Igra li stres veću ulogu u vašem životu nego što biste željeli? Za većinu nas, odgovor na to pitanje je odlučno DA!
Stres je prilično univerzalan element suvremenog ljudskog iskustva, i dok je određeni stres prikladan, čak i produktivan, sada znamo da previše stresa može biti prilično štetno i može ugroziti naše zdravlje fizički, mentalno i emocionalno.
Ayurveda nudi prekrasnu perspektivu upravljanja stresom, no kako bismo je bolje razumjeli, prvo ćemo istražiti potencijalne posljedice pretjeranog stresa i uspostaviti kontekstualno razumijevanje ljudske reakcije na stres.
Posljedice prekomjernog stresa
Kada trpimo prekomjerni stres, mnogi sustavi u tijelu mogu biti negativno pogođeni: probavni sustav i metabolička funkcija (uključujući neravnoteže u tjelesnoj težini), kardiovaskularni sustav, mišićno-koštani sustav, živčani sustav, reproduktivni sustav i imunološki sustav. sustav.1
Pretjerani stres također može utjecati na naše mentalno i emocionalno stanje, naše odnose, kao i zdravlje naših kostiju2 (i srodna tkiva kao što su zubi, kosa i nokti). Stres nas iscrpljuje na sustavnoj razini, pa iako je faktor koji pridonosi raznim bolestima, njegov se utjecaj lako previdi.
Zaključak je da, ako znate da ste pod stresom (čak i povremeno), postoji velika vjerojatnost da bi vam neke prilagodbe koje vas podržavaju mogle biti od velike koristi.
Mehanika stresa
Ljudski odgovor na stres evolucijska je prilagodba koja je pomogla ljudima da se nose s kriznim trenucima kroz stoljeća. Javlja se kao odgovor na opasnost u bilo kojem obliku – bilo da je riječ o prirodnoj katastrofi, ratu, razornom emocionalnom gubitku ili susretu s moćnim predatorom.
Suočen s uočenom prijetnjom, simpatički živčani sustav preplavljuje tijelo hormonima stresa (kortizol je primarni igrač) i pokreće složenu kaskadu događaja poznatu kao “odgovor na borbu ili bijeg”.3 Hormoni mogu putovati bilo gdje u tijelu, tako da se učinci kortizola osjećaju gotovo posvuda u tijelu.4
Kortizol preraspoređuje tjelesne resurse; stavlja više energije na raspolaganje mozgu i velikim mišićnim skupinama kako bi se ubrzala brzina i vrijeme odgovora, ali istovremeno smanjuje proizvodnju urina, inhibira upalu, usporava probavni kapacitet i guši imunološki odgovor.5
Ove fiziološke promjene trebale bi nam pomoći da prebrodimo (i nadamo se preživimo) trenutnu krizu. Istini za volju, sustav nas odlično služi, sve dok nakon krize slijedi razdoblje odmora, oporavka i oporavka, što je općenito bio slučaj kroz evolucijsku povijest.
Evolucijska biologija susreće moderni život
Ali okolnosti našeg života su se brzo promijenile u vrlo kratkom vremenskom razdoblju (govoreći evolucijskim terminima). Naši stresori su se transformirali i umnožili; oni su posvuda, svaki dan: užurbano jutro, borbe za moć s svojevoljnom djecom, promet na putu do posla, susreti s bijesom na cesti, bijesni šef, vremenski osjetljivi rokovi, dugi sati, računi koji se gomilaju, izazovna međuljudska dinamika i bezbroj drugih.
Važno je napomenuti da se hormoni stresa ne mogu isključiti; dugo nakon završetka stresnog događaja, oslobođeni hormoni stresa još uvijek ostaju u našim sustavima.6 Kronični stres stoga teži održavanju naših tkiva okupanim u hormonima stresa gotovo neprekidno, što nas čini hiper-budnima i sve je vjerojatnije da ćemo ponovno pokrenuti reakciju borbe ili bijega – čak i kada smo suočeni s relativno malim stresorima.7
To može brzo postati opako samoojačavajući ciklus. U isto vrijeme, mnogi od nas su više “umreženi” (mislim na društvene mreže) i usamljeniji nego što smo ikada bili. Dakle, sve se ovo događa dok se naš temeljni osjećaj zajednice mijenja, što ima potencijal dodatno senzibilizirati simpatički živčani sustav.
