3 jednostavne meditacijske tehnike za iscjeljivanje tijela, uma i svijesti

Simple Meditation Techniques

Simple Meditation TechniquesDok prolazite kroz život u potrazi za boljim zdravljem i blagostanjem, lako je postati fokusiran isključivo na stanje svog fizičkog tijela. Iako nema sumnje da je vaše fizičko zdravlje ključno za visoku kvalitetu života, također morate zapamtiti da će stanje vašeg uma imati izravan utjecaj na vaše fizičko zdravlje. Zapravo, moji su učitelji prije mene hrabro izjavili da 99% svih poremećaja potječe (barem djelomično) iz mentalnog podrijetla. Znajući to, jasno se može reći da morate iscijeliti svoj um i emocije kako biste doista uspostavili savršeno zdravlje (svastha).

Bez obzira na problem, meditacija je nedvojbeno jedan od najmoćnijih i najučinkovitijih alata koje imate za balansiranje i jačanje svog uma, emocija i živčanog sustava. Meditacija je izravan put u vaše svjesno i podsvjesno stanje. Iskorijenjuje ustajale i potisnute emocije, misli i osjećaje, dajući vam mogućnost da ih obradite, iscijelite od njih i pošaljete na njihov put.

Bez obzira na to jeste li tek počeli meditirati ili smatrate da niste dobri u tome, to jednostavno nije važno. Svatko i svatko ima sposobnost meditirati, čak i ako samo nekoliko minuta svaki dan. Ako vaš um ubrzava i ne može se smiriti, tada biste trebali meditirati na ovo, gledajući izravno u svoje ubrzane misli, a zatim promatrajući silu koja stoji iza njih. Ovo ne samo da će osvijestiti vaš “majmunski um”, već će to biti i prvi korak u učenju kako ga polako dovesti u mirno i sabrano stanje. To se možda neće dogoditi preko noći, ali uz dosljednu praksu i ispravnu namjeru, počet ćete uočavati velike promjene ne samo tijekom same meditacije nego u svakom trenutku vašeg svakodnevnog života.

Osim smirivanja kaotičnog uma, meditacija ima potencijal za obilje zdravstvenih dobrobiti. Dokazano potiče pamćenje, intelekt, fokus i koncentraciju, jer poboljšava protok krvi u mozgu. Može vam omogućiti da otkrijete duboko ukorijenjene emocije koje pohranjujete duboko u svojim tjelesnim tkivima. Može očistiti mentalne toksine iz vašeg uma i donosi slobodnu jasnoću, mudrost i svjesnost. Meditacija vam može dati prostor da se izliječite od prošlih trauma i poboljšate odnose u svakodnevnom životu.

  • Poboljšava jasnoću, intelekt, pamćenje, fokus i mudrost
  • Osvještava vaše misli, osjećaje i emocije
  • Iskorijenjuje potisnute emocije
  • Smanjuje stres
  • Omogućuje vam da se polako izliječite od prošlih psiholoških trauma (uključujući PTSP)
  • Omogućuje prostor za obradu vaših emocija, dovodeći ih u stanje ravnoteže tijekom vremena
  • Smiruje užurbani um (uz strpljenje i praksu)
  • Smiruje i jača živčani sustav
  • Smanjuje tjeskobu, brigu i strah
  • Smiruje i produbljuje dah
  • Stimulira pranu (vitalnu životnu snagu) u cijelom vašem sustavu
  • Pomaže u liječenju većine poremećaja spavanja
  • Promiče čvrst san kada se prakticira prije spavanja

Prije nego što uđem u tri moćne tehnike meditacije koje redovito koristim, pogledajmo nekoliko općih čimbenika koje treba uzeti u obzir prije nego što započnete svoju praksu.

Kada je najbolje vrijeme za prakticiranje meditacije?

Najbolje vrijeme za meditaciju je bilo koje vrijeme koje će realno odgovarati vašem rasporedu, čineći ga što lakšim da budete dosljedni svojoj praksi. Ako imate malo fleksibilnosti u vezi s tim, tada će najbolje vrijeme biti ujutro (idealno oko ili prije izlaska sunca), podne prije ručka i/ili prije spavanja.

Koliko dugo treba trajati vaša praksa meditacije?

Duljina vaše prakse opet će ovisiti o količini vremena koja će realno odgovarati vašem rasporedu. Čak i kratka jutarnja meditacija od 5 do 10 minuta počet će njegovati bistar, smiren um, pripremajući vas za dan koji dolazi. Ako imate mogućnost kreirati vlastiti raspored meditacije, u konačnici bih preporučio da vježbate 2 do 3 puta dnevno po 10+ minuta po sesiji.

