Ajurvedska pitta dijeta – balansiranje pitta doshe

info uploads should i do a liver cleanse

Ako vam je rečeno da se trebate usredotočiti na balansiranje pitte (naš kviz Ayurvedic Profile™ ili praktičar), jedna od najboljih stvari koje možete učiniti je uključiti hranu koja balansira pittu u svoju prehranu.

Pitta je uravnotežena prehranom sastavljenom od svježe, cjelovite hrane (i kuhane i sirove) koja hladi, izdašna je, daje energiju, relativno je suha i bogata je ugljikohidratima.

Ova hrana smiruje pittu smanjujući unutarnju toplinu, uravnotežujući probavnu vatru, uzemljavajući tijelo i apsorbirajući višak tekućine i ulja. Budući da je pitta relativno značajna po prirodi, odgovarajuća dijeta zapravo je vrlo učinkovit način da se podupre povratak u ravnotežu.

Ono što slijedi su neka specifična načela za koja se nadamo da će vas osnažiti u otkrivanju dijete za balansiranje pitte koja će vam odgovarati.

Otkrijte svoju doshu

Prihvatite spore, stabilne i male pomake

Prije nego što čitate dalje, shvatite da je slijeđenje dijete za balansiranje pitte praksa daleko više nego što je zbirka apsoluta. Nitko ne očekuje da ćete se sutra ujutro probuditi i do kraja života jesti dijetu koja savršeno balansira pittu!

Čak i najpriznatiji ayurvedski učitelji imaju povremene razlike u mišljenjima, što može stvoriti neka odstupanja između različitih izvora ayurvedske prehrane i recepata.

Poanta je da uspješno slijeđenje dijete za balansiranje pitte nije stvar pridržavanja strogog skupa stvari koje treba i ne treba raditi ili pretjeranog zaglavljivanja u detaljima. Zapravo, često je mnogo korisnije obratiti pozornost na općenitosti i sveobuhvatne obrasce.

Na kraju dana, sve korake koje poduzmete da promijenite svoju prehranu prema biti više pitta-balansiranje nego što je danas treba smatrati pobjedama.

Razmišljajte o procesu kao o namjeri koju imate, ali i snažnom pozivu da povećate svoju samosvijest. Preporučujemo da počnete tako što ćete uočiti gdje biste mogli napraviti male, postupne promjene u potpori svom putu iscjeljenja – održivim tempom.

Odatle primijetite načine na koje vas ti mali pomaci podržavaju, a gdje vas možda neke od vaših trenutnih navika koštaju.

Ako uživate u hrani koja pogoršava pittu, primijetite kako se osjećate kad je pojedete.

Povećava li prisutnost pitta simptoma u vašem probavnom traktu (vrućina, osjećaj pečenja ili rijetke stolice)? Postoji li nešto što možete učiniti da poslužite ovu hranu na način koji više pitta balansira—smanjenjem količine i dodavanjem rashlađujućih biljaka i začina (kao što su cilantro, korijander, kumin, komorač ili metvica), sok od limete, avokado, ili kokos? I ako je tako, mijenjaju li te prilagodbe vaše probavno iskustvo?

Upotrijebite svoju svijest koja se razvija kako biste nastavili inspirirati jedan po jedan mali korak naprijed, prateći kako se vaše zdravlje i dobrobit poboljšavaju tijekom vremena.

Kako nastavljate raditi na svojoj ayurvedskoj prehrani i preporukama za stil života, vjerojatno će se vaša probavna snaga poboljšati, što će na kraju podržati vašu sposobnost da s lakoćom podnesete zahtjevniju hranu.

Kvalitete koje treba favorizirati

U redu. Sad kad smo na istoj stranici o tome kako tome pristupiti, željeli bismo predstaviti kvalitete koje biste željeli favorizirati u svojoj prehrani, i nasuprot tome, kvalitete koje će inherentno pogoršavati pittu.

Po prirodi, pitta je masna, oštra, vruća, lagana, koja se širi i tekuća, pa konzumacija hrane koja neutralizira te kvalitete – hrane koja je suha, blaga, rashladna, uzemljujuća, stabilizirajuća i gusta – može pomoći u uravnoteženju viška pitte.

Ovaj odjeljak nudi bliži pogled na to kako možete početi prepoznavati kvalitete različitih namirnica. Namjera je dati vam intuitivnije shvaćanje onoga što će smanjiti pittu, bez potrebe da se stalno pozivate na dugačke popise namirnica koje treba preferirati i izbjegavati.

Dajte prednost hladnom umjesto toplom ili vrućem

Kvaliteta hladnoće može se naglasiti jedući hranu koja je hladne temperature ili koja ima rashlađujuću energiju—i izdašnom upotrebom rashlađujućih začina.