Kronični stres dovodi naše tijelo u vrlo tešku situaciju. S jedne strane, naša je fiziologija prepuštena na milost i nemilost beskrajnom nizu stresora, s vrlo malo šanse da se oporavimo, resetiramo i ponovno uspostavimo ravnotežu između. To naše sustave stavlja u stanje pripravnosti i zapravo nas čini osjetljivijima na stres.
S druge strane, naši sustavi podrške često su vrlo slabi. Da stvar bude gora, većina nas na sam stres gleda kao na problem, koji može pojačati svoje štetne učinke na našu fiziologiju (više o tome kasnije). Za sada, pokušajmo razumjeti šire implikacije našeg suvremenog odnosa sa stresom, prema Ayurvedi.
Ayurveda o stresu
Ayurveda blista u svojoj sposobnosti da destilira mnoštvo složenih bolesti u elegantno jednostavnu zbirku kvalitativnih obrazaca, koji pomažu osvijetliti jasan put prema izlječenju za svakog pojedinca. Ayurvedski pristup upravljanju stresom prekrasan je primjer za to.
Jedno od temeljnih načela Ayurvede je da slično povećava slično i da suprotnosti balansiraju. Ayurveda se oslanja na dvadeset gune (kvalitete)—organizirane u deset parova suprotnosti—kako bi se opisale razne pojave u cijelom prirodnom svijetu. Identificiranje kvaliteta uključenih u određenu neravnotežu ili bolest pomaže u usmjeravanju odgovarajućeg tretmana suprotnosti.
Kada destiliramo odgovor na stres u njegove najbitnije karakteristike i počnemo razumijevati kvalitete koje on aktivira u tijelu, stječemo intuitivno shvaćanje kako upotrijebiti suprotne sile da pozovemo povratak u ravnotežu.
Prema drevnim tekstovima Ayurvede, jedna skupina od deset guna se smatra izgrađujućim, hranjivim i anaboličkim, dok je druga redukcijska, posvjetljujuća i katabolička.8 Evo deset parova suprotnosti, podijeljenih u ova dva tabora:
Smanjenje, posvjetljivanje, kataboličke gune | Izgradnja, njegovanje, anaboličke gune |
Svjetlo | Teška |
Oštar | Usporiti |
vruće | Cool |
Suha | Masno |
Hrapav | Glatko, nesmetano |
Tekućina | Gusta |
teško | Meko |
Mobilni | Stabilan |
Suptilno | Bruto |
Čisto | Oblačno |
Važno je razumjeti da niti jedna od ovih osobina nije sama po sebi ni dobra ni loša. Svaki od njih podržava održavanje ravnoteže na svoj način. Slično tome, previše ili premalo bilo kojeg od njih može biti problematično.
Bori se ili bježi odgovor usmjerava ogromne količine energije u mozak i velike mišićne skupine dok isključuje nebitne aktivnosti (poput probave i imunološkog odgovora)—brzo troše tjelesne resurse dok inhibiraju njihovu sposobnost obnavljanja. Stoga, odgovor na stres čvrsto spada u kategoriju redukcije, osvjetljavanja, kataboličke reakcije.
Intenzivno aktivira, daje energiju, jača, motivira, mobilizira i ubrzava. Kao rezultat toga, aktivira lagane, oštre, vruće, suhe, grube, pokretne, suptilne i jasne kvalitete u tijelu. Kratkoročno, to može biti vrlo prilagodljivo i korisno, ali ako se ovaj iscrpljujući obrazac nastavi nekontrolirano dulje vrijeme, to će nas neizbježno iscrpiti.
Dakle, kako da zaustavimo ciklus? Očito, ako postoje načini na koje možemo smanjiti broj stresora s kojima se susrećemo svaki dan, činiti to ključno je početno mjesto. No, uvijek će postojati uzroci stresa koje ne možemo kontrolirati, a poticanje našeg živčanog sustava da na te situacije odgovori na zdraviji način ključno je za vraćanje našeg zdravlja.
Povratak u ravnotežu: pet koraka do obnove
Ako se slično povećava, suprotnosti se uravnotežuju, a reakcija na stres je nedvosmisleno reducirajuća, olakšavajuća i katabolička po prirodi, onda je protuotrov za višak stresa ponuditi našim sustavima obilje cijele skupine izgrađujućih, hranjivih svojstava – kroz našu prehranu, naš životni stil, naše prakse, naši odnosi—u osnovi, bilo gdje da ih možemo dobiti.
To znači prihvaćanje utjecaja koji su teški, uzemljujući, spori, masni, hranjivi, meki i stabilizirajući, dok dajemo sve od sebe da umanjimo utjecaj njihovih suprotnosti. U svojoj srži, ayurvedski pristup balansiranju prekomjernog stresa doista je tako jednostavan.
Ostatak ovog članka usredotočen je na to kako točno prizvati te kvalitete u naše živote na podržavajući način. Ali također istražuje kako osloboditi nagomilani stres i napetost iz uma i tkiva kako bi se pomoglo u promicanju lakšeg odnosa sa životom.
U sljedećim odlomcima pronaći ćete pet jednostavnih koraka za ublažavanje učinaka prekomjernog stresa u vašem životu.
1. Usporite
Jedan od najvažnijih prvih koraka u balansiranju stresa je usporavanje. Međutim, kada smo navikli živjeti brzim, užurbanim životom, usporavanje se može činiti potpuno nemogućim. Nije. Međutim, za mnoge od nas to može biti vrlo izazovno — a često i zastrašujuće.
Za one od nas koji smognu hrabrosti da počnu pozivati sporiji, uravnoteženiji način života u svoju dnevnu rutinu – jedan nježan korak u isto vrijeme – nagrade se često osjete odmah.9 Zatim, s vremenom, pozitivne promjene osnažuju naše namjere i mogu nas potaknuti da još malo usporimo, pa onda još malo, a kasnije još više.
Ali kako započeti? To je doista srž cijelog pothvata. Jedan od najboljih načina da usporimo tempo naših života je kroz predanu i svrhovitu brigu o sebi: odvojiti vrijeme svaki dan da budemo mirni, tihi i uronjeni u samohranu. Zapravo je toliko važan da je sljedeći korak u povratku u ravnotežu.
2. Prepustite se kvalitetnoj brizi o sebi
Svrhovita i predana briga o sebi može biti lijep dio procesa ozdravljenja i značajna prilika za prakticiranje ljubavi prema sebi. Svaki dan, bez obzira na to što se još događa u našim životima, predana praksa brige o sebi iznova potvrđuje duboku predanost sebi, dobrobiti i živopisnom zdravlju.
Odabir davanja prioriteta stvarima poput primjerenog odmora i drugih hranjivih praksi može nam pomoći da ostanemo usredotočeni dok se snalazimo u turbulencijama svijeta oko nas.
Zapravo, postoji bezbroj načina da se njegujemo i brinemo o sebi. Oni koji daju osjećaj prizemljenosti, opuštenosti, topline, blagosti i stabilnosti bit će najbolji za balansiranje viška stresa, ali važno je da slijedite svoju intuiciju; ti sebe najbolje poznaješ.
U nastavku smo naveli nekoliko različitih mogućnosti. Popis nipošto nije sveobuhvatan, ali mu je namjera ponuditi niz izbora koji će potaknuti zanimanje različitih pojedinaca.
Vjerujte onome što vas najviše privlači. I zapamtite, obično je najbolje odabrati samo jednu ili dvije nove prakse za početak. Uvijek možete dodati više kada i kada se osjećate inspiriranim za to.
Okupati se
Kupka opušta živčani sustav, oslobađa napetost i pomaže smiriti um. Ako želite, možete dodati ⅓ šalice đumbira u prahu i ⅓ šalice sode bikarbone u vodu za pojačano opuštanje i liječenje.10 Ova kombinacija potiče cirkulaciju, znojenje i detoksikaciju, ali je i prilično umirujuća, što je čini odličnom potporom kada je stres veći.
Ako vam je pitta visoka, imajte na umu da đumbir i soda bikarbona mogu povećati unutarnju toplinu i možda nećete htjeti dugo ostati u kadi. Kupka od Epsom soli također može biti vrlo opuštajuća i pročišćavajuća. Koristite vruću vodu za kaphu i vatu, toplu vodu za pittu.
Pijte biljni čaj
Pijenje biljnog čaja jedan je od najlakših načina da usporite i oslobodite se stresa uz pomoć biljaka.
Joyful Heart je ayurvedski čaj stvoren za promicanje radosti i osjećaja mira. Sadrži aromatične sastojke poput hibiskusa, ruže i tulsija—koji svi pomažu umiriti i podići emocionalno srce, čineći ovaj čaj savršenim saveznikom za stresne dane.
Još jedna opcija za opuštanje je Mellow Mind. Ova ukusna mješavina uključuje umirujuće biljke za živčani sustav poput brahmi/gotu kole, lavande i kamilice. Kada se zajedno skuhaju, osjećaju se poput dugog, dubokog uzdaha olakšanja u obliku čaja.
Posljednje, ali svakako ne manje važno, Tulsi Fields je prekrasna mješavina napravljena od našeg tulsija uzgojenog u Južnom Oregonu. Podržava zdravu probavu dok koristi svojstva tulsija koja griju srce za podizanje svijesti, promicanje mentalne jasnoće i ulivanje u vaše biće osjećaja mira.
U sva tri čaja možete uživati topli ili poslužiti kao hladniji čaj za sunčanje tijekom toplijih mjeseci.
Vježbajte izvlačenje ulja
Muckanje i grgljanje toplim, neprženim sezamovim ili kokosovim uljem pomaže u uklanjanju napetosti u čeljusti, poboljšava osjet okusa i uklanja prirodne toksine iz usta, zuba i desni.
Započnite s gutljajem žlice ili dvije Daily Swisha, naše posebno formulirane mješavine za izvlačenje ulja, ili upotrijebite obično organsko sezamovo ulje.
Mućkajte ulje s jedne na drugu stranu, sprijeda prema natrag i kroz zube do dvadeset minuta.
Ispljunite ulje i isperite toplom vodom. Za detaljnije upute pogledajte naš resurs o tome kako izvlačiti ulje.
Radite Abhyangu (ajurvedsku masažu uljem)
Ova drevna praksa samomasaže uljem smiruje živčani sustav, podmazuje i pomlađuje tkiva te potiče zdravu cirkulaciju u cijelom tijelu. Nije slučajnost da sanskrtska riječ za ulje, snehatakođer znači ljubav.
Abhyanga je duboka praksa pomlađivanja i brige o sebi puna ljubavi koja koristi i fizičkom tijelu i suptilnijim područjima svijesti. Osim toga, samo ulje stvara zaštitni omotač oko tijela koji može pomoći u zaštiti živčanog sustava od stresa.
Svakog jutra, prije tuširanja ili kupanja, umasirajte oko 1/4–1/2 šalice toplog organskog ulja u kožu. Za daljnje upute o ovoj tehnici pomlađivanja i za pomoć u odabiru najboljeg ulja za vašu konstituciju i trenutno stanje ravnoteže, molimo pogledajte naš resurs o ayurvedskoj samomasaži.
Vježbaj Nasju
Nasja je praksa primjene ljekovitog ulja na nosne prolaze. Umiruje ta osjetljiva tkiva, potiče nesmetano disanje, ublažava nakupljeni stres i podržava mentalnu jasnoću. Nasju ne smiju izvoditi trudnice ili žene u menstruaciji.
