Kako napraviti domaći kefir u 5 jednostavnih koraka

kefir

kefirU Ayurvedi se kaže da svježi domaći jogurt ima neizmjerno različite kvalitete od svog kupovnog pandana; domaća verzija je zdrava, ljekovita, rashlađujuća i slatka dok se kupovna smatra teškom, viskoznom, ustajalom, grijućom i kiselom. Kada je napravljen kod kuće, kefir ima ista svojstva koja potiču život i općenito se smatra još zdravijim zbog ogromnog broja probiotičkih sojeva koji nastanjuju jednu kulturu (10 do 20+ u prosjeku!). S druge strane, jogurt često sadrži samo 1 do 2 soja. Ako ovo nije dovoljno da se uključite, izrada domaćeg kefira mnogo je jednostavnija i sigurnija te se može postići uz samo nekoliko minuta vremena za pripremu.

Budući da oko 99% svih zdravstvenih problema proizlazi iz slabe ili neuravnotežene probavne vatre (Agni), uzimanje raznih probiotika iz pravih izvora hrane ključno je za podršku zdrave crijevne flore, a time i zdravog Vas! Nažalost, u našem društvu koje je pod stresom i lijekovima, neravnoteža u crijevnoj flori poznata kao disbioza danas je vrlo česta. U stvari, pokazalo se da neki od ovih neželjenih sojeva bakterija koji preuzimaju GI trakt imaju vrlo izravnu korelaciju sa širokim rasponom bolesti kao što su Alzheimerova bolest, dijabetes tipa 2, sindrom kroničnog umora, alergije, astma, pretilost, metabolički sindrom, celijakija, IBS, IBD, SIBO, curenje crijeva, Candida, određeni oblici raka, autizam i mentalno-emocionalni poremećaji svih vrsta.

Iako se kefir može napraviti koristeći alternativu koja nije mliječna, to je obično nepotrebno jer se laktoza uglavnom razgrađuje do završetka fermentacije. Budući da je laktoza često krivac za nepodnošljivost mliječnih proizvoda kod mnogih pojedinaca, to čini kefir mnogo lakšim za probavu u usporedbi s običnim mlijekom. Korištenje visokokvalitetnog, organskog mlijeka kao što je Organic Valley Grassmilk (idealno punomasno mlijeko) također će biti ključno u osiguravanju najzdravijeg, najprobavljivijeg i najboljeg okusa kefira. Međutim, ako ipak preferirate mliječnu alternativu, možete koristiti domaće mlijeko od orašastih plodova, mlijeko od sjemenki ili kokosovo mlijeko sa sličnim ukusnim rezultatima koji promiču zdravlje (pogledajte dodatne savjete u nastavku za više informacija).

Izrada kefira iznimno je jednostavna, zahtijeva vrlo malo truda i minimalno vrijeme pripreme. Proces fermentacije općenito traje oko 1 do 3 dana, ovisno o vašem željenom okusu i rezultatima fermentacije, a provodi se pomoću žive kulture kefirnih zrna koja se sastoji od bakterija mliječne kiseline i zdravih sojeva kvasca. Konačni rezultat je pitki napitak nalik jogurtu koji je pomalo opor, pomalo sladak, blago gaziran, kremast i ukusan. Ako obični kefir ne ispliva na vaš okusni pupoljak, nemojte se uzrujavati! Postoji mnogo aromatičnih dodataka za dodavanje kao što su med, javorov sirup, cimet, mesquite prah, kardamom, kakao prah, naribani kokos i ekstrakt vanilije da spomenemo samo neke.

Važna napomena: Iako bi miješanje običnog kefira s voćem bilo ukusno, to se nikako ne preporučuje jer se kombinacija voća i mliječnih proizvoda nikada ne smije uzimati u isto vrijeme. Ovo se smatra vrlo štetnom kombinacijom hrane i prije će uzrokovati probavne neravnoteže nego promicati zdravlje probavnog sustava. Više o nepravilnim kombinacijama hrane pročitajte ovdje.

milk kefir grains

Kliknite ovdje za kopiju ovog recepta za ispis.

  • Doshic učinak: Vata ↓, Pitta ↓, Kapha ↑↓
  • Izrađuje: 4 šalice ili više
  • Vrijeme pripreme: 15 minuta
  • Vrijeme kulture: 24 do 36 sati
  • Čista i sterilna staklena posuda sa širokim grlom kao što je posuda s kuglicama (to može biti veličina od pola litre, litre ili pola galona, ​​ovisno o vašim željama i potrebama)
  • Tanka krpa za suđe (za pokrivanje tegle)
  • Gumica
  • Čista žlica
  • Cjedilo s finom mrežicom ili krpa za sir

Kliknite ovdje za kopiju ovog recepta za ispis.

1. Prije početka provjerite jesu li staklena posuda i žlica za miješanje čiste i sterilne. Kada su materijali spremni, uspite kefirna zrnca u staklenu posudu koristeći 2 žlice zrna na svake 4 šalice mlijeka.

2. Dodajte mlijeko dok se staklenka ne napuni, ostavljajući oko 2 do 3 inča prostora od vrha staklenke. Ovaj prostor je potreban jer proces fermentacije često dovodi do širenja tekućine zbog karbonizacije i proliferacije zrna (da, zdrava kultura će rasti i množiti se sa svakom šaržom).

3. Pokrijte staklenku tankom krpom za posuđe, koristeći gumicu da je čvrsto pričvrstite (pazite da nema rupa ili otvora kroz koje bi se vinske mušice mogle ušuljati).

4. Ostavite staklenku na sobnoj temperaturi* 1 do 3 dana, ovisno o vašim željama i temperaturi u kuhinji. Što je dulje vrijeme fermentacije, piće će postati kiselije (a manje slatko). Što je temperatura viša, to će brže doći do fermentacije. Obično dopuštam 2 dana fermentacije zimi i 1 dan ljeti.

*Idealna temperatura bit će između 70 i 75 stupnjeva. Ako je toplije od 75 stupnjeva, bit će potrebno kraće vrijeme fermentacije. Ako je hladnije, vjerojatno će trebati malo više vremena za fermentaciju. Često ću staviti staklenku na štednjak (daleko od plamenika) tijekom zime kako bih ostavio malo više topline.

5. Nakon što postignete željenu točku fermentacije, gotov kefir prelijte kroz fino mrežasto cjedilo ili čistu krpu u drugu staklenku sa širokim grlom…

Čestitamo, napravili ste svoju prvu seriju domaćeg kefira!

Koliko dugo će vaš gotov kefir stajati u hladnjaku?

Gotov kefir može se držati u hermetički zatvorenoj staklenci u hladnjaku u prosjeku 2 do 3 tjedna bez kvarenja, iako će se vrlo spor proces fermentacije nastaviti i učiniti ga kiselijim i gaziranijim s vremenom. Najviše se preporučuje da ovo pojedete unutar 7 dana kako biste zadržali kvalitete svježe, slatke i pune prane koja potiče život!

Kako čuvate preostala kefirna zrnca?

Procijeđena kefirna zrnca mogu se staviti u hermetički zatvorenu malu staklenu teglu, potpuno prekrivena svježim mlijekom i čuvati u hladnjaku do 3 tjedna. Često ih stavljam izravno u staklenu teglu od pola galona da odmah počnem s novom serijom kefira. Ovo je najbolji način da osigurate zdrave žitarice i stvorit ćete stalnu zalihu domaćeg kefira!

  • Želite li uljepšati svoj obični kefir? Neki izvrsni dodaci uključuju javorov sirup (najbolji za Pittu i Vatu), med (najbolji za Kapha i Vatu), svježe mljevene sjemenke lana, nasjeckani kokos, mesquite prah, ekstrakt vanilije, kakao prah i/ili chia sjemenke. Začini također mogu pomoći u dodavanju ugodnijeg okusa (i više zdravstvenih dobrobiti!) kao što su cimet, kardamom, đumbir, kurkuma, šafran ili pečene sjemenke kumina.
  • Kapha tipovi bi trebali piti kefir pomiješan s vodom (1 dio vode na 1 dio kefira) i dodavati čajnu žličicu meda, mali prstohvat crnog papra i veliki prstohvat đumbira kako bi se smanjile kvalitete mliječnih proizvoda koji potiču Kapha. Ako je i to previše, preporuča se koristiti kozje mlijeko ili nemliječnu alternativu poput domaćeg bademovog ili konopljinog mlijeka (kliknite ovdje za naš recept).
  • Pitta tipovi bi trebali izbjegavati fermentaciju kefira dulje od 2 dana, jer će to povećati zagrijavanje i kiseli okus pića koji izaziva Pittu.
  • Treba uzimati 4 unce kefira, 1 do 2 puta dnevno za promicanje zdrave crijevne flore i liječenje probavnih problema.
  • Kada koristite nemliječnu alternativu, zrnca treba namakati u mliječnom mlijeku između serija kako biste osigurali zdrava, aktivna kefirna zrnca. Prvu seriju možda ćete trebati napraviti i s mliječnim mlijekom jer oni ponekad mogu biti malo slabi kada se prvi put prime. U suprotnom, priprema ih pomoću (po mogućnosti domaćeg) mlijeka od oraha, kokosa ili sjemenki odlična je opcija!
  • Kefir se može uzeti neposredno nakon obroka s prstohvatom prženih sjemenki kumina za promicanje zdrave probave (slično lassi napitku).
  • Nikada nemojte uzimati kefir s voćem jer se to smatra neprikladnom kombinacijom hrane i dovest će do daljnjih probavnih problema i nakupljanja toksičnih tvari u probavnom traktu.
  • Kefir je siguran za djecu i može se uzimati u malim količinama od 1 godine nadalje.
  • Kefir je siguran i vrlo preporučljiv za uzimanje tijekom trudnoće i nakon poroda.
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.