Većina začina grije po prirodi, stoga obratite posebnu pozornost na one koji uravnotežuju pittu (pronaći ćete opsežan popis u našem resursu o hrani za balansiranje pitte).

Sirova hrana ima tendenciju prirodnog hlađenja, a pitta se s njom može nositi bolje od ostalih dosha; tako da će miješanje asortimana sirovog voća i povrća općenito biti potpora—osobito u toplijim mjesecima.

S druge strane, najbolje je svesti na minimum izlaganje vatreno toplim jelima, hrani koja snažno zagrijava energiju, alkoholu i kofeinu; svi ovi utjecaji prirodno će povećati unutarnju toplinu.

Dajte prednost gustom, uzemljujućem i njegujućem u odnosu na svjetlo

Iako je teška kvaliteta prava suprotnost pittinoj lakoći, Ayurveda nas uči da vrlo teška hrana (kao što je duboko pržena hrana) općenito ne podržava optimalno zdravlje. Bolje je razmišljati u smislu uzemljenja pittine lakoće (i topline) s hranom – jesti hranu koja nudi čvrste, stabilizirajuće izvore energije i odgovarajuću prehranu.

Općenito, ova će hrana prirodno imati sladak okus. Većina žitarica, mlijeko, korjenasto povrće, sjemenke i ulja za hlađenje dobri su primjeri. Ali višak pitte može izazvati oštar i ponekad nezasitan apetit, pa je jednako važno ne prejedati se.

Visoko prerađena hrana poput konzervirane hrane, gotovih jela i peciva često nema pranu (vitalnu životnu energiju), pretjerano je teška i treba je smanjiti što je više moguće.

Dajte prednost suhom i gustom nego uljanom ili tekućem

Pittina tekuća priroda i sklonost ka višku masnoće čine hranu koja isušuje ili oporu poput graha, krumpira, zobi, tjestenine, kokica i većine povrća vrlo dobrom.

Prilikom kuhanja koristite umjerenu količinu visokokvalitetnog ulja ili gheeja. Minimizirajte posebno zagrijavanje masne hrane poput jaja (bolji su bjelanjci), tvrdih sireva, maslina, orašastih plodova, vrhnja i slično.

Ako imate mogućnost izbora između juhastog, tekućeg obroka i onog koji je gušći i suši, odlučite se za ovo drugo. Na primjer, poslužite pečeni tofu preko zelenila i riže kuhanog na pari, umjesto miso juhe od tofua.

Dajte prednost blagom u odnosu na oštro

Oštre okuse poput ananasa, kiselih krastavaca, octa i oštrih odležanih sireva bolje je zamijeniti blažim, nježnijim okusima, poput onih koji se nalaze u jabukama, krastavcima, soku od limete i mekim sirevima.

Slično tome, stimulansi poput kofeina, nikotina i žestokog alkohola previše su oštri i prodorni za pittu. Dajte sve od sebe da zamijenite stabilnije i dugotrajnije izvore energije.

hrana koja umiruje pittu

Fotografija iz: “Jedite dobro, budite zdravi: Ayurveda kuhanje za zdrav život” autora Loisa Leonhardija

Okusi koje treba favorizirati i izbjegavati

Pittu umiruju slatki, gorki i trpki okusi, a pogoršavaju jetki, kiseli i slani okusi. Razumijevanje ovih okusa omogućuje nam da napravimo bolji izbor bez obzira imamo li pri ruci opsežan popis hrane koja uravnotežuje Pittu.

Naglasiti

slatko

  • Dajte prednost prirodno slatkoj hrani kao što je slatko voće, većina žitarica, tikve, korjenasto povrće, mlijeko, ghee i svježi jogurt.
  • Sladak je okus koji hladi i težak. Smiruje toplinu, utažuje žeđ, blagotvorno djeluje na kožu i kosu, te djeluje uzemljujuće, hranjivo, jača i zadovoljava.
  • Naglašavanje slatkog okusa NE zahtijeva da jedemo velike količine rafiniranog šećera ili zašećerene slatke hrane; najbolja je prirodno slatka hrana.

