Jesti za ravnotežu: kako hrana utječe na naš um, raspoloženje i stav

eating healthy

eating healthyKažu da smo ono što jedemo, ali ova izjava nadilazi kontekst našeg fizičkog zdravlja i tijela. Odabir hrane koji donosimo usko je povezan sa stanjem našeg mentalno-emocionalnog zdravlja, a da bismo stvorili sklad u umu, prvo moramo pronaći ravnotežu u svakodnevnoj prehrani. Bez obzira na to osjećate li tjeskobu, ljutnju, depresiju, poremećaje raspoloženja ili bilo što između, jedenje hrane koja će smiriti neravnotežu i izbjegavanje hrane koja će uzrokovati daljnje poremećaje može biti izvrstan početak vašeg putovanja prema optimalnom zdravlju – uma, tijela i svijest.

Kada je riječ o prehrani za emocionalnu ravnotežu, jedan od najlakših načina za dešifriranje najboljih izbora hrane bit će rastavljanje kvaliteta neravnoteže zajedno s kvalitetama hrane. Prema Ayurvedi, “slično povećava slično”, a “suprotnosti donose ravnotežu”. Da bi ovo bio jasniji kontekst, možemo uzeti anksioznost kao primjer. Osobine tjeskobe uključuju laganu, pokretnu, hladnu i suhu. Stoga, da biste uspostavili ravnotežu, trebali biste izbjegavati hranu sa sličnim svojstvima (npr. kofein, hladne žitarice, sirovu salatu, zeleni sok, hladno-sirovi smoothie), a davati prednost hrani koja sadrži suprotna svojstva teške, mljevene, tople i vlažne (npr. zlatno mlijeko, juhe, kitchari, variva, kaše, zobene pahuljice).

Drugi način da otkrijete zdravu, uravnoteženu prehranu bit će da shvatite koja dosha uzrokuje emocionalnu neravnotežu i pridržavate se dijete koja će smiriti tu došu. Da nastavimo s našim primjerom tjeskobe, ovo se smatra Vata emocijom; stoga, kako bi se smirila tjeskoba i uravnotežio um, Vata-pacificirajuća dijeta će vjerojatno biti dobro mjesto za početak.

Naravno, ako istovremeno doživljavate višestruke emocionalne neravnoteže ili ako ste jednog tipa tijela, ali vaša emocionalna neravnoteža proizlazi iz drugog, tada put prema zdravoj prehrani možda nije tako jasan. U tim situacijama možda ćete morati slijediti dijetu koja će pokriti sve povezane doshe. Na primjer, Kapha tip koji pati od anksioznosti (Vata) možda će morati slijediti Kapha-Vata prehrambene smjernice. Ako patite i od depresije (Kapha) i od problema s bijesom (Pitta), Kapha-Pitta dijeta za smirivanje može biti na redu. Kao što vidite, neka područja mogu biti složenija. Ako ste nakon čitanja ovog članka još uvijek zbunjeni odakle započeti, bilo bi najbolje potražiti vodstvo iskusnog ayurvedskog praktičara koji vam može dati individualnije preporuke.

Prije nego započnete s određenim prehrambenim smjernicama kojih se trebate pridržavati za svaku emocionalnu neravnotežu, bilo bi dobro pozabaviti se nekoliko područja koja se univerzalno preporučuju. Jedan od najučinkovitijih načina za uspostavljanje ravnoteže u tijelu i umu je pronalaženje ravnoteže u vašoj dnevnoj rutini, a to uključuje i raspored obroka. Konzumiranje zdravih obroka u pravo vrijeme pomoći će vam da stabilizirate šećer u krvi, apetit, raspoloženje i razinu energije što će naknadno dovesti u ravnotežu vaš um i emocije. Alternativno, preskakanje obroka dovest će do smanjene sposobnosti kontrole svojih emocija i bit će najštetnije za emocije povezane s kvalitetom “svjetla” kao što su strah, tjeskoba, zabrinutost, hiperaktivnost i nemiran um.

Slično tome, hrana koja uzrokuje velike fluktuacije šećera u krvi, poput rafiniranih žitarica, rafiniranog šećera i prekomjernog unosa šećera (čak i prirodnog porijekla) može izazvati promjene raspoloženja, skokove šećera u krvi (što dovodi do hiperaktivnosti, anksioznosti itd.), padove šećera u krvi (izazivajući depresiju, tupi zamagljeni um itd.) i žudnja za nezdravom hranom (pospješujući ciklus). Imajući ove čimbenike na umu, zdrava prehrana puna vlakana, nemasnih bjelančevina, cjelovitih žitarica, svježeg voća i povrća, neprerađene hrane, domaćih jela i pravilnog rasporeda obroka vjerojatno će pomoći kod bilo kojeg uma, emocija ili raspoloženja poremećaj.

NAPOMENA PISCA: Iako istinski vjerujem da se zdravom, pravilnom prehranom može uspostaviti mentalno-emocionalna ravnoteža i ublažiti mnoge psihičke smetnje, nisam liječnik. Ove preporuke nemaju namjeru izliječiti bilo koji poremećaj, niti zamijeniti bilo koji medicinski savjet ili propisane lijekove. Ako je vaš cilj eliminirati ili smanjiti lijekove, učinite to samo uz vodstvo svog liječnika.

Anksioznost – Strah – Briga

Anksioznost je vrlo raširena u današnjem preopterećenom, preambicioznom i pretehnološkom društvu. Iako se radi o emocionalnoj neravnoteži tipa Vata, ljudi svih tipova tijela postaju žrtve ovog prodornog i sveobuhvatnog poremećaja. Ako ste pretjerano tjeskobni, uplašeni ili puni briga, možda je vrijeme da pogledate svoju prehranu kako biste vidjeli postoje li promjene koje se mogu učiniti kako bi se energija uzemljila i umirio um.

Tjeskoba, strah i zabrinutost svi su povezani s pokretljivim, laganim, suhim i hladnim kvalitetama i stoga prehranom koja se sastoji uglavnom od hladne, sirove i lagane hrane; nedovoljno jedenje i preskakanje obroka pojačat će te kvalitete i time izazvati tjeskobu. Naprotiv, konzumacija zdrave, ali teže hrane koja je topla, dobro kuhana, masna i tečna pomoći će u smirivanju tjeskobe-straha-brige, hraniti živčani sustav i stvoriti ravnotežu u umu.

Još jedno područje na koje treba obratiti pozornost je KAKO jedete. Budući da je tjeskoba povezana s mobilnom kvalitetom, bitno je da obroke jedete sjedeći, čistog uma i u mirnom okruženju. Jedenje dok ste u pokretu, dok radite, dok ste za računalom ili telefonom, ili dok intenzivno razgovarate, nedvojbeno će potaknuti tjeskobu, uzrokovati probavne probleme i dovesti do daljnjih neravnoteža.

Budući da tjeskoba, briga i strah proizlaze iz Vata doshe kao i Vishama Agni (nepravilna probava praćena plinovima, nadutošću i zatvorom), dijeta za smanjenje Vate može biti korisno mjesto za početak. Reguliranjem prehrane i poboljšanjem probave, vaš će um uskoro slijediti.

anxiety worry fear food chart 3 2 2020 8 59 53 AM

Hiperaktivnost – nemiran um

Hiperaktivnost i nemiran um vrlo su slični tjeskobi i zapravo se često mogu iskusiti istovremeno. Hiperaktivnost je povezana s Vata doshom koja se sastoji od elementa zraka i prostora. Pretjerana količina zraka i prostora u sustavu dovest će do užurbanih misli, slabe koncentracije, nemogućnosti fokusiranja i općeg nemira.

Kvalitete hiperaktivnosti uglavnom su lagane, pokretne i jasne, a svaka hrana ili aktivnost koja može povećati te kvalitete u sustavu izravno će povećati hiperaktivnost. Stoga bi prehrana trebala smanjivati ​​Vata i favorizirati hranu koja je teška, gusta i uzemljujuća kako bi se smirila prozračna, prostrana, nemirna kinetička energija koja prevladava kod hiperaktivnosti. Cjelovite žitarice, povrće kuhano na pari, slatki krumpir, korijenasto povrće, juhe, kitchari, složenci, variva, zobene pahuljice, kaše, zdrava ulja i juhe izvrsne su opcije i mogu se redovito uključivati ​​u prehranu. Ako ste svejed, mesna juha, juha od kostiju i nemasno meso (u malim količinama) također mogu biti vrlo hranjive i temeljne prehrambene namirnice.

Jednako je važno izbjegavati bilo koju hranu koja povećava kvalitetu svjetlosti, mobilnosti i čistoće. Jedan od najvažnijih u skupini je rafinirani šećer i sva hrana ili piće koje ga sadrži. Nije tajna da bijeli šećer uzrokuje velike skokove šećera u krvi što će sigurno u trenu izazvati hiperaktivnost. Slično tome, SAV šećer (šećer od šećerne trske, organski šećer, šećer od datulja, med, javorov sirup, itd.) treba uvelike ograničiti, kao i voćni sok, sušeno voće, voćni smoothieji i voće s visokim sadržajem šećera. Druge provocirajuće namirnice koje treba strogo izbjegavati ili ograničiti tijekom razdoblja hiperaktivnosti ili nemira uključuju rafinirane žitarice (npr. bijeli kruh, tjesteninu, bijelo brašno), prerađenu hranu i kofein (uključujući čaj i čokoladu).

Još jedan jednostavan način za uzemljenje energije svaki dan bit će jesti obroke (idealno kuhane kod kuće) u redovno vrijeme i jesti svu hranu sjedeći s punom pažnjom. Uvijek izbjegavajte preskakanje obroka i jedenje u hodu. Nikada nemojte jesti dok radite, telefonirate, za računalom ili u autu. Ova nepažnja je vrlo neutemeljena i dovest će do daljnjeg nemira i probavnih smetnji.

hyperactivity restless mind food chart 3 2 2020 8 58 34 AM

Depresija

Depresija često proizlazi iz pretjerane Kapha doshe u umu, kao i spore, trome probavne vatre poznate kao Manda Agni (spora probava praćena tupim apetitom, sporim metabolizmom i pospanošću nakon jela). Glavne kvalitete depresije uključuju tešku, gustu i stabilnu, a da bismo pronašli ravnotežu moramo ojačati probavni vatru i uspostaviti pravilnu prehranu koja nam pruža suprotne kvalitete lagane, stimulativne i pokretljive. Opća dijeta za smanjenje Kapha može biti dobro mjesto za početak i pomoći će vam ubrzati metabolizam, smanjiti težinu i podići vaš um i raspoloženje.

Kada pokušavate uravnotežiti težinu koju depresija često donosi, bit će bitno usredotočiti se na olakšavajuću hranu kao što je povrće kuhano na pari, salata, svježe povrće, mung dal, crvena leća, mahunarke, juhe na bazi juhe, začinjena hrana, gorko povrće i svjetlije cjelovite žitarice poput kvinoje, prosa i heljde. Dajte prednost prehrani bogatoj vlaknima i nemasnim proteinima, dok ograničavate ugljikohidrate (osobito “jednostavne” ugljikohidrate). Začini su moćan način za poticanje probave, povećanje cirkulacije i energiziranje uma, a trikatu, suhi đumbir, kurkuma, crni papar, kumin, cimet i sjeme smeđe gorušice su neke od najboljih opcija. Omega 3 masne kiseline i antioksidansi vrlo su hranjivi za mozak i um, dok vitamin B (osobito folat i B12) daje energiju i podiže. Stoga hranu bogatu ovim nutrijentima treba jesti svakodnevno.

Dok se fokusirate na gore navedene namirnice i hranjive tvari, bit će jednako bitno ograničiti hranu koja se smatra teškom, gustom i teško probavljivom. Neke od najvažnijih namirnica koje treba izbjegavati su kravlje mlijeko, sir, maslac, meso, masna riba, pšenica, gluten, kruh, tjestenina, soja, žumanjci, rafinirane žitarice, bijela riža, bijeli šećer, slatkiši, prerađena hrana, nezdrava ulja i masti, te pržene hrane. Izbacivanjem ovih namirnica probava će vam se poboljšati i osjetit ćete novi osjećaj lakoće – tijela, raspoloženja i uma!

Nije uvijek ono što jedemo ono što utječe na naše zdravlje; moramo gledati i KAKO se hranimo. Ako patite od depresije, bit će vrlo korisno da najveći obrok pojedete u podne, a najlakši obrok navečer. Uvijek izbjegavajte jesti nakon 18 sati i leći nakon unosa hrane. Grickanje, ispaša i prejedanje otežat će probavu i stvoriti toksine, što će zauzvrat izazvati težinu i stanje depresije. Alternativno, brza šetnja nakon obroka pomoći će vam poboljšati probavu, energiju i raspoloženje.

depression food chart 3 2 2020 8 59 15 AM

Tupi, magloviti um

Ako se osjećate kao da hodate s oblakom u glavi, možda je za to kriva vaša prehrana. Slično depresiji, tupi, magloviti um često proizlazi iz pretjerane Kapha doshe u umu. Glavne uključene kvalitete su dosadne i mutne, iako će teška, spora i gusta također biti povišena. Stoga, kako bismo stvorili jasnoću uma, moramo izbjegavati hranu koja posjeduje te dosadne kvalitete i dati prednost hrani koja je bistra, oštra, prodorna, posvjetljujuća i stimulirajuća.

