Joga poza mjeseca: Vrksasana

Vrksasana Ayurveda

vrksasanaS jesenskom sezonom koja je na snazi, savršeno je vrijeme za pozu na tlu u čast jedne od stvari koje jesen čine tako posebnom, drveća. Vrksasana, također poznata kao poza stabla, odličan je način za pronalaženje ravnoteže i stabilnosti tijekom ove sezone Vata doshe. Poznato je da ovo godišnje doba povećava probleme poput nemirnog uma, tjeskobe, brige i straha, a sve se to može smiriti redovitim prakticiranjem ovog položaja. Vrksasana nas uči snažnom osjećaju ukorijenjenosti, dok pronalazimo mekoću i lakoću koja je jednako važna za udobno stajanje u ovoj moćnoj asani.

Vrksasana je dobro poznata po svojoj sposobnosti da stabilizira Vayu ili element vjetra u tijelu, a posebno je korisna za Apana Vayu, vjetar koji se kreće prema dolje koji upravlja eliminacijom i menstruacijom. Promiče Prithvi, element Zemlje, jačanjem potkoljenica i pružanjem osjećaja čvrstoće. Kako bismo pronašli lakoću u ovoj pozi, moramo naučiti smