Čišćenje je vrijeme unutarnjeg iscjeljivanja, što jogu čini savršenom nadopunom svakom razdoblju detoksikacije. Glavna svrha ayurvedskog čišćenja je uklanjanje toksina iz sustava i povećanje probavne vatre (Agni). Međutim, čišćenje je također moćno vrijeme za detoksikaciju uma i balansiranje emocija. Korištenje odgovarajućih joga položaja tijekom čišćenja može biti odličan način za poboljšanje detoksikacije i fizičkog tijela i uma.
Glavni fokus vašeg slijeda čišćenja jogom trebao bi biti nekoliko aspekata. Prvo je osigurati da ne pretjerujete s time, budući da čišćenje često ostavlja osjećaj niske energije i snage. Stoga u ovom trenutku treba izbjegavati sve položaje koji zahtijevaju golemu količinu napora i snage. Umjesto toga, fokus bi trebao biti na sporijim, nježnijim, oporavljujućim položajima koji su blagi do niskog napora, zadržavaju se duže vrijeme i sveukupno su uzemljeni. To također znači da sve Power Yoge, Hot Yoge i druge intenzivne satove treba izbjegavati tijekom čišćenja jer u ovom trenutku mogu lako dovesti do iscrpljenosti.
Drugo, fokus treba staviti na položaje koji prirodno pomažu u uklanjanju toksina iz sustava i/ili poboljšavaju probavu. Twists se često koriste u ove svrhe, jer omogućuju detoksikaciju vitalnih organa, kralježnice i GI trakta; dok istodobno povećava probavnu vatru. Pregibi prema naprijed korisni su za povećanje vatre, a također su odlični za smirivanje Vata doshe kada se izvode u sjedećem položaju. Drugi, regenerativniji pristup ovim akcijama čišćenja su ležeći položaji koji pružaju prostor i opuštanje u području solarnog pleksusa uključujući GI trakt i vitalne organe kao što su jetra i slezena. Ovi nježni, nagnuti položaji mogu biti moćan alat za pomoć u čišćenju, budući da većina nas ima tendenciju zadržati veliku napetost u ovom području što zauzvrat uzrokuje stezanje i zapreku. Za svaku detoksikaciju neophodno je ostaviti prostor za njegovo oslobađanje.
Još jedna središnja točka za slijed joge za čišćenje trebali bi biti nježni inverzijski položaji koji ispiru toksine iz sustava, povećavaju protok krvi i potiču sveukupno pomlađivanje. Međutim, budući da želimo stvoriti nježniji, uravnoteženiji slijed, predlažem izbjegavanje više Yang položaja kao što je Sirsasana (stoj na glavi) i umjesto toga uključite nježnije inverzije kao što je Sarvangasana (stoj na ramenima) ili, ako je to previše, restorativnu verziju Viparite Karani naziva “nogama uz zid”.
Konačno, sekvenca joge za čišćenje trebala bi se usredotočiti na uravnoteženje tijela i uma. Korištenje nekih statičnih položaja koji osiguravaju ravnotežu i stabilnost bit će izvrstan način za jačanje ovih aspekata u vašem životu tijekom ovog vremena čišćenja i iscjeljenja. Upamtite da čišćenje ne bi trebalo biti samo fizički fokus, već bi trebao postojati i snažan aspekt mentalnog čišćenja i uravnoteženja. Stoga meditativniji položaji koji dopuštaju umu da se odmori i opusti mogu biti veliki alati za dopuštanje da se to manifestira tijekom vašeg čišćenja.
Sada kada imate ideju kako postaviti slijed joge za čišćenje, evo popisa od 16 položaja koje često preporučujem svojim klijentima tijekom njihovog programa čišćenja…
Padmasana:
Poza lotosa izvrstan je način za početak detoksikacijske joge, budući da je to izvrstan položaj za poticanje mirnog, meditativnog uma. Sjednite u padmasanu ili modificiranu varijaciju nekoliko minuta dok počnete smirivati um i umiriti dah. Ovo pruža jak temelj za vašu praksu, ali također ostavlja prostor za mentalnu obradu i detoksikaciju.