Kada imate tup, zamagljen um, najvažnija hrana koju treba izbjegavati bit će mliječni proizvodi, pšenica, gluten, bijeli šećer, rafinirane žitarice, teško meso, pretjerano meso i prerađena hrana. Prehrana bogata jednostavnim, prerađenim ugljikohidratima kao što su kruh, tjestenina i bijela riža stvorit će težinu, usporenu probavu i padove šećera u krvi, a sve to može biti povezano s tupim stanjem uma. Slično tome, prehrana bogata mliječnim proizvodima (mlijeko, sir, maslac, jogurt) sigurno će također stvoriti teško, kongestivno i mutno mentalno stanje.

Dok strogo izbacujete ovu dosadnu hranu, možete se fokusirati na zdravije, laganije alternative. Neki od najboljih izbora za uključivanje bit će začinjena hrana, gorko povrće, povrće kuhano na pari, juhe na bazi juhe, kitchari od kvinoje, mung dal, crvena leća, mahunarke, svjetlije cjelovite žitarice (npr. kvinoja, proso) i pileća ili vegetarijanska juha. Vrlo jednostavan način da bilo koju hranu učinite stimulativnijom je dodavanje toplih začina kao što su trikatu, suhi đumbir, crni papar, kurkuma, smeđe sjeme gorušice, cimet i kajenski papar.

Tupi zamagljeni um često prati sporu, usporenu probavu. Za pojačavanje probavne vatre, jaku infuziju čaja od đumbira možete piti između obroka, a prije svakog obroka treba uzeti stimulirajuću probavu (isprobajte naš recept za predjelo od đumbira, meda i limete!). Ako je potrebna biljna potpora, Brahmi čaj, čaj od paprene metvice ili tulsi čaj svi će biti korisni.

Još jedan krivac kada osjetite tupost uma je nedostatak zdrave, nemasne hrane bogate proteinima i vlaknima. Ove vrste hrane pomažu održati apetit, energiju i šećer u krvi stabilnima, a naš um bistrim i oštrim. Alternativno, ako je vaša prehrana ispunjena jednostavnim ugljikohidratima i nedovoljno proteina, energija i šećer u krvi će doživjeti velike padove što ima vrlo izravan učinak na učinkovitost i budnost uma. Slično tome, preskakanje obroka stvorit će niske razine šećera u krvi, niske razine energije i tup, mutan, iscrpljen um.

Jedenje teških obroka kasno navečer uzrokovat će pad energije i maglovit um za jutro koje dolazi. Pretjerano grickanje i ispaša uzrokovat će tromu, iscrpljenu probavnu vatru koja zauzvrat može stvoriti tupost u umu. Ležanje ili spavanje nakon unosa hrane također će izazvati težinu koja može dovesti do težine u umu. Alternativno, možete izvoditi Kapala Bhati Pranayamu prije jela kako biste zapalili vatru i izoštrili um, te brzo prošetati na svježem zraku nakon jela kako biste izbjegli pospanost nakon jela.

dull foggy mind food chart 3 2 2020 8 57 09 AM

Bipolarni poremećaj

Ako imate bipolarni poremećaj, uspostavljanje zdrave prehrane bit će sjajan način da prirodno smanjite napade i pronađete ravnotežu u svom svakodnevnom životu. Budući da je priroda ovog poremećaja fluktuacija, pravilan i dosljedan raspored obroka ispunjen nemasnim proteinima i visokim udjelom vlakana bit će iznimno neophodan kako bi se stabilizirala razina energije i šećera u krvi te tako stabiliziralo raspoloženje. Preskakanje obroka, ispaša ili prehrana puna rafiniranih žitarica, rafiniranog šećera, pretjeranih slatkiša, jednostavnih ugljikohidrata, prerađene hrane i nezdrave hrane dovest će do nestabilnosti šećera u krvi, energije, raspoloženja i emocija.

Budući da je manično stanje bipolarnog poremećaja vrlo slično hiperaktivnosti, treba se usredotočiti na gore navedene prehrambene preporuke za hiperaktivnost tijekom tih razdoblja. Tijekom suprotnih razdoblja depresije bit će vrlo važno pridržavati se gore navedenih prehrambenih preporuka za depresiju. U razdobljima relativne emocionalne ravnoteže bit će jednako važno pridržavati se zdrave prehrane koja je u skladu s vašim ajurvedskim tipom tijela (ovdje riješite naš Dosha kviz!), trenutnim neravnotežama i trenutnom godišnjem dobu kako biste spriječili buduće pogoršanje stanja.

