Bhastrika Pranayama | Banyan Botanicals

Banyanova prijateljica Alicia Diaz prakticira bhastrika pranayamu

Bhastrika Pranayama, također poznata kao dah mijeha, je vježba disanja koja oponaša raspirivanje vatre stalnim strujanjem zraka. Bastrika je sanskrtska riječ koja znači “mijeh”, a opisuje aktivno punjenje i pražnjenje abdomena i pluća tijekom ove prakse.

Bhastrika pranayama potiče unutarnju vatru uma i tijela, podržavajući pravilnu probavu na svim razinama. Općenito je balansiranje za kaphu i vatu, ali treba ga prakticirati umjereno (i nježnije) ako je pitta pogoršana.

Prednosti

Nasya ulje

Bhastrika Pranayama

  • Uravnotežuje višak vate, pitte (kada se lagano vježba) i kaphe
  • Opekline ama (toksini)
  • Čisti i pomlađuje pluća
  • Povećava kapacitet pluća
  • Tonira mišiće srca, bronhijalnog stabla, dijafragme i abdomena
  • Pomaže u jačanju srca i pluća
  • Opskrbljuje krv kisikom
  • Olakšava pravilno uklanjanje ugljičnog dioksida iz krvi i tkiva
  • Pali agni (probavnu vatru) i tonizira probavni sustav u cjelini
  • Čisti i jača jetru, gušteraču i slezenu
  • Ublažava alergije i astmu
  • Čisti nosne prolaze, sinuse i prsa od viška sluzi
  • Poboljšava cirkulaciju
  • Podržava pravilnu eliminaciju
  • Uravnotežuje i jača živčani sustav
  • Izaziva osjećaj mira, spokoja i usredotočenosti
  • Promiče snagu i vitalnost u umu i tijelu

Prije nego što počneš

Bhastrika je naprednija pranayama i stoga zahtijeva malo poznavanja trbušnog disanja. Prije vježbanja bhastrikatrebali biste biti vješti s temeljnijim pranayamama, kao što je Full Yogic Breath.

Ove upute imaju za cilj osigurati siguran opći uvod u ovu praksu. Naravno, uvijek je najbolje novu tehniku ​​naučiti osobno, uz kvalificiranog učitelja.

Kontraindikacije

Bhastrika ne smiju prakticirati trudnice ili žene u menstruaciji. Također je kontraindiciran za osobe s visokim krvnim tlakom, srčanim bolestima, kilom, želučanim ulkusom, epilepsijom, vrtoglavicom, značajnim krvarenjem iz nosa, odvojenom retinom, glaukomom, nedavnom abdominalnom operacijom i svima koji su pod rizikom od moždanog udara. Oni koji pate od astme ili kroničnog bronhitisa trebaju prakticirati bhastriku samo pod vodstvom iskusnog učitelja.

Kako vježbati

Kontrola stresa

Bhastrika (kao i kod većine pranayama) najbolje je prakticirati na prazan želudac. Odaberite udoban položaj za sjedenje. Ako ste u mogućnosti, najbolje je sjediti prekriženih nogu na podu s jastukom ili pokrivačem kako biste udobno podigli bokove. Alternativno, možete odlučiti sjesti prema prednjem dijelu stolice, s nogama ravno na podu.

Oslonite se rukama na koljena, svjesno otvarajući prsa. Dopustite kralježnici da se izduži tako da su leđa, vrat i glava uspravni. Nježno zatvorite oči i dišite kroz nos (tijekom ove vježbe disat ćete kroz nosnice).

Započnite s nekoliko potpunih jogijskih udisaja, uzemljite um i nježno probudite prana maya kosha (energetsko tijelo). Kada budete spremni, počnite vježbati bhastrika, udahnite kao pri punom jogijskom dahu i zatim izdahnite snažno, bez naprezanja ili napetosti. Dok izdišete, dopustite trbuhu da se dinamički steže, privlačeći pupak prema kralježnici dok se dijafragma penje prema plućima.

Slijedite ovaj izdah odmah snažnim udisajem—opet, bez naprezanja ili napetosti. Dok udišete, dopustite trbuhu da se aktivno širi, odmičući pupak od kralježnice dok se dijafragma spušta prema dnu zdjelice.

Još jednom snažno izdahnite, stežući trbuh i ispuštajući cijelo tijelo bez daha. Usredotočite se i na udah i na izdah; njihova duljina i snaga trebaju ostati jednake dok vježbate.

Promatrajte dah, protok prane i svoje dinamične pokrete dok brojite deset ovih dinamičnih udisaja. Na vrhu desetog udisaja zadržite dah na trenutak prije nego što lagano otpustite dah s dugim, potpunim izdahom. Zatim još jednom duboko udahnite i polako izdahnite. Ovo dovršava jedan krug bhastrika pranayama.

Tijekom bhastrika, pokreti disanja – širenje i skupljanje trbuha i prsa – malo su pretjerani. Ako vam se čini prirodnim, možete dopustiti kukovima i kralježnici da se lagano ljuljaju prema naprijed sa svakim udisajem, otvarajući prednji dio tijela, a zatim dopustite kukovima da se ljuljaju unatrag dok se kralježnica lagano steže pri svakom izdisaju. Pazite da tijekom aktivnosti tijelo bude opušteno – kroz svaki udah, svaki izdah i kroz svaki pretjerani pokret trbuha, prsa i kralježnice.

U početku je važno da dah ostane relativno spor – otprilike jedan udah svake dvije sekunde – i da se odmarate između krugova bhastrike. Vježbanjem će trbušni mišići ojačati i možete polako izgraditi do pet krugova—svaki se sastoji od deset snažnih udisaja, kratke stanke na vrhu desetog udisaja, dugog, sporog izdisaja nakon kojeg slijedi još jedan duboki udah i polagani izdisaj.

Kada ste spremni završiti vježbanje, dovršite krug dugim, opuštenim udisajem i izdisajem. Zatim dopustite da vam se dah vrati u normalu. Odvojite trenutak da promatrate kako se osjećate. Obratite pažnju na svoje misli i stanje uma. Zabilježite kako se fizički osjećate. Je li vam toplije nego kad ste počeli? Gdje osjećate učinke ove prakse?

Kada se osjećate spremni, nježno otvorite oči, nastavljajući usmjeravati dio svoje svijesti unutra dok polako ustajete i posvećujete svoju punu pozornost ostatku dana.

Postoje mnoge varijacije bhastrika pranayama. Neke naprednije tehnike uključuju zadržavanje daha (kumbhaka), mišićne brave (bandhe), disanje kroz jednu po jednu nosnicu i ubrzanje daha. Ove prakse najbolje je naučiti od kvalificiranog učitelja.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.