Svako jutro nakapajte tri do pet kapi Nasya ulja u svaku nosnicu. Ako ste tek počeli prakticirati nasyu, pogledajte naš korisni video s uputama.
Izmasirajte stopala prije spavanja
Prije spavanja nanesite toplo Sleep Easy Oil na stopala. Ili ako želite, koristite obično sezamovo ulje, Brahmi ulje ili Bhringaraj ulje. Ova praksa uzemljuje energiju, umiruje živčani sustav, smanjuje stres, umiruje um i potiče čvrst san.
Ne zaboravite da je san jedan od najvažnijih načina pomlađivanja tijela. Obavezno nosite stare čarape u krevet kako biste zaštitili svoje plahte.
Sjedi u prirodi
Često je jednostavno izlaganje našeg živčanog sustava prirodnom svijetu – njegovim prizorima, zvukovima, mirisima, teksturama i ritmovima – dovoljno za aktiviranje sposobnosti “odmora i probave” parasimpatičkog živčanog sustava, koji upravlja razdobljima opuštanja.
Razmislite o laganoj šetnji, sjedenju uz potok, uživanju u prekrasnom pogledu ili jednostavno prepuštanju tijela površini zemlje na neko vrijeme (ako vremenske prilike dopuštaju). Ako vam ideja o izdvajanju vremena za povezivanje s prirodom govori, ovu praksu vjerojatno vrijedi slijediti.
Pročitajte knjigu koja vas potiče ili nadahnjuje
Dobro, inspirativno štivo može uvelike pomoći cijelom sustavu da se opusti i malo pomladi.
Lezite neko vrijeme na kauč
Kao kultura, skloni smo očekivati produktivnost, a mnogi od nas doživljavaju ogromnu krivnju zbog toga što su “neproduktivni”. Ali kada smo iscrpljeni, pod stresom i skloni smo hipervigilanciji, nema ničeg umirujućeg od jednostavnog dugog odmora—možda čak i energizirajućeg popodnevnog drijemeža.
Njegujte odnose pune podrške i ljubavi
Naši sustavi često također pronalaze veliko utočište u dobrom smijehu, ljubavnoj vezi, ohrabrujućem zagrljaju, suosjećajnom uhu i drugim ohrabrujućim znakovima odnosa koji pokazuju da smo doista podržani.11 Ako imate sjajne prijatelje, bliske članove obitelji ili voljene ljubimce koji vas mogu njegovati na ovaj način, razmislite o tome da odvojite malo vremena za značajnu vezu sa svojim plemenom.
Odmorite se uravnoteženo i primjereno
San je važan protuotrov za pretjerani stres. Ima značajne restorativne funkcije i igra ključnu ulogu u obnavljanju i pomlađivanju tkiva (kako u mozgu tako iu cijelom tijelu), ali također omogućuje učinkovitije uklanjanje metaboličkog otpada i prirodnih toksina.12
Ako je san područje s kojim se borite – spavate li previše ili premalo – možda će vam naš Vodič za uravnoteženo spavanje biti od posebne podrške. U suprotnom, pokušajte ići u krevet i ustati u otprilike isto vrijeme svaki dan, te pokušajte spavati najmanje osam sati svake noći.
Kada se oporavljamo od prekomjernog stresa, naše tijelo često treba znatno više odmora. Drugim riječima, barem na neko vrijeme, moglo bi biti potpuno prikladno prepustiti se više od osam sati sna svake noći.
3. Posvetite se dnevnoj rutini
Ayurveda preporuča svakodnevnu rutinu za svakoga, no ona je osobito bitna kada pokušavamo izbalansirati višak stresa. Naša je fiziologija uvelike prilagođena – i podržana – nekim osjećajem pravilnosti.
Zapravo, nevjerojatno je koliko nekoliko prilagodbi naših rutina može biti utjecajno. Razmislite o prirodnom svijetu i koliko su prevladavajuće rutine; većina biljaka i životinja duboko je usklađena s ciklusima dana i noći, godišnjim dobima i drugim obrascima koji usmjeravaju širu zajednicu života. Nasuprot tome, čini se da je ljudsko iskustvo sve više nepovezano s tim prirodnim ritmovima.
Usvajanje čak i skromnog osjećaja rutine daje našem živčanom sustavu niz utješnih i ohrabrujućih referentnih točaka tijekom svakog dana. Ovi kamenčići šalju zvučnu poruku dubokim tkivima tijela da je sve u redu, da možemo biti s lakoćom. S vremenom, kontekst predvidljivosti i sigurnosti dopušta živčanom sustavu da se opusti i može započeti proces dubokog pomlađivanja.
Postoji nekoliko vrlo jednostavnih prvih koraka za uspostavljanje dnevne rutine – stvari kao što su buđenje, jedenje obroka, odlazak na spavanje otprilike u isto vrijeme svaki dan i, ako je moguće, održavanje dosljednog rasporeda rada ili aktivnosti. Sami ti koraci mogu imati dubok učinak na živčani sustav.
Uključivanje prakse brige o sebi ili svjesnosti u vašu svakodnevnu rutinu pružit će još dublju razinu podrške. Ako ste privučeni idejom ajurvedske dnevne rutine, razmislite o posjeti našem odjelu za dnevnu rutinu, koji detaljno istražuje ovaj koncept i nudi personalizirane preporuke za različite konstitucije i neravnoteže.
Riječ o tjelovježbi
Kada se provodi na odgovarajući način, vježbanje može biti lijek za poboljšanje zdravlja. Iako sama tjelovježba možda nije jako izgrađujuća ili hranjiva, ona podupire prirodne mehanizme pomlađivanja tijela – dobar san, sposobnost opuštanja i ravnotežu između simpatičkog i parasimpatičkog živčanog sustava.
Pravilna tjelovježba pomaže osloboditi nakupljenu napetost, pokrenuti ustajalu mentalnu i emocionalnu energiju te poboljšati cirkulaciju. Također potpaljuje agni (metaboličku vatru koja je ključna za optimalno zdravlje), poboljšava probavu, jača tjelesne mehanizme detoksikacije i potiče pravilnu eliminaciju—a sve to pomaže u suzbijanju učinaka prekomjernog stresa.
Ayurveda nudi jedinstvenu perspektivu da vrsta, trajanje i intenzitet tjelovježbe koja najviše uravnotežuje svakoga od nas uvelike ovisi o našoj konstituciji i trenutnom stanju ravnoteže. Ako ne znate svoj, naš Ayurvedic Profile™ kviz osmišljen je da vam pomogne identificirati oba.
Nakon što saznate kojoj od vaših dosha treba najviše pažnje, naš Odjel za dnevnu rutinu može vas voditi u uspostavljanju odgovarajućeg režima vježbanja. Vrijedno je spomenuti da je za većinu ljudi s kroničnim stresom rutina vježbi za umirivanje vate koja je umjerena i uzemljena često najprikladnija u početku.
Ako trenutačno ne vježbate redovito, imajte na umu da potporni program vježbanja ne mora biti složen ili vremenski zahtjevan. Dvadesetominutna dnevna šetnja može učiniti čuda za cijeli sustav – tijelo, um i duh.
4. Utišajte organizam uma i tijela
Kronični stres ima tendenciju pojačati simpatički živčani sustav tako da naša tijela reagiraju čak i na benigne situacije kao da su duboko prijeteće.13
Ayurveda preporučuje brojne suptilne terapije poput pranayame, joge i meditacije kao učinkovito sredstvo za prekidanje ovog ciklusa, resetiranje živčanog sustava i njegovanje zdravijeg fiziološkog odgovora na stres. Brojne ayurvedske biljke također njeguju zdravlje uma i živčanog sustava i mogu biti nevjerojatna podrška.
Iako ne možemo živjeti život potpuno bez potencijalno stresnih situacija, svakako možemo promijeniti svoju sposobnost da se s njima nosimo. Ovaj korak odnosi se na smirivanje živčanog sustava uz slavljenje i aktiviranje ljudske sposobnosti da ponovno oblikuje um i reorganizira fiziologiju.