NAPOMENA: Iako je biljka Brahmi vrlo korisna za depresiju, ne preporučuje se kod bipolarnog poremećaja jer može izazvati maniju. Sve preporuke navedene u ovom članku koje uključuju Brahmi trebale bi se strogo izbjegavati ako imate bipolarni poremećaj.

Ljutnja – Iritacija – Napaljenost

Ljutnja, razdraženost i prgava narav spadaju u neravnoteže Pitta doshe i odnose se na kvalitete vrućeg, oštrog i prodornog. Ove vruće emocionalne neravnoteže također mogu dovesti do tendencije pretjeranog osuđivanja i kritiziranja. Ako imate jedan ili više ovih emocionalnih problema, bit će vrlo korisno slijediti dijetu za smanjenje Pitte koja je puna hladne, umirujuće hrane.

Da biste smirili vatru koja je povezana s ljutnjom i iritacijom, trebali biste favorizirati slatke, gorke i trpke okuse. Za to je potrebno slatko-sočno voće (npr. zrela breskva, zreli mango, crveno grožđe, svježe smokve, datulje), gorko povrće (npr. kelj, lisnato povrće, gorka dinja), oporo voće (npr. jabuka, šipak, brusnice) i oporo povrće (npr. klice, šparoge, celer) bit će korisno. Punomasno mlijeko, bademovo mlijeko (domaće), ghee, basmati riža, puding od riže, cjelovita pšenica, zob, kokos i avokado vrlo su umirujući i rashlađujući za um te će pomoći u ublažavanju i sprječavanju problema s ljutnjom ako se jedu redovito. Ostali rashlađujući dodaci prehrani mogu biti limeta, cilantro, sok od cilantra (recept možete pronaći ovdje!), kokosovo ulje, sok od aloe vere i javorov sirup. Za vaše potrebe za proteinima, bjelanjak jajeta, mung dal, crni grašak, crni grah, slanutak, kvinoja, bjelanjak jajeta, pileće bijelo meso (ako je primjenjivo) i slatkovodna riba (ako je primjenjivo) izvrsne su opcije.

Dok se fokusirate na ove umirujuće vrste hrane, bitno je izbjegavati oštru, prodornu i zagrijavajuću hranu koja će nesumnjivo izazvati vaš bijes i iritaciju. Neke od najvažnijih bit će začinjena hrana, slana hrana, masna hrana, pržena hrana, čili papar, kajenski papar, crni papar, ocat, fermentirana hrana, citrusno voće (osim limete), kiseli krastavci, sezamovo ulje, hrana koja izaziva upale, crveno meso , svinjetina, morska riba, prerađena hrana, alkohol, duhan, kava, kofein i pretjerano jedenje vani.

Kao i kod svake emocionalne neravnoteže, bit će ključno jesti po zdravom i dosljednom rasporedu obroka ispunjenom nemasnim proteinima i vlaknima. Ljutnja i iritacija često su potaknuti glađu (poznatom i kao “gladni”) i niskom razinom šećera u krvi; stoga između obroka može biti potreban mali zalogaj od vrijeska, kao što je nekoliko datulja, mala šalica pudinga od riže ili komad tosta od cjelovitog zrna pšenice s kokosovim uljem ili gheejem. Nekoliko puta duboko udahnite trbuhom prije svakog obroka kako biste smirili energiju i razbistrili um. Nikada nemojte jesti dok radite, svađate se ili u teškim razgovorima, jer će sve to stvoriti dodatnu neravnotežu.

anger irritation food chart 3 2 2020 8 56 10 AM

Zaključak

Naša prehrana ne hrani i hrani samo naša fizička tijela, već i naše umove. Zdrava, cjelovita prehrana koja odgovara našim osobnim potrebama vrlo je učinkovit način uspostavljanja ravnoteže u našem umu i raspoloženju. Dajući prednost hrani koja smiruje naše neželjene emocionalne sklonosti i ograničavajući hranu koja ih izaziva, možemo početi uravnotežiti višak u našem umu. Slijedeći gore navedene odgovarajuće preporuke i pridržavajući se zdrave, dosljedne rutine obroka bogate nemasnim proteinima i složenim vlaknima, dok ograničavamo jednostavne ugljikohidrate i prerađenu hranu, možemo stabilizirati razinu šećera u krvi, apetit i energiju – i tako preuzeti kontrolu nad naš um, raspoloženje i stav!

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.