Vata Dosha je biološka energija koja se manifestira elementom zraka i prostora. Po prirodi je hladan, suh, grub i pokretljiv, pa će stoga svaki višak ove doshe donijeti slične osobine pojedincu, na kraju uzrokujući neravnotežu, poremećaj i bolest. Kroz pravilnu prehranu i životne navike, može se naučiti kako ukloniti ove uobičajene Vata poremećaje i promicati ravnotežu u tijelu i umu.
Pročitajte više o Vata Doshi ovdje!
- Pretjerana briga, strah i tjeskoba
- Nemiran um
- Suha koža koja se peruta
- Zatvor
- Plinovi i nadutost
- Mala tjelesna težina
- Niski krvni tlak
- drhtavost
- Anemija
- Kronično iscrpljivanje
- Opći umor
U Ayurvedi, prehrana je vitalni alat za borbu protiv bolesti, prevenciju bolesti i pronalaženje ravnoteže u vašem svakodnevnom životu. Ako trenutno imate povećanu Vatu u sustavu, evo nekih ključnih prehrambenih smjernica kojih se trebate pridržavati:
- Vata bi trebala favorizirati slatke, slane i kisele okuse u prehrani.
- Jedite tople, izdašne, dobro kuhane obroke poput juha, složenaca, variva, zobenih pahuljica i kaša.
- Koristite obilje zdravih ulja u svakom obroku. Najbolje Vata opcije su sezamovo ulje, bademovo ulje i ghee.
- Začinite svaki obrok. Najbolji začini za Vatu su: kurkuma, svježi đumbir, kumin, komorač, ajwain, hing, sjemenke smeđe gorušice, crni papar, sjemenke sezama, cimet i muškatni oraščić.
- Slatko, teško, dobro zrelo voće vrlo je dobro za Vatu, uključujući banane, namočene grožđice, datulje, avokado, kokos, smokve, breskve, kruške, mango, marelice, papaju, lubenicu i šljive.
- Slatko, teško, dobro kuhano povrće kao što su cikla, mrkva, bamija, tikvice, tikvice (ljetne i zimske), slatki krumpir, šparoge, krastavci i slatki grašak najbolje su opcije za Vata povrće.
- Cjelovite žitarice kao što su basmati riža, cjelovita pšenica, pir i zob najbolje su opcije Vata žitarica.
- Dobro kuhane, prethodno namočene mahunarke kao što su crvena leća, mung grah i mung dal jedini su grah koji bi obično trebali konzumirati Vata tipovi.
- Organski mliječni proizvodi s punom masnoćom dobri su za Vatu, osim ako ne podnosite laktozu. Mlijeko treba ugrijati i začiniti, a sladoled u pravilu izbjegavati.
- Orašasti plodovi umiruju vatu i dobar su međuobrok u umjerenim količinama.
- Jedite prema dosljednom rasporedu. Evo tabele prehrane specifične za Vatu: 7-8 ujutro: hranjiv doručak nakon buđenja; 11-13 sati: obilan ručak; 18-19: večera srednje veličine.
- NEMOJTE preskakati obroke!
- Preporuča se mali međuobrok između obroka, međutim, NEMOJTE pasati!
- Pridržavanje pravilnih smjernica za kombiniranje hrane ključno je za osjetljiv Vatin probavni trakt.
- Izbjegavajte gorak, trpak i opor (ljuto-ljuti) okus u prehrani.
- Izbjegavajte laganu, suhu i grubu hranu poput salata, suhih žitarica, suhog voća, krekera, rižinih kolača, čipsa, pereca i suhe granole.
- Izbjegavajte sirovu hranu, posebno sirovo povrće.
- Izbjegavajte hladnu ili smrznutu hranu i piće.
- Izbjegavajte ostatke, osobito starije od jednog dana.
- Izbjegavajte teško probavljivo povrće kao što su kupus, brokula, cvjetača, gorko povrće, bijeli krumpir, paprika, luk i češnjak. Oni imaju tendenciju stvaranja plinova, nadutosti i grčeva, posebno kod Vata tipova.
- Izbjegavajte sve vrste graha, osim gore navedenih.
- Izbjegavajte rafinirani šećer, rafinirane žitarice i prerađenu hranu.
- Izbjegavajte kofein, jer Vata tipovi imaju izuzetno osjetljiv živčani sustav.