Sljedeće terapijske strategije čine oboje—svaka na svoj jedinstven način. Pomažu nam probaviti i osloboditi se nakupljene napetosti i stagnacije mentalnog, emocionalnog i fizičkog ama (toksini), ali istovremeno potiču fluidnost i lakoću u cijelom našem tijelu – i fizički i energetski. Slijedite svoju inspiraciju u smislu odakle početi.
Pranajama
Prana, vitalni dah, suptilna je esencija životne sile koja animira svakog od nas. Unosi se u svaku stanicu i tkivo u našim tijelima, a prenosi se i stimulira dah. Upijanje prane pomaže vratiti fluidnost i vitalnost suptilnim energetskim kanalima tijela dok probavlja i eliminira stagnaciju i amu (toksine).14
Jedan od najboljih načina da naše tkivo okupamo svježom pranom je vježbanje pranayame (jogijskih vježbi disanja). Praksa Nadi Shodhane posebno je učinkovita u čišćenju nakupljene napetosti, ublažavanju stresa i podržavanju poboljšanog mentalnog raspoloženja u suočavanju sa svakodnevnim stresorima.
Joga
Joga pokreće pranu u tijelu, pomaže u raspršivanju napetosti, otklanja zastoje i potiče fluidnost, kako u tkivima, tako iu mentalnoj i emocionalnoj sferi. Ayurveda nudi nijansirani pristup jogi koji posebno pomaže uravnotežiti one doshe koje zahtijevaju najviše pažnje u vašem sustavu.
Možete riješiti naš Ayurvedic Profile™ kviz kako biste utvrdili svoje trenutno stanje ravnoteže u bilo kojem trenutku, a naš Odjel za jogu objašnjava kako vježbati jogu za smirivanje vata, pitta i kapha smirivanje. Uz to, gdje god postoji povijest prekomjernog stresa, rutine joge za smirivanje vata i pitta često su najprikladnije.
Meditacija
Zamislite kad bismo mogli dosljedno svjedočiti stresorima u našim životima s odmakom i jasnoćom, usredotočujući se na namjerno reagiranje na njih, a ne na slijepo reagiranje na njih.
Meditacija nam pomaže razviti ovu sposobnost kroz njegovanje pasivne svijesti i može dati daleko zdraviju reakciju na stresne situacije. S vremenom svakodnevna praksa meditacije može doista preoblikovati mozak, pomažući u preusmjeravanju našeg odgovora na izazovne okolnosti.
Ako nemate ustaljenu praksu, meditacija prazne zdjele je prekrasno mjesto za početak.
Promjena vašeg odnosa sa stresom
Studije su pokazale da način na koji osjećamo stres u našim životima utječe na njegov utjecaj na našu fiziologiju.15 Ako na stres gledamo kao na štetan utjecaj, on uglavnom i jest. Međutim, ako na stres gledamo kao na adaptivnu reakciju na tešku situaciju, njegovi se negativni učinci dramatično smanjuju.16
Reakcija na stres prastari je mehanizam koji osigurava da budemo dorasli zadatku koji imamo. Ako jednostavno možemo priznati inteligenciju koja stoji iza toga i naučiti se odnositi prema hormonskoj kaskadi s osjećajem zahvalnosti i strahopoštovanja, zapravo možemo minimizirati štetne učinke stresa prije nego što počnu.17
To ne znači da ne bismo trebali raditi na smanjenju naše izloženosti stresu općenito, ali postoji nešto što se može reći o prijateljstvu s potpunom inteligencijom i čudesnošću našeg instinkta za samoodržanjem.
Potporne biljke i formule
Ayurveda također poštuje niz biljaka zbog njihove sposobnosti da potaknu jasnoću i zdravlje u organizmu uma i tijela. Ove biljke posebno jačaju um i živčani sustav i mogu pomoći u poticanju osjećaja lakoće u suočavanju s našim svakodnevnim izazovima.