Gdje je najbolje prakticirati meditaciju?

Iako se meditacija može prakticirati bilo gdje (recimo dok perete suđe ili šetate), u konačnici će biti najbolje odabrati sveti prostor koji će vam omogućiti da tijekom vježbanja osjećate smirenost. Ovo bi područje trebalo biti relativno tiho bez puno kretanja ili ometanja. Ako ste u mogućnosti, preporuča se dodatno poboljšati prostor za meditaciju stvaranjem oltara ispunjenog svetim i značajnim slikama, kipovima i posjedima. Na primjer, možete imati mali stol na kojem se nalaze slike vaših najmilijih, svijeće, kamenje koje smo prikupili na sentimentalnom odmoru i sitna sitnica koju vam je poklonila baka. Budući da je ovo vaš osobni sveti prostor, to može biti bilo što što vam pomaže dovesti do mjesta sreće, mira i ljubavi.

Još nekoliko savjeta…

  • U idealnom slučaju meditaciju ne bi trebalo prakticirati na puni želudac
  • Izvođenje kratke prakse joge ili pranayame prije medijacije može poboljšati vašu praksu
  • Meditacija se može izvoditi sjedeći u jednostavnom položaju prekriženih nogu, pozi lotosa, pozi polulotosa, u stolcu ili bilo kojem položaju u kojem možete udobno sjediti određeno vrijeme; koristite jastuke, rekvizite ili deke ako je potrebno!
  • Meditacija koja se prakticira prije spavanja može se provoditi ležeći u položaju tipa “shavasana”, ako je to poželjno (čak iu krevetu!)

Dakle Hum Mantra meditacija

Ova tehnika meditacije jednostavna je, ali vrlo duboka metoda koja se obično koristi i u jogi i u ajurvedi. Dah prirodno stvara zvuk “tako” pri udisaju i zvuk “pjevuši” pri izdisaju, što ovu meditaciju čini jednostavnom poput dubokog udaha. Doslovno značenje ovih zvukova zajedno je “ja sam to” što vam omogućuje da meditirate o vašem potpunom jedinstvu sa svim stvorenim.

Upute:

  1. Sjedeći u udobnom položaju (ili ležeći ako je noć), zatvorite oči i nježno stavite vrh jezika točno iza prednjih zuba. Dovedite um u mirnije, prisutnije stanje nekoliko puta dubokim, dugim udisajima i izdisajima. Činite to otprilike jednu minutu (manje ili više), smirujući energiju i pripremajući pozornicu za svoju praksu.
  2. Kada budete spremni, počnite stišavati misli koje se prirodno javljaju tako što ćete u sebi izgovarati “pa” pri udisaju i “pjevušiti” pri izdisaju. Iako je ova mantra kratka, dah bi trebao biti dubok i izdužen dok polako udišete “soooooooo…” i polako izdišete “hummmmmm…”. Tijekom vremena ovaj produljeni dah nastavit će se produljivati.
  3. Dok meditirate s ovom mantrom disanja, osvijestite osjećaj jedinstva koji ova mantra stvara: “Ja sam to, to jesam”.
  4. Vjerojatno ćete u nekom trenutku otkriti da vaš um pokušava odlutati, osobito na početku. To je potpuno prirodno i sigurno će se dogoditi, čak i najbolje prakticiranom Yogiju. Ne odustaj! Umjesto toga zabilježite ovo lutanje i jednostavno se vratite svom dahu i So Hum zvuku koji on stvara.
  5. Nastavite ovdje minimalno 5 minuta, povećavajući vrijeme kako vam bude ugodnije i ova meditacija mantre postaje prirodnija.

Meditacija kružnog disanja

Ova posebna tehnika disanja/meditacije dolazi od mog učitelja Shandor Remete iz Yoge sjene. U ovoj posebnoj školi mišljenja, usmjeravate fokus na dah dok ulazi kroz nos dolje do navalnog središta i na kraju kroz kralježnicu. Zatim formira krug dok ponovno spuštate dah. Zaista uživam u ovoj meditaciji disanja jer mi pomaže smiriti i stabilizirati um, produbiti i produžiti dah i pojačati pranu (životnu snagu) kroz moje tijelo i um.

