Prema Ayurvedi, jedan od glavnih načina da hranimo svoju pranu (životnu snagu) je putem hrane koju jedemo. To znači da kako bismo održali ovu vitalnu energiju, moramo jesti odgovarajuću hranu, na pravilan način kako bismo hranili naše tijelo i um do njihovog najvećeg potencijala. Prana upravlja svim pokretima u tijelu i stoga stvaranje zdrave prane stvara optimalne razine energije, cirkulaciju, disanje, osjetilnu percepciju i mentalno funkcioniranje.
Iako mnogi pojedinci održavaju zdravu prehranu, možda ne apsorbiraju potencijalne hranjive tvari pravilno. U stvari, neki se možda hrane relativno zdravo, ali još uvijek imaju probleme s težinom, niskom energijom, probavnim smetnjama, malapsorpcijom i smanjenim imunitetom. To je zato što ili ne probavljaju hranu pravilno, ne konzumiraju hranu ispravno, ili konzumiraju hranu bez izvornih hranjivih tvari.
Ova beživotna hrana se tada smatra “mrtvom” hranom. Vi ste ono što jedete, pa ako kontinuirano konzumirate ovu mrtvu hranu, razina vaših hranjivih tvari bit će smanjena, a vaša vitalna životna snaga (aka prana) bit će iscrpljena. Zapravo, konzumiranje čak i zdrave hrane na nepravilan način može stvoriti sirovu neprobavljenu hranu u sustavu, što dovodi do loše probave i nakupljanja toksičnih tvari, a oboje može dovesti do osiromašene prane i budućih bolesti.
1. Izbjegavajte ostatke hrane.
Ostaci hrane smatraju se mrtvom hranom jer rijetko nose izvorna zdrava svojstva svoje svježe kopije. To je iz nekoliko razloga. Prvi je da ostaci hrane stare i oksidiraju, smanjujući svoju hranjivu vrijednost. Hlađenje stvara hladnu, grubu, suhu i ustajalu kvalitetu izvorne hrane što zauzvrat smanjuje hranjivu vrijednost i povećava Vata doshu u sustavu. Ponovno zagrijavanje hrane dodatno iscrpljuje izvorne hranjive tvari.
Imajući sve ovo na umu, čak i najzdraviji obroci osiromašeni su od svojih hranjivih tvari koje poboljšavaju pranu (potpomažu život) i postaju teže probavljivi (što dovodi do nepravilne apsorpcije hranjivih tvari kao i toksina u sustavu).
Ako su ostaci doista potrebni zbog pretrpanog rasporeda, onda ih je uvijek najbolje pojesti unutar prvog dana nakon pripreme hrane, točka. Što duže hrana stoji, manja je hranjiva vrijednost i veća je vjerojatnost da će stvoriti ama ili toksine u sustavu. Ovi toksini dodatno smanjuju probavni požar što dovodi do gadnog ciklusa toksina, loše probave i malapsorpcije.
2. Nemojte jesti zagorenu hranu.
Prilikom kuhanja bitno je izbjegavati konzumaciju zagorjele hrane. Ovo je možda očito, ali ponekad može biti primamljivo ako ste neko vrijeme kuhali jelo da biste nažalost otkrili njegovu propast u blitvi.
Zagorjela hrana ne samo da je potpuno lišena bilo kakve hranjive vrijednosti, hrskavi crni rezultat smatra se kancerogenim što znači da stvara oksidaciju naših stanica, što ubrzava proces starenja i može dovesti do ozbiljnih bolesti poput raka. Nepotrebno je reći da je zagorjela hrana jednako štetna za našu probavu jer je molekularna struktura hrane promijenjena što ju čini mnogo težom za probavu. Neprobavljena hrana glavni je uzrok toksina u tijelu i vodeći uzrok svih bolesti.
