.
Druge namirnice poput žitarica i životinjskih bjelančevina nisu kompatibilne budući da obje zahtijevaju različite enzime za razgradnju. To uzrokuje zabunu u probavnom traktu, što opet dovodi do probavnih smetnji, plinova i nadutosti. Kada se redovito unose nepravilne kombinacije hrane, to slabi probavni požar koji stvara toksičnost i blokade u sustavu, nastavljajući ciklus plinova i nadutosti.
Kliknite ovdje kako biste saznali više o nekompatibilnim kombinacijama hrane.
Kliknite ovdje za PDF kopiju naše tablice nekompatibilnih kombinacija hrane za ispis.
10. Izbjegavajte jesti u hodu.
Možda se ne čini da postoji veza između jedenja u trku i plinova i nadutosti, ali opet se sve svodi na Vatu i probavu. Prirodno jedenje tijekom vožnje ili trčanja uokolo povećat će Vatu u sustavu, dok će istovremeno smanjiti sposobnost pravilne probave hrane. To znači da čak i hrana koja je zdrava i lakše probavljiva postaje potencijalni poticatelj plinova i nadutosti.
Kako bismo pravilno obradili i apsorbirali hranu, bitno je sjediti i opustiti se dok jedemo (bilo da grickamo ili jedemo puni obrok!). Čineći to, naš mozak može signalizirati GI traktu da je hrana na putu, dopuštajući ispravan probavni sok da teče i promiče zdravu probavu. Naprotiv, jedenje u pokretu smanjuje našu vatru stvarajući prekid veze između mozga i crijeva. To uzrokuje stagnaciju naše hrane i produljeno vrijeme tranzita, što dovodi do simptoma probavnih smetnji kao što su plinovi i nadutost. Jedenje u pokretu također može dovesti do nepravilnog kombiniranja hrane, lošeg odabira hrane i prejedanja jer se obično radi nepromišljeno.
11. Izbjegavajte pretjerani unos tekućine prije, za vrijeme i nakon jela.
Ovo može biti malo iznenađenje za neke pojedince, ali pijenje previše tekućine dok jedete hranu smanjuje enzime potrebne za pravilnu probavu. Doslovno će ugasiti našu vatru i stvoriti gusti puž u crijevima koji predugo ostaje u želucu. To može dovesti do mnogih oblika probavnih smetnji, a ako ste već skloni plinovima i nadutosti, ovo je siguran način da dodate ulje na vatru.
Dakle, koliko je previše? Može se popiti nekoliko gutljaja (idealno tople) vode kako bi se hrana spustila prema dolje ako je potrebno. Ukupna količina unosa tekućine trebala bi biti manja od 1/2 šalice neposredno prije jela, tijekom jela i do dva sata nakon jela. To bi trebala postati stroga navika sve dok probava ne ojača!
Plinovi i nadutost česta su stanja koja proizlaze iz oslabljene probavne vatre i povećane Vate u debelom crijevu. Iako ste možda dugo patili od ovog stanja, definitivno je moguće pronaći trajno olakšanje uz pravilan tretman, učenike i strpljenje. Kao i kod većine stanja, ako je neravnoteža teška, morat ćete biti prilično strogi i dosljedni u pogledu prehrane, načina života i biljnih lijekova koji se preporučuju. Iako potpuno olakšanje možda neće doći odmah, bit će vidljivi znakovi poboljšanja i s vremenom će plinovi i nadutost potpuno nestati.
U ekstremnim slučajevima može biti potrebno više biljnih lijekova (ali samo zajedno s pravilnom prehranom i promjenama načina života!). Ovdje su neki od naših najmoćnijih i najučinkovitijih proizvoda za liječenje plinova i nadutosti.