Ayurveda se temelji na konceptu da smo svi jedinstveni pojedinci s jedinstvenim potrebama. Iako postoje 3 glavna tjelesna tipa (tj. Vata, Pitta, Kapha) navedena kako bi nam pomogli u odabiru najboljih načina prehrane i stila života kako bismo ostali u ravnoteži, ovo uskoro može postati zbunjujuće ako otkrijete da snažno rezonirate s više od jednog od ovi tipovi tijela. Ako se vaša prirodna konstitucija smatra dominantnom iu Vati iu Kaphi; ili ste dominantni Vata tip s Kapha neravnotežom; ili Kapha tip s Vata neravnotežom, nastavite čitati kako biste otkrili neke prehrambene smjernice koje će nahraniti i uravnotežiti obje ove doše u duelu.
Budući da su Vata i Kapha prilično suprotne kvalitete, pronalaženje najbolje hrane za vaše potrebe može se činiti prilično kompliciranim. Na primjer, Vata se smatra laganom, suhom, pokretnom i prozračnom, što čini tešku, masnu i uzemljenu hranu ključnom u tipičnoj dijeti za uravnoteženje Vate. Međutim, karakteristike Kapha često uključuju tešku, masnu, sporu i gustu hranu i stoga će svaka teška, masna hrana sigurno povećati Kapha doshu u sustavu, dok se za laganu, sušuću hranu (odnosno hranu koja izaziva Vatu) kaže da je favorizirana. Srećom, postoji neka sredina koja se može uspostaviti kada se radi o ovim suprotstavljenim silama kako bi se među njima stvorila ravnoteža i sklad.
Kada želite uspostaviti ravnotežu Vate i Kaphe, postoji mnogo namirnica koje će djelovati na smirivanje obje doše. Budući da su Vata i Kapha po prirodi hladno-hladne i često pate od slabe probavne vatre (iako su različita područja slabosti), mnoga hrana, pića i začini koji zagrijavaju tijelo i potiču probavu bit će korisni za oboje vrste doša. Budući da je Vata po prirodi lagana i suha, a Kapha teška i masna, trebalo bi izbjegavati bilo koju hranu koja je izuzetno lagana, suha, teška ili masna, a davati prednost neutralnijim opcijama.
Vata-Kapha smjernice o prehrani
Dijeta
- Općenito, htjet ćete slijediti strožu dijetu za smanjenje Kapha zimi i u proljeće, te strožu dijetu za smanjenje Vata u jesen.
- Jedite prema zdravom rasporedu obroka: 6-8 ujutro: lagan, ali ispunjavajući doručak; 11-13: obilan, zdrav ručak; 18-19 sati: mala do srednja večera.
- Općenito, hrana bi trebala biti lagana, ali hranjiva s visokim udjelom nemasnih, lako probavljivih proteina (riba, piletina, bjelanjak, mung grah) i vlakana (heljda, kvinoja, kuhano povrće, voće s niskim sadržajem šećera); ograničite teške ili rafinirane ugljikohidrate (tjesteninu, kruh, pšenicu, gluten, bijelo brašno) i šećer (osobito rafinirani).
- Dajte prednost dobro kuhanim, lako probavljivim obrocima kao što su juha, variva, jela u posudi, kaše, dal i kitchari.
- Dajte prednost voću s niskim sadržajem šećera kao što su bobičasto voće, breskve, kruške, marelice i trešnje; izbjegavajte voćni sok.
- Dajte prednost dobro kuhanom povrću ili povrću kuhanom na pari koje nije previše škrobno kao što su mrkva, bamija, zeleni grah, žuta tikva, šparoge, tikvice i grašak.
- Dajte prednost lakšim cjelovitim žitaricama kao što su kvinoja, heljda, dobro kuhano proso i biserni ječam.
- Dajte prednost lakšim uljima kao što su ghee, suncokretovo ulje i laneno ulje; sezamovo ulje može se koristiti u umjerenim količinama.
- Prednost dajte medu (nezagrijanom) kao zaslađivaču.
- Uključite puno probavnih začina u svoje obroke kao što su svježi đumbir, suhi đumbir, kurkuma, komorač, korijander, cilantro, kardamom i kumin.
- Mliječne proizvode treba ograničiti na ghee, domaći kefir, domaći jogurt i kozje mlijeko.
- Pijte čaj od đumbira ili vruću vodu s limunom između obroka kako biste poboljšali probavu.
- Uzmite Triphala Churna svaku večer prije spavanja kako biste pomogli u probavi, eliminaciji i detoksikaciji.
- Kad sve drugo zakaže, pronađite tridoshic hranu, začine, pića i recepte za besprijekorne opcije!
Dijetetske zabrane
- Izbjegavajte svu sirovu i hladnu hranu.
- Izbjegavajte grickanje između obroka.
- Izbjegavajte jesti nakon 19 sati (zimi u 18 sati).
- Izbjegavajte ledene i hladne napitke.
- Izbjegavajte piti tekućinu prije, tijekom ili neposredno nakon jela.
- Izbjegavajte suhu, grubu, staru i ustajalu hranu.
- Izbjegavajte teške žitarice kao što su pšenica, gluten i zob.
- Izbjegavajte rafinirani šećer, rafinirane žitarice, prerađenu hranu, aditive, boje, kofein, alkohol i duhan.
- Izbjegavajte nepravilne kombinacije namirnica (više pročitajte ovdje).
Dok usvajate neke od ovih korisnih prehrambenih smjernica, trebali biste se također upoznati s najboljom hranom za konzumiranje i koju hranu ograničiti ili izbjegavati. Imajte na umu da ove tablice hrane nisu sve crno-bijele. Ako volite hranu koja je na popisu “ograničenja”, vjerojatno ćete povremeno u njoj uživati, posebno ako se osjećate neuravnoteženo. Često možete “varati” (svjesno i umjereno) ovisno o sezoni i kontekstu. Na primjer, indijski oraščići su na popisu “ograničenja”, ali ako želite dodati malu šaku svojoj kvinoji i vegetarijanskom prženju umjesto da dodate teške proteine, onda će indijski oraščići vjerojatno biti bolji izbor. Stoga koristite ovu tablicu kao vodič i saznajte gdje se možete povremeno inteligentno poigrati.
Kliknite ovdje za verziju za ispis ove tablice za vaš hladnjak!
Kliknite ovdje za verziju za ispis ove tablice za vaš hladnjak!
Recepti za uravnoteženje Vate i Kaphe
Otkrijte još nevjerojatnih recepata uz moju 30-minutnu ayurvedsku kuharicu!