3. Klonite se smrznute, konzervirane i prerađene hrane.
Ove vrste hrane ponovno se smatraju mrtvom hranom, lišenom svojih izvornih zdravstvenih svojstava. Svi oni imaju staro i ustajalo svojstvo, a često sadrže konzervanse, aditive, visoke razine natrija i druge skrivene, nezdrave sastojke. Smrznuta hrana često nosi dodatnu hladnu i grubu kvalitetu, a konzervirana hrana ima potencijal za ispiranje štetnih kemikalija iz svojih metalnih domova (u kojima su vjerojatno dugo sjedili). Prerađena hrana prolazi kroz promjene u odnosu na izvorno cjelovito stanje hrane, smanjujući sadržaj hranjivih tvari i općenito postajući teža za probavu.
Umjesto ovih praktičnijih vrsta hrane, treba jesti isključivo svježe, domaće obroke i međuobroke koristeći isključivo cjelovite sastojke hrane. Možda će trebati neko vrijeme da se naviknete, ali kao i svaka navika, s vježbom i strpljenjem postaje lakša i više druga priroda. Zapravo, s vremenom ćete vjerojatno stvoriti averziju prema ovoj drugoj hrani nakon što se naviknete na ukusan, neusporediv okus živopisne, svježe cjelovite hrane koja povećava pranu i domaćih obroka.
Kliknite ovdje za recepte za zdravu cjelovitu hranu!
4. Kuhajte s pažnjom i ljubavlju.
Ako kuhate hranu, iznimno je važno kuhati s odgovarajućom pažnjom i namjerom. Ako se svađate ili ste samo imali stresan dan, važno je zastati, razbistriti um i smiriti energiju prije nego što napravite obrok. Umjesto kuhanja, treba kuhati s velikim fokusom, zahvalnošću i ljubavlju. Pomirišite aromu kuhanog obroka i cijenite ukusnu hranu koju imate sreću kuhati i jesti. Ova pažnja i zahvalnost sigurno će poboljšati životvorne pranične kvalitete svakog obroka!
5. Jedite s pažnjom i ljubavlju.
Nije uvijek važno što jedemo, već kako jedemo. S našim sve zauzetijim rasporedom, lako je postati žrtva jela u pokretu, u automobilu, dok radite ili dok razgovarate telefonom. Kada netko jede dok nam pažnju odvlače ove druge aktivnosti, automatski smanjujemo naše probavne vatre, što dovodi do slabe apsorpcije hranjivih tvari i neprobavljene hrane (ama) u sustavu. Ova uobičajena praksa često dovodi do prejedanja, ispaše, bezumnog jedenja ili uzimanja nezdrave hrane.
Umjesto toga, bitno je za zdravu prehranu i zdravu probavu posvetiti punu pažnju i zahvalnost našim obrocima kada grickamo ili jedemo. To nam daje priliku da cijenimo svoju hranu, kušamo svaki okus, žvačemo svaki zalogaj i shvatimo kada nastupi sitost. Ova zdrava navika dovodi do bolje probave i omogućuje nam da lakše apsorbiramo hranjive tvari koje povećavaju pranu iz naših obroka.
6. Održavajte probavu jakom.
Čak i najzdravija hrana daje malo koristi ako se ne može pravilno probaviti. Neprobavljena hrana (bilo zdrava ili ne) svejedno postaje toksična za sustav.
Simptomi neuravnotežene probavne vatre (agni) uključuju:
- Pospanost nakon uzimanja hrane
- Usporen metabolizam
- Simptomi loše probave (plinovi, nadutost, žgaravica, hiperaciditet, itd.)
- Jak premaz na jeziku (ukazuje na toksine u sustavu)
- Tragovi zuba oko perimetra jezika (ukazuju na malapsorpciju)
- Opći osjećaj težine i letargije
- Tupi, magloviti um
- Nedostatak apetita ILI pretjerana glad
- Zatvor ILI proljev
Lijekovi za poboljšanje probave:
Nekoliko drugih prehrambenih savjeta za povećanje Prane uključuju:
- Jedite organsku hranu kad god je to moguće
- Jedite lokalno uzgojenu hranu kad god je to moguće
- Jedite samo sezonsko voće i povrće
- Uvijek izbjegavajte ustajalu, staru ili pljesnivu hranu
Ovdje otkrijte više ideja o tome kako povećati zdravu pranu!