Gorak

  • Gorki okus prevladava kod gorkog zelja – poput kelja, lišća maslačka i raštike. Također se nalazi u gorkoj dinji, jeruzalemskoj artičoki, tamnoj čokoladi i pitta začinima kao što su kumin, lišće nima, šafran i kurkuma.
  • Gorki okus iznimno hladi, ali i isušuje.
  • Gorčine čiste nepce i poboljšavaju osjet okusa. Toniziraju kožu i mišiće, blagotvorno djeluju na krv, ublažavaju osjećaj pečenja i svrbeža, utažuju žeđ, uravnotežuju apetit, podupiru probavu i pomažu apsorbirati vlagu, znoj i višak pitte.

opor

  • Opor okus je u osnovi okus suhoće – kredasti okus koji suši usta i može uzrokovati skupljanje (slika zagriza vrlo zelene banane).
  • Mahunarke – adzuki grah, crni grašak, slanutak, grah, leća, pinto grah, soja i tako dalje – klasično su oporog okusa. Neko voće, povrće, žitarice, pekarski proizvodi i začini također imaju opor okus – stvari poput jabuka, brusnica, nara, artičoka, brokule, cvjetače, zelene salate, kokica, rižinih kolača, krekera, bosiljka, korijandera, kopra, komorača, peršina , i kurkuma.
  • Opor okus je težak, hladan i suh.
  • Pitta ima koristi od kompresije, upijanja, promicanja jedinstva prirode oporog okusa. Može obuzdati pittinu tendenciju širenja, tonizirati tjelesna tkiva, spriječiti poremećaje krvarenja, spriječiti proljev, a također apsorbirati višak znoja i tekućine.

Minimiziraj

Opor

  • Pungent je pikantan, ljut okus poput onog koji se nalazi u čiliju, rotkvicama, repi, sirovom luku i mnogim začinima koji posebno griju.
  • Opor okus je posebno ljut i lagan – obje kvalitete ometaju pittu.
  • Previše ljutog okusa može uzrokovati pretjeranu žeđ, osjećaj pečenja, vrtoglavicu i pretjeranu toplinu (osobito u probavnom traktu).

kiselo

  • Smanjite kiselu hranu poput octa i druge fermentirane hrane, tvrdih sireva, kiselog vrhnja, zelenog grožđa, ananasa, grejpa i alkohola (povremeno pivo ili bijelo vino često je u redu).
  • Pitta je pogoršana vrućim, laganim i masnim kvalitetama kiselog okusa.
  • Previše kiselkastog okusa može povećati žeđ, poremetiti krv, stvoriti toplinu u mišićima i izazvati osjećaj pečenja u grlu, prsima ili srcu. Može čak potaknuti kisele osjećaje poput ljubomore ili zavisti.
  • Povremeno iscijeđivanje soka od limete za hlađenje kao ukras najbolji je način da pitta uključi kiselkasti okus.

Slano

  • Slani okus gotovo isključivo potječe od same soli.
  • Slično kao i kiseli okus, lagana, vruća i masna priroda soli pogoršava pittu.
  • Slani okus može poremetiti ravnotežu krvi, ometati osjetilne organe, povećati toplinu, otežati kožu i dovesti do sijede kose, bora i prekomjerne žeđi. Također može pojačati našu želju za jačim okusima, što može još više izazvati pittu.

Paket za balansiranje Pitte

Kako jesti

Kada je u pitanju balansiranje pitte, način na koji jedemo je iznenađujuće važan, tako da je ovo posebno korisno mjesto na koje se možete usredotočiti ako vam se sada čini neodoljivom mogućnost radikalne promjene prehrane.

Kao što većina ljudi s pitta probavom zna, pittin oštar apetit može dovesti do opće intolerancije na preskakanje obroka. Iz tog razloga, za pittu je dobro držati se redovitog rasporeda prehrane i jesti najmanje tri kvadratna obroka svaki dan. Prehrana u isto vrijeme iz dana u dan također pomaže uravnotežiti preaktivnu probavnu vatru.

Važno je što češće jesti u mirnom okruženju i posvetiti punu pažnju samom činu ishrane kako bi vaše tijelo osjetilo zadovoljstvo. To će pomoći u sprječavanju prejedanja, što je uobičajena nuspojava pittinog proždrljivog apetita.

Vruća, začinjena hrana, izrazito kisela hrana i presoljena hrana posebno izazivaju pittu. I kao što smo već spomenuli, potencijal pogoršanja kod mnogih namirnica koje pogoršavaju pittu može se svesti na najmanju moguću mjeru tako što ćete se pobrinuti da se uzimaju u malim količinama i poslužuju s rashladnim ukrasima (kao što su cilantro, korijander, kim, komorač, metvica, avokado i kokos). .

Na kraju, ako osjećate potrebu za pročišćavanjem, kratak post na voću ili soku (mislite na jabuku ili šipak) ili duža monodijeta kitchari može biti od velike podrške.

Povećava li čaj pitta doshu?

Za naše prijatelje koji vole tople napitke, možda se pitate povećavaju li topli napici poput kave i čaja pitta doshu. Odgovor – ovisi!

Kao što je gore spomenuto, općenito je najbolje davati prednost hrani i pićima niže temperature. To je osobito istinito tijekom vruće ljetne sezone, kada je naša unutarnja toplina već povišena prirodnim okolišem.