-
Ashwagandha prah je dugo slavljen zbog svoje sposobnosti da podrži tijelo u nošenju sa stresom dok istovremeno smiruje um. Kao visoko cijenjeni adaptogen, ashwagandha potiče kvalitetnu energiju tijekom dana i dobar san noću. Ashwagandha se može pronaći u raznim proizvodima, a dostupni su i tablete Ashwagandhe i tekući ekstrakt.
-
Brahmi/Gotu Kola prah je još jedan adaptogen koji je nevjerojatno satvične prirode i poznat je po svojoj sposobnosti da uravnoteži živčani sustav i um. To je rashlađujući, opuštajući tonik za pittu i pomaže smiriti vatu u umu. Brahmi/Gotu Kola tekući ekstrakt i tablete također su dostupni.
-
Tablete Mental Clarity pružaju duboku podršku i mozgu i živčanom sustavu. Ova formula pomaže smiriti živce, a istovremeno potiče koncentraciju, inteligenciju, mentalno zdravlje i emocionalnu stabilnost.
-
Tablete Stress Ease nude snagu, otpornost i tonus neuromuskularnom sustavu, pomažući tijelu da se bolje nosi sa stresom. Ova mješavina moćnih biljaka uvodi svojstva pomlađivanja koja štite tijelo od slabosti, umora i preopterećenosti, pomažući nam da se suočimo s fizičkim, mentalnim i emocionalnim izazovima podjednako, dok podržava održavanje dosljedne razine energije.
- Kao što je ranije spomenuto, mješavine čaja Joyful Heart, Mellow Mind i Tulsi Fields imaju sinergijsku mješavinu biljaka koje podržavaju živčani sustav.
5. Jedite podupiruću dijetu
Obvezivanje na uravnoteženu prehranu ne mora biti naporan ili naporan pothvat. Zapravo, kada se nosimo s kroničnim stresom, naši su životi često prilično komplicirani, a naši sustavi općenito bolje reagiraju na rješenja koja su relativno jednostavna. Prehrana treba biti zdrav izvor prehrane i uzemljenja.
Iako svakako možete proučiti nijanse dijete koja umiruje vata, pitta ili kapha, vjerojatno je najbolje da se usredotočite na naglašavanje zdrave, cjelovite hrane i minimiziranje prerađene hrane, stimulansa i rafiniranih šećera (koje mi često posegnemo za tim kada nema vremena i naša tijela žude za hranom).
Ako nemate puno vremena za kuhanje vlastitih obroka, juhe, variva, korjenasto povrće i druga jednostavna, mljevena hrana obično su dobar izbor. Ili odaberite pripremljenu hranu koja je usklađena s modelom zdrave, cjelovite hrane. Azijski restorani i odjel s gotovom hranom u mnogim trgovinama zdrave hrane često imaju dobar izbor opcija.
Vjerujte vlastitom procesu
Shvaćamo da u prethodnim odlomcima ima puno toga s čime treba raditi. Dok se pripremate za uzemljenje, njegovanje i pomlađivanje, imajte na umu da je Ayurveda vrlo holistički i individualiziran sustav medicine.
Slušanje sebe dok se uključujete u ovaj proces jednako je važno kao i svaki od gornjih koraka. Spor, jednostavan, postupan pristup promjeni mnogo će vjerojatnije biti podrška od pretjerano napornog pokušaja savršenstva.
Zapamtite, odgovor na stres preplavljuje naša tijela aktivirajućim, energizirajućim kvalitetama koje su po prirodi lagane, oštre, vruće, suhe, pokretne i suptilne. Ravnoteža je stoga podržana tišim, njegujućim svojstvima koja su prirodno teška (ili uzemljujuća), spora, hladna, masna i stabilizirajuća.
Vaš proces prihvaćanja promjena također bi trebao djelovati hranjivo i stabilizirajuće – čak i ukusno. Idi polako. Budite namjerni. I više od svega drugog, slušajte svoje najdublje unutarnje znanje, poštujući gdje se nalazite u svakom trenutku na putu.
Nadamo se da ćemo vas moći nastaviti podržavati na vašem putu prema životu u ravnoteži i živopisnom zdravlju.