***Izvedite položaje 2, 3 i 4 u nizu, prvo imajući desnu nogu ispred. Nakon što napravite ova tri položaja redom na desnoj strani, promijenite noge i ponovite s lijevom nogom ispred.
Parsvakonasana:
Ova poza pod bočnim kutom omogućuje stvaranje snage i topline u tijelu na nježan, umirujući način. Također pruža prostor i oslobađa napetost u bočnoj strani tijela. Ostanite u ovom položaju 3-5 dugih, sporih i ujednačenih udisaja.
Okrenuta ili uvrnuta verzija poze pod bočnim kutom nastavlja stvarati nježnu toplinu u tijelu dok pojačava učinke detoksikacije dodavanjem snažnog okretanja. Naravno, ovo također pomaže u povećanju probavne vatre bez pregrijavanja tijela. Ostanite u ovom položaju 3-5 dugih, sporih i ujednačenih udisaja.
Viparita Virabhadrasana:
Obrnuta ratnička poza odlična je poza u suprotnosti s prva dva stojeća stava i omogućuje istezanje i otpuštanje na suprotnoj strani tijela. Kao i kod svih ovih statičnih stojećih položaja, ovo nastavlja nježno jačati i zagrijavati tijelo dok povećava samopouzdanje i umiruje um. Ostanite u ovom položaju 3-5 dugih, sporih i ujednačenih udisaja.
Vrksasana:
Poza stabla jedan je od najboljih položaja za učenje ravnoteže u tijelu i umu. Završetak stojećeg slijeda s ovim klasičnim položajem za ravnotežu omogućit će vam da usmjerite fokus još više unutra i nastavite utišavati um. Ako je balansiranje preteško za početak, možda ćete morati stajati uza zid i postaviti jednu ruku za podršku kako biste lakše održali ravnotežu. Dok vježbate ovaj slijed svaki dan čišćenja, radite na odvajanju od zida kada budete spremni. Ostanite u ovom položaju 5-7 udisaja, prvo balansirajte na lijevom, a zatim na desnom stopalu.
Uttanasana:
Iz poze stabla spojite stopala i savijte se prema naprijed u kukovima u Uttanasanu, stojeći pregib. Ovaj osnovni, ali moćan položaj izvrstan je za pojačavanje probavne vatre, ali također i za povećanje mentalnog pomlađivanja jer se glava spušta ispod srca dopuštajući svježoj krvi da teče u mozak. Ostanite u tom položaju 3-5 dugih udisaja.
Ustrasana:
Spustite se na koljena i zauzmite Ustrasanu, “pozu deve”. Ovaj položaj otvara područje solarnog pleksusa, dopuštajući prostoru i krvi da teče kroz GI trakt i druge vitalne organe. To je okrepljujući položaj bez pretjeranog naprezanja energije. Ako se ne može postići puni položaj, pokušajte se samo kretati kroz središte i rastezati se s lijeve strane na desnu i ponovite 3 puta po strani. Za punu pozu, zadržite 3-5 dugih, stabilnih i dubokih udisaja. ***Koristite blokove ako je potrebno; potpuno izostavite ovaj položaj ako imate problema s donjim dijelom leđa.
Dhanurasana:
S koljena se spustite na trbuh i zauzmite Dhanurasanu, pozu luka. Ova poza također pruža lijepo istezanje područja pupka, ali dodatno pomaže u detoksikaciji masirajući ovo vitalno područje tijela, povećavajući protok krvi i uklanjajući prepreke. Ostanite u ovoj pozi 3-5 dugih, dubokih udisaja. ***Izostavite ovaj položaj ako imate problema s donjim dijelom leđa.
Balasana:
Poza voljenog djeteta sama je bit i obnove i predaje. To je također odlična protupoza za prethodna dva položaja koji mogu biti teški za donji dio leđa. Ova je poza izvrsna za otpuštanje svake napetosti u tijelu i smirivanje uma. Ostanite u Balasani 3-5 udisaja.
