Ayurveda ima čvrsto uvjerenje da u maternici razdoblje postavlja dugotrajne temelje za cijeli život. Stoga je od velike važnosti da majka hrani sebe, ali i buduće dijete u ovoj fazi života. Prema Ayurvedi, sve što žena osjeća i čini tijekom trudnoće imat će učinak na fetus, koji će zauzvrat urediti život malog djeteta u godinama koje dolaze. Stoga, kako bismo imali zdravu bebu (i više od toga), prvo moramo početi sa zdravom, uravnoteženom majkom tijekom trudnoće.
Općenito, trudnoća kao i postporođajno razdoblje je vrijeme u kojem Vata doša poremećena je ravnoteža zbog nevjerojatne količine promjena koje se događaju fizički, kao i psihički. To je također vrijeme u kojem Ojas trebala biti u najboljem izdanju i stoga bi prehrana trebala biti glavni fokus i za majku i za fetus. U smislu Agni ili probavne vatre, tipično je u oslabljenom i promjenjivom stanju tijekom trudnoće i jednostavan, probavljiv, sattvičan (uravnotežena) prehrana trebala bi biti osnovni protokol za majku.
Od prvog dana začeća postoji snažna interakcija između majke i fetusa. Sve što mama unese u sebe, bilo da se radi o hrani, misli, emociji ili slici ima vitalan učinak na fetus koji će odrediti djetetovu osobnost i konstituciju (Prakriti) godinama koje dolaze. Stoga je od iznimne važnosti da majka uroni u pozitivno okruženje. To uključuje podršku obitelji punu ljubavi, skladnu glazbu; zdrava, slatka hrana; umirujuće arome, ugodne slike i tako dalje. Naprotiv, njihove negativne dvojnike treba izbjegavati.
Uz ljubav i podršku obitelji i prijatelja, majka bi trebala pokušati ostati što pozitivnija i sretnija tijekom ovog razdoblja. Istraživanja su pokazala da negativne emocije tijekom trudnoće utječu na rast djeteta i mogu dovesti do niske porođajne težine. Također se kaže da prenapregnuta, tjeskobna majka može dovesti do grčeva, tjeskobnog novorođenčeta. No, ne preporuča se ni potiskivanje negativnih emocija koje se mogu pojaviti. Pronalaženje zdravog načina za njihovu obradu, kao što je razgovor s voljenom osobom, zdravi sustavi podrške, svakodnevne šetnje, vrijeme u prirodi, nježna joga, nježni rad s disanjem i meditacija, sve su to sjajni alati koje majka može koristiti tijekom trudnoće.
Kako bi dobila najosobniju njegu, trudnica bi trebala potražiti iskusnog ayurvedskog praktičara u svom području. Ayurveda naglašava da smo u svim životnim razdobljima mi kao pojedinci vrlo jedinstveni i stoga tretman mora biti jedinstven i personaliziran za svako biće. Ovu ideju treba imati na umu tijekom ovog vrlo važnog razdoblja. Međutim, postoje neke uobičajene smjernice koje žena može imati na umu tijekom ovog razdoblja.
Kao što je navedeno prije Agni (probavna vatra) je oslabljena, a Vata je povećana, posebno tijekom 2. i 3. tromjesečja trudnoće. Slijedeći ove smjernice, žena bi trebala pronaći malo više lakoće u svom svakodnevnom životu tijekom ovog razdoblja.
- Konzumirajte hranu koja je blaga i lako probavljiva (satvična)
- Izbjegavajte začinjenu hranu
- Održavajte redovito i dosljedno vrijeme prehrane
- Izbjegavajte ostatke, ustajalu hranu i smrznutu hranu
- Pokušajte što je više moguće jesti cjelovitu, organsku, svježe kuhanu hranu
- Pijte 1-2 šalice juhe od kostiju svaki dan; kliknite ovdje za recept za hranjivu juhu od kostiju
- Izbjegavajte prekomjerno ili premalo jesti
- Izbjegavajte previše jesti vani
- Izbjegavajte previše sirove, hladne hrane
- Dajte prednost toploj, vlažnoj, kuhanoj hrani poput juha, variva, kitcharija i složenaca
- Pokušajte postići ravnotežu svih 6 okusa
- Jedite hranu bogatu raznim bojama
- Jedite hranu koja je ukusna, hranjiva i ukusna
- Koristite probavne začine u hrani kao što su kurkuma, đumbir, crni papar, pippali, trikatu, kardamom, cimet, komorač, korijander i smeđe sjeme gorušice
- Izbjegavajte tešku, gustu hranu i preferirajte više tekuće/polutekuće opcije
- Ojas jača hrana uključuje: toplo mlijeko, ghee, rižu, cjelovitu pšenicu, grožđice, datulje, bademe, grožđe, smokve, avokado, mango, kokos; kliknite ovdje za moj recept za pomlađujući Ojas napitak
- Nježne biljke mogu se propisati za jačanje probavne vatre (vidi dolje)
NAPOMENA: Kalcij je u ovom razdoblju u velikoj potrebi i povećava se u 3. tromjesečju kada se počinje formirati kostur fetusa. Mogu se preporučiti dodaci prehrani kao i povećanje kalcija u prehrani. Dobri izvori hrane uključuju: mlijeko, obični jogurt ili kefir, kelj, raštike, brokulu, bademe, sjemenke sezama, tahini, melasu, datulje, sardine i losos.
