Joga poza mjeseca: Hanumanasana

hanumanasana and Ayurveda

hanumanasana U čast ovogodišnjeg Hanuman Jayantija (aka Hanumanov rođendan) na ovaj dan punog mjeseca 22. travnja, smatrao sam da je sasvim prikladno da ovomjesečna joga poza bude Hanumanasana, upravo ona poza koja je nazvana po simpatičnom bogu majmuna. Hanuman predstavlja hrabrost, snagu i odanost, a to su same kvalitete koje ovaj položaj nudi onome tko ga redovito prakticira. Hanuman, kao sin Vayua (vjetra), bio je poznat po svojim divovskim skokovima koristeći stražnju nogu za pokretanje skoka, a drugu nogu ispruženu prema naprijed kako bi vodila put. Hanumanasana ili prednji raskol je napredni stav koji je potrebno prakticirati u modificiranoj verziji, sve dok s lakoćom ne dođe do otvorenosti ramena, kukova, donjeg dijela leđa i tetiva. To se može postići strpljenjem i dosljednom vježbom, zajedno s korištenjem drugih položaja za otvaranje ovih dijelova tijela.

Hanumanasana je poza za uzemljenje koja je korisna za smanjenje Vate ili prekomjernog vjetra u tijelu i umu. Masira i potiče protok krvi u području zdjelice uključujući prepone, reproduktivne organe, debelo crijevo i donji dio leđa. Hanumanasana, budući da je položaj koji smanjuje Vatu, također pomaže u ublažavanju plinova, nadutosti, zatvora i išijasa. Kaže se da poboljšava fleksibilnost i daje tonus nogama, posebno tetivama koljena i vanjskim bedrenim mišićima (tzv. abduktori). Iako glavno područje istezanja leži u nogama i bokovima, ramena se također moraju naučiti opustiti i otvoriti kako biste s lakoćom zauzeli ovaj položaj.

Ako tek počinjete vježbati ovaj položaj, preporuča se započeti s modificiranom i podržanom verzijom. Ispod dna zdjelice mogu se postaviti podupirači ili presavijene deke, dok se blokovi postavljaju sa svake strane tijela kako bi se omogućila pravilna potpora rukama. Također bih predložio prakticiranje ovog položaja zajedno sa sličnim položajima koji otvaraju ta vitalna područja svakodnevno, kako bi se stvarno napredovalo u postizanju potpunog držanja.

Naravno, uvijek biste trebali prakticirati punu svjesnost i iskrenost kada ulazite u ove napredne asane, i ići samo na svoje sposobnosti tog dana (i da, one se svakodnevno mijenjaju). Ako niste iskreni prema sebi i pretjerano istegnete ili povučete mišić, to vas neće samo spriječiti u postizanju ovog položaja, već će vas i odmaknuti od svih koraka koje ste već napravili, jer tetive koljena i aduktori nisu brzi mišići za liječiti. Naposljetku, posebno za početnike, uvijek je najbolje učiti izravno od iskusnog učitelja kako bi se izbjegle ozljede, a pritom osigurati ispravan preliminarni redoslijed i usklađivanje.

Kao usporedna, osobna napomena, ovaj položaj sam zauzeo ne zato što sam prirodno fleksibilan, već zato što sam ovaj položaj vježbao sa svojim učiteljem svakodnevno nekoliko godina prije nego što sam dobio puni položaj. Do danas, Hanumanasana je i dalje bitan dio moje jutarnje prakse joge. Ako ste obeshrabreni jer osjećate da ste bili osuđeni na nefleksibilnost, znajte da kad sam išao na svoj prvi sat joge u dobi od 19 godina, nisam mogao ni dotaknuti nožne prste; i iako sam pokušavao mnogo puta kao dijete, nikada nisam došao u potpuni split sve do svoje 26. godine. Dakle, ako ste odlučni osvojiti ovo držanje, svakodnevno vježbajte s iskusnim učiteljem, budite svjesni, pozovite strpljenje i jamčim vam primijetit će velike pomake i poboljšanje tijekom vremena.