Paschimottanasa:
Lagano zauzmite sjedeći položaj, Paschimottanasana. Ova poza djeluje na povećanje probavne vatre i potiče protok sokova u području pupka. To je također položaj uzemljenja koji je izvrstan za smirivanje uma i Vata doshe. Izbjegavajte naprezanje i zatezanje mišića u ovoj pozi; umjesto toga radite na dopuštanju gravitaciji da pusti gornji dio tijela prema tlu na pasivan način. Ostanite ovdje 5-7 dubokih, dugih, ujednačenih udisaja.
Ardha Padma Paschimottanasana:
Ovo presavijeno držanje slično je izvornom Paschimu, ali dodaje snažnu varijaciju koja omogućuje blag pritisak na područje debelog crijeva, povećavajući protok krvi u ovoj regiji i dodatno uklanjajući opstrukciju. Vježbajte ovo s desnom nogom savijenom u položaj “polu lotosa” kako biste bili i presavijeni preko lijeve noge. Zadržite 3-5 dugih udisaja i ponovite na suprotnoj strani.
Marichyasana II:
Ovo je jednostavan i nježan zaokret savršen za slijed čišćenja bez napora. Kao što je gore spomenuto, položaji uvijanja omogućuju uvijanje kralježnice, GI trakta i vitalnih organa što potiče protok krvi, detoksikaciju i pomlađivanje ovih područja. Prvo zakrenite s desnom nogom savijenom prema unutra, okrećući se udesno. Zadržite 3-5 dubokih udisaja i zatim ponovite na lijevoj strani.
Ardha Matsyendrasana:
Još jedan sjajan zaokret koji ide malo dublje od prethodnog držanja. Ovaj klasični položaj uvijanja pruža sve dobrobiti koje su gore navedene, ali omogućuje uvijanje malo dublje i stoga povećava djelovanje čišćenja. Ostanite u ovom iskrivljenom položaju 3-5 udisaja, prvo sa savijenom desnom nogom, a zatim s lijevom.
Sarvangasana:
Prema Iyengaru, ovo je “majka svih asana”. Hrani i štiti cijelo tijelo, baš kao i majka. Odlazak u ovaj snažan obrnuti položaj savršen je način da se pomogne u ispiranju sustava, budući da uklanja ustajali protok krvi, toksine i prepreke u cijelom tijelu dok pomlađuje um. Pomaže kod većine bolesti i potiče ravnotežu i sklad u tijelu i umu. Ako vam je ovaj položaj previše tijekom čišćenja, isprobajte restorativnu verziju koja ima iste ljekovite učinke poznate kao “noge uz zid” ili modificiranu Viparita Karani. Ako prakticirate punu verziju ove poze, ostanite ovdje 10-20 udisaja sporo i ravnomjerno. Ako vježbate restorativnu verziju, noge uz zid, možete ovo držati 1-3 minute.
Supta Baddha Konasana (s podupiračem):
Ovo je ležeća (nagnuta) verzija klasične poze s osloncem, Baddhakonasane ili “poza vezanog kuta” (ponekad se naziva “poza leptira”). Za ovaj položaj trebat će vam nekoliko jastuka koje ćete složiti iza leđa. Ovo oporavljajuće držanje omogućuje potpuno otpuštanje svake napetosti u području solarnog pleksusa, promičući prostor i uklanjajući prepreke. Također posebno djeluje na liniju jetre i slezene, potičući detoksikaciju i snagu ovih vitalnih organa. Ostanite u ovom položaju 1-3 minute. Ako vam se donji dio leđa čini utegnutim, dodajte još jedan jastuk!
Savasana:
Napokon kralj kultivacije za Yoga položaje. Savasana je za mene ležeća meditacija koja pruža vrijeme i prostor za spajanje svih prethodnih asana. Omogućuje vezu sa zemljom i stoga energiju uzemljenja koju ćete držati sa sobom dok izlazite iz prakse. To je također izvrstan način za daljnju mentalnu detoksikaciju, dok ležite ovdje, prerađujući i probavljajući fizičke i emocionalne toksine koje tako čvrsto držimo.