Ali to svakako ne znači da ne možete uživati ​​u osvježavajućim hladnim pićima i ledenim čajevima, poput ovog ljetnog hladnjaka s hibiskusom.

U hladnijim mjesecima možete se izvući s ispijanjem više toplih napitaka, posebno ako su napravljeni od rashlađujućih i umirujućih biljaka koje pogoduju pitti. Na primjer, topla šalica Joyful Heart, Mellow Mind ili čak kremaste mješavine mlijeka s kurkumom uravnotežit će i zadovoljiti pittu.

Obično je najbolje izbjegavati kavu i crni čaj jer mogu pogoršati pittu. Ipak, povremena šalica s malo mlijeka i dobra doza svijesti mogu biti u redu.

Predloženi obroci

Doručak

Doručak se obično ne preskače kada je pitta povišena. Izvedivi izbori su slatki, bogati ugljikohidratima, a ipak nude održivu energiju. Smatrati:

  • Obilna voćna salata (jabuke, kruške, crveno grožđe i borovnice) ukrašena grožđicama i naribanim kokosom. Ovaj laganiji obrok vjerojatno će bolje funkcionirati u toplijim mjesecima nego usred zime.
  • Ukusan doručak može biti jednostavan poput shakea od datulja i badema napravljenog od namočenih datulja, namočenih i oguljenih badema i prokuhanog mlijeka (ili zamjene)—pomiješanih s kardamomom i prstohvatom cimeta.
  • Zobena kaša ili kaša od riže napravljena s vrućim mlijekom i ukrašena grožđicama ili nasjeckanim datuljama, nasjeckanim bademima (namočenim i oguljenim), gheejem i javorovim sirupom.
  • Omlet od bjelanjaka i povrća, poslužen s avokadom i tostom od cjelovitog zrna.

Ručak

U idealnom slučaju, ručak je glavni obrok u danu, što znači da je najveći i najhranjiviji. Veliki izbor odgovarajućih žitarica, graha i povrća izvrsni su sastavni dijelovi za ručak, a možete ih nadopuniti odgovarajućim mesom ako ga jedete. Pokušajte nešto poput:

  • Začinjeni tofu i zelenjava kuhana na pari preko divlje riže. Pirjajte tofu na suncokretovom ulju i umiješajte neke od svojih omiljenih začina za uravnoteženje pitte. Zelenje ukrasite maslinovim uljem, svježe iscijeđenim sokom limete, mljevenim korijanderom i crnim paprom.
  • Crvena leća napravljena od rashlađujućih biljaka poput cilantra, metvice ili komorača, s maslacem namazanim kruhom od cjelovitog zrna (koristite neslani maslac), pirjanim ljubičastim kupusom i zelenom salatom. U juhu dodajte povrće poput mrkve, celera i luka. Pirjajte kupus u gheeju s kimom, korijanderom, kurkumom, sokom limete i malo javorovog sirupa.
  • Pržena riža s avokadom i kruh od proklijale pšenice s gheejem ili neslanim maslacem.

  • Tjestenina od cjelovitog zrna pšenice, pesto i svježe povrće (kao što su paprike, brokula, mrkva, celer, mahune, gljive, tikvice ili crne masline). Ukrasite tjesteninu izmrvljenim chèvreom, maslinovim uljem i cilantrom. Poslužite uz malu zelenu salatu i juhu.

Večera

Večera bi idealno bila malo manja i lakša od ručka, ali također treba održavati pittin aktivni metabolizam. Jednostavan, ali hranjiv obrok ili nešto manja porcija ručka mogu dobro poslužiti. Probati:

  • Zeleni mung grah s koprom, u kombinaciji s pečenim šparogama i basmati rižom.

  • Vegegie (ili pureći) hamburgeri s pirjanim gljivama, kozjim sirom, zelenom salatom, avokadom i prilogom domaćeg krumpirića.
  • Začinjena dupla riža, izostavljena sjemenka gorušice, a indijski orah zamijenjen namočenim i oguljenim bademima, sjemenkama bundeve ili suncokreta, a poslužena uz somun.

Specifična hrana za balansiranje Pitte

Da biste pogledali detaljan popis hrane koju treba favorizirati i minimizirati kada umirujete pittu, pogledajte naš resurs o hrani koja uravnotežuje pittu— imajući na umu, naravno, da je svrha ovog popisa pomoći vam da produbite svoje razumijevanje i počnete uviđati sveobuhvatne obrasce — a ne da stvarate osjećaj ograničenja ili uskraćenosti.

Ako popisi hrane obično imaju takav učinak na vas, umjesto toga usredotočite se na gornje kvalitativne smjernice. Prihvatite redovitu prehranu i potpunu prisutnost uz obroke. To je dobro početno mjesto kao i bilo koje drugo.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.