I u Yogi i u Ayurvedi, Nadi Shodhana je vrlo vjerojatno najcjenjeniji od svih oblika Pranayame (vježbe disanja). “Nadi” je izraz koji označava suptilne energetske kanale tijela, dok se “Shodhana” odnosi na proces čišćenja. Stoga je ova najsatvičnija (uravnotežena, mirna) tehnika pranayame namijenjena pročišćavanju naših energetskih kanala, fizičkih kanala, našeg živčanog sustava i suptilnog tijela.
“Dosljedno i često slijedeći ovu tehniku kroz alternativne nosnice, čovjek dobiva pročišćene nadije u tri mjeseca. Kad se nadiji pročiste, sigurno se pojavljuju vanjski znakovi, poput vitkosti tijela i sjaja.” Hathapradipika Ch4 Vs14-15
Prema drevnim jogijskim tekstovima, imamo ukupno 72.000 nadija ili kanala koji kruže našim tijelom. Kada su ti kanali otvoreni i neometani, naše zdravlje je čvrsto, a naš um i tijelo jaki. Međutim, kada ti kanali postanu blokirani ili suženi zbog toksina, stresa i doshičke neravnoteže, naše zdravlje počinje slabiti, javlja se bol (dukha), a naš um i tijelo slabe.
Nadi Shodhana je tridosične prirode, što znači da je mogu koristiti svi tipovi tijela (tj. Vata, Pitta, Kapha) i treba je prakticirati svakodnevno. Prema Gheranda Samhiti ova tehnika je zapravo preliminarna za sve druge Pranayama tehnike, budući da će pročistiti sve suptilne energetske kanale (nadi) u tijelu i pripremiti aspiranta za drugu spomenutu Pranayamu.
Baš kao i kod joge, pranajamu je najbolje prakticirati rano ujutro oko izlaska sunca, na prazan želudac. Idealno bi bilo da su crijeva ispražnjena, a usta i tijelo čisti. U određenim slučajevima Nadi Shodhanu će možda trebati prakticirati više puta svaki dan, posebno kada se radi o Vata neravnoteži kao što su tjeskoba, strah, nemiran um, zabrinutost i poremećaji spavanja. Upućeni učitelj ili praktičar može vas uputiti o pravilnom vremenu vježbanja, broju rundi itd.; i toplo se preporučuje u početnim fazama učenja ove tehnike.
- Vata neravnoteža
- Niska prana (životna snaga)
- Poremećaji živčanog sustava
- Emocionalna neravnoteža uključujući anksioznost, depresiju, ljutnju i iritaciju
- Tupi, magloviti um
- Loše pamćenje i koncentracija
- Visoki stres
- Mentalni umor i iscrpljenost
- Nemiran um, užurbane misli
- Kronične glavobolje i migrene
- Poremećaj spavanja
- Loša cirkulacija, nizak kisik
- Astma, otežano disanje
- Napetost i stezanje u tijelu i/ili umu
- Prehlada, groznica, gripa
- Blokirani sinusi
- Pun želudac
- Za vrijeme menstruacije
- Osoba s visokom Vatom, srčanim problemima, visokom anksioznošću ili nervozom ne bi trebala prakticirati Nadi Shodhanu sa zadržavanjem (bez zadržavanja je u redu)
- Zadržavanje koje je indicirano treba prakticirati samo nakon što se ova pranayama izvodi svakodnevno tijekom najmanje 3 mjeseca; vježbanje zadržavanja bez odgovarajuće upute i pripreme može uzrokovati neravnotežu uma, živčanog sustava i dosha
- Smiruje, pročišćava i jača cijeli živčani sustav
- Donosi ravnotežu uma i emocija
- Uklanja opstrukciju i suženja u kanalima
- Uravnotežuje i usklađuje desni i lijevi kanal tijela (pingala odnosno ida nadi)
- Uravnotežuje desnu i lijevu stranu mozga
- Uravnotežuje yin i yang energiju tijela
- Pomlađuje tjelesna tkiva jer svježi kisik ulazi u svaku stanicu
- Pomlađuje um; povećava intelekt, pamćenje i koncentraciju
- Izoštrava pet osjetila
- Smanjuje stres i tjeskobu
- Uravnotežuje krvni tlak
- Smiruje svu doshičnu neravnotežu (Vata, Pitta, Kapha)
- Potiče probavnu vatru (agni) i metabolizam
- Započnite u padmasani, svastikasani ili udobnom sjedećem položaju. Držite kralježnicu uspravnom i uspravnom tako da je ravna i okomita na pod. Postoji lagano savijanje donjeg dijela kralježnice (mulabandha) koje se koristi tijekom cijele prakse. Također je lagano uvučena u bradu.
- Stavite lijevu ruku na vrh lijevog koljena i savijte lijevi kažiprst u mali krug dok ostale prste držite ravnima i opuštenima. Ova će ruka ostati ovdje tijekom cijele ove prakse Pranayame.
- Desna ruka bit će postavljena u Vishnu Mudru kao što je prikazano u nastavku. Da biste ušli u ovu mudru, okrenite kažiprst i srednji prst u dlan, držeći preostale prste neutralnima.
- Podignite desnu ruku kako biste dosegnuli nos i koristeći mali prst i prstenjak zatvorite lijevu nosnicu. Udahnite kroz desnu nosnicu, polako i duboko. Za početak, iznutra polako brojite do pet (ako je to previše, počnite s 3 ili 4) dok udišete. Zastanite na trenutak puštajući um da se odmori. **Ova prirodna pauza trebala bi trajati samo sekundu ako ne vježbate zadržavanje.
- Uklonite dva prsta s lijeve nosnice, a zatim počnite stavljati palac na desnu nosnicu. Izdahnite kroz lijevu nosnicu polako brojeći do pet. Ovdje napravite malu stanku.
- Držeći prste u istom položaju, udahnite kroz lijevu nosnicu na pet. Mala stanka.
- Zatvorite lijevu nosnicu s dva mala prsta, izdahnite kroz desnu stranu brojeći pet. Ovo dovršava jednu punu rundu.
- Ponovite do 3-10 rundi za početni trening. Kada je prikladno, broj udisaja i izdaha može se produljiti sve dok nema dodatnog stresa ili napetosti koji rezultiraju (ovo će povećati Vatu i stvoriti neravnotežu).
- Završite vježbu dubokim udahom kroz obje nosnice zatvorenih očiju. Sjednite ovdje nekoliko minuta prije nego što ustanete kako biste završili vježbu. Alternativno, po želji možete dodati meditaciju nakon ovog rada s dahom. Izbjegavajte jesti najmanje 30 minuta nakon bilo koje prakse joge ili pranajame.
Imajte na umu nekoliko detalja:
U pauzi desna ruka ostaje u Vishnu Mudri i može počivati na gornjem dijelu nosa, između očiju. Također treba imati na umu da u obje pauze nakon udisaja i izdaha treba držati bradu (jalabandha). Mulabandha se održava tijekom cijele prakse. Ne zaboravite udahnuti u trbuh i izbjegavajte plitko disanje na prsa.
Kratke upute:
- Udahnite desno, mala stanka
- Izdahnite lijevo, mala stanka
- Udahnite lijevo, mala stanka
- Izdahnite desno, mala stanka
- Ponovite #1-4, tri do deset puta