- Prakticirajte samouljnu masažu (abhyanga) toplim uljem za masažu svaki dan nakon ustajanja ili navečer prije spavanja; kliknite ovdje za potpune upute o samouljnoj masaži
- Odvojite vrijeme za dnevnu meditaciju, čak i ako traje samo nekoliko minuta svaki dan
- Okružite se voljenima koji vas podržavaju
- Pridružite se satu prenatalne joge u zajednici kako biste se zbližili s drugim majkama
- Popijte toplo mlijeko s muškatnim oraščićem, cimetom, kardamomom i medom prije spavanja kako biste umirili um
- Pokušajte se svake noći dovoljno odmoriti; ovo ne bi trebalo biti niti predugo niti manjkavo
- Pronađite zdravu rutinu spavanja; idite u krevet otprilike u isto vrijeme svake večeri (9-22 sata) i probudite se otprilike u isto vrijeme svako jutro (6-7 sati)
- Pokušajte izbjegavati lijekove ako je moguće, osobito u prva 3 mjeseca trudnoće
- Napravite tople kupke s umirujućim eteričnim uljima poput lavande, kamilice, jasmina ili ruže
- Nježna joga i pranayama (bez zadržavanja) mogu se prakticirati kako bi se olakšala trudnoća, kao i porod
- Ako se pojavi neobična žudnja, poslušajte ovo (osim ako se ne radi o štetnoj žudnji poput alkohola ili cigareta); Ayurveda vjeruje da je to svijest fetusa koja dolazi kroz nju i stoga se treba ispuniti
- Pretjerano vježbanje
- Pretjerano planinarenje ili hodanje
- Programi mršavljenja
- Uska odjeća oko trbuha
- Zadržavanje tjelesnih nagona (nadutost, podrigivanje, mokrenje, defekacija itd.)
- Dnevno spavanje (odnosno drijemanje)
- Ostati budan prekasno
- Nezdrava prehrana
- Previše hrane
- Premalo hrane
- Prerađena hrana, konzervirana hrana, aditivi i rafinirani šećeri
- Alkohol, kofein i duhan
- Previše seksa
- Pretjerana putovanja
- Nezdravi odnosi bez podrške (npr. prijatelji, obitelj, suradnici, partneri)
- Uznemirujuće slike i okruženje
- Nasilni filmovi
- Nesretne emocije
- Potiskivanje emocija
- Spavanje na leđima ili na trbuhu
- Podizanje teških predmeta
- Dugotrajno savijanje naprijed
- Stajanje prekomjerno dugo
- Previše radim
- Anksioznost
- STRES!
Iako su mogućnosti ograničene, majka može dobiti veliku podršku i olakšati kroz ispravan, individualizirani režim ljekovitog bilja. Naravno, to treba dati samo uz vodstvo obrazovanog ayurvedskog praktičara. Tipične biljke koje su prikladne tijekom trudnoće uključuju:
***Bilje treba uzimati samo u obliku praha ili tableta pod vodstvom iskusnog travara ili praktičara. Nemojte se baviti samoliječenjem tijekom trudnoće!
Siguran i učinkovit način za njegu ljekovitog bilja tijekom trudnoće su infuzije biljnog čaja. U tom smislu, većina biljaka bit će sigurna za uzimanje, budući da biljke imaju mnogo blažu snagu kada se uzimaju kao čaj (u usporedbi s biljkom u prahu u većim dozama). Ovo je sjajno za trudnice, jer mogu dobiti olakšanje za svoje simptome bez ikakvih negativnih nuspojava za svoju buduću bebu.