Upute:

  1. Sjedeći u udobnom položaju (ili ležeći ako je noć), zatvorite oči i nježno stavite vrh jezika točno iza prednjih zuba. Dovedite um u mirnije, prisutnije stanje nekoliko puta dubokim, dugim udisajima i izdisajima. Činite to otprilike jednu minutu (manje ili više), smirujući energiju i pripremajući pozornicu za svoju praksu.
  2. Kada budete spremni, usredotočite se na dah dok zamišljate kako ulazi kroz nosnice i povlači ga niz prednji dio tijela do navalnog središta. Gotovo da možete zamisliti slamku postavljenu na vašu mornaricu koja usisava dah prema dolje kroz tanku cjevčicu. Dah treba biti spor, ujednačen i dolaziti bez naprezanja.
  3. Nakon što je udah završen, napravite prirodnu kratku stanku dok Prana (dah) sjedi u vašem pomorskom središtu. U početku ova stanka može trajati samo kraće od sekunde. Međutim, tijekom vremena primijetit ćete da se ova pauza produljuje sama od sebe. Ova stanka je prestanak naših misli jer se kaže da se dah i misao kreću zajedno.
  4. Nakon završetka ove prirodne stanke, počnite izdisati, pomičući dah prema gore i kroz kralježnicu. Izdisaj bi trebao biti dug i spor, idealno odgovara vremenu od udisaja.
  5. Na kraju izdisaja, zaustavite dah u središtu trećeg oka. Još jednom, ova bi stanka trebala doći prirodno, a ne biti nasilna pomoć. Iako stanka može biti kratka u početku, trebala bi se produljiti tijekom vremena, dopuštajući mislima da stanu i umu da bude jasan, tih i zadovoljan.
  6. Nakon završetka ove druge prirodne stanke, ponovite ovaj ciklus dok udišete od trećeg oka prema dolje.
  7. Zastanite, izdahnite uz kralježnicu do trećeg oka, zastanite i ponovite.
  8. Nastavite s ovom kružnom meditacijom disanja najmanje 5 minuta, produžujući vrijeme kako vam to bude ugodnije.

Gledanje meditacije uma

Promatranje meditacije uma moćna je tehnika u kojoj sam pronašao toliko koristi tijekom stresnih razdoblja, problema u vezi ili kad god se osjećam preopterećeno u životu. Ne mogu naglasiti koliko je neprocjenjiv bio ovaj jednostavan, ali dubok alat jer mi je pružio prostor i sposobnost da obradim svoje misli, osjećaje i emocije. Zaista se nadam da ćete u ovoj meditaciji pronaći onoliko koristi koliko sam ja imao u svom životu!

VAŽNA NAPOMENA: Kao i kod bilo kojeg drugog dubljeg, suptilnijeg rada na živčanom sustavu, ova će tehnika u početku vjerojatno izazvati neke emocionalne poremećaje. Ovo je prirodni dio procesa ozdravljenja i počet će nestajati tijekom vremena kako se zaglavljene emocije probavljaju i oslobađaju.

Upute:

  1. Sjedeći u udobnom položaju (ili ležeći ako je noć), zatvorite oči i nježno stavite vrh jezika točno iza prednjih zuba. Dovedite um u mirnije, prisutnije stanje nekoliko puta dubokim, dugim udisajima i izdisajima. Činite to otprilike jednu minutu (manje ili više), smirujući energiju i pripremajući pozornicu za svoju praksu.
  2. Kada ste spremni, usmjerite pozornost na svoje misli koje se prirodno pojavljuju. Priznajte ove misli i počnite ih obuzdavati dok polako postaju usredotočenije i jednosmjernije.
  3. Dok prolazite kroz ove misli koje se prirodno pojavljuju, pokušajte izbjeći njihovo označavanje kao “dobre” ili “loše”. Umjesto toga jednostavno budite s njima u ovom novom stanju svijesti. Cijenite ih. Ako vam se čini da vam u ovom trenutku ne služe (recimo da uhvatite sebe kako planirate svoj dnevni raspored), priznajte to, dok zahvaljujete ovoj misli i šaljete je dalje (npr. “Cijenim činjenicu da moram planirati svoj dan, ali sada nije vrijeme.”)
  4. Zapamtite da ovo nije kontrolirani proces razmišljanja, već prirodni način da dopustite svojim mislima, osjećajima i emocijama da isplivaju na površinu dok ih osvještavate, obrađujete i (na kraju) im dopuštate da budu slobodni.
  5. Nastavite s ovom misaonom meditacijom barem 5 minuta, produžujući to vrijeme kako vam bude ugodnije.
  6. Možda ćete primijetiti da se iste misli ponavljaju kako dublje ulazite u ovu praksu. Ovo je dobar znak da prolazite kroz nešto što zahtijeva puno pažnje i ljubavi. Tijekom vremena primijetit ćete da te ponavljajuće misli i emocije počinju biti rjeđe kako zacjeljuju i postaju slobodnije.

*Kredit za sliku meditacije ustupio Total Shape.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.