hanumanasana4

  • Doshic kvalitete: Vata ↓,Pitta =, Kapha =
  • Najbolja sezona za praksu: Korisno u svim godišnjim dobima, posebno u jesen i ranu zimu
  • Elementarna komponenta: uzemljuje zrak i svemir, promiče i hrani Zemlju i vodu
  • Glavna područja iscjeljivanja u tijelu: područje zdjelice, kukovi, noge (osobito vanjski dio bedara i koljena), donji dio leđa, ramena
  • Glavni organi i sustavi: debelo crijevo i reproduktivni organi
  • Promiče uzemljenje i stabilnost
  • Smanjuje Vata neravnotežu
  • Ublažava plinove, nadutost i zatvor
  • Oslobađa emocije i napetost koja se zadržava u bokovima, nogama i području zdjelice
  • Blagotvorno djeluje kod išijasa, iako se treba oprezno vratiti u položaj!
  • Hrani reproduktivne organe
  • Otvara i opušta ramena
  • Budi Muladhara čakru (korijensku čakru)
  • Povećava fleksibilnost mišića nogu
  • Tonira noge
  • Koristan položaj za trkače
  • Promiče hrabrost, snagu i odanost
  • Ozljeda koljena ili prepone
  • Bol u donjem dijelu leđa (izvoditi s oprezom)

Preliminarni položaji za otvaranje kukova i tetiva:

Ardha Bujanga (niski iskorak)

Ardha Bujanga (polukobra; nizak iskorak)

Ardha Hanumanasana, istezanje tetive koljena

Ardha (polovica) Hanumanasana

kapotasana (poza goluba)

Kapotasana (poza goluba)

Kapotasana (poza goluba), savijena prema naprijed

Kapotasana (poza goluba), savijena prema naprijed

Hanumanasana

Hanumanasana, puni položaj

  1. Kleknite na pod s oba koljena.
  2. Stavite dlanove na pod sa svake strane tijela.
  3. Počnite istezati lijevu nogu prema naprijed, a desnu nogu prema natrag, držeći punu potporu rukama. To se može učiniti na izdisaj.
  4. Prednje, lijevo stopalo je usmjereno ravno, dok stražnje, desno stopalo leži na svodu, prsti su usmjereni udesno. Ovo je jedna verzija ove poze. Za alternativnu verziju, prednje stopalo ostaje isto, ali stražnje stopalo počiva na dorzalnoj (gornjoj) površini stopala, prsti su usmjereni ravno prema natrag.
  5. Obratite pažnju na ramena i otpustite svaku napetost ili stezanje u ovom području. Ramena su distalno povezana s kukovima, pa je otpuštanje napetosti u ramenima bitno za otvaranje kukova.
  6. Polako nastavite ispravljati noge dok područje zdjelice tone na pod. Još jednom se ruke koriste za podupiranje većine težine dok se oprezno spuštate u položaj.
  7. Nakon što su noge potpuno ravne i zdjelica sjedne na pod, ruke se mogu osloniti na vrhove prstiju uz tijelo; ili alternativno, dlanovi se mogu postaviti zajedno u središte srca. Težina je potpuno na nogama i području zdjelice u punoj pozi.
  8. Ostanite u ovom položaju 10 polaganih i ujednačenih udisaja kroz nos.
  9. Kada ste spremni, položite dlanove ravno na pod, podignite kukove i promijenite noge tako da desna noga bude naprijed, a lijeva straga. Ostanite unutra 10 ujednačenih udisaja.
  10. Ako potpuna poza ne započne, svakako vježbajte ovaj položaj svakodnevno, zajedno sa sličnim položajima za otvaranje kukova, tetiva koljena, donjeg dijela leđa i ramena (pogledajte neke opcije iznad).
  11. Koristite rekvizite ako je potrebno, dok trenirate tijelo da se otvori prema držanju.

hanumanasana

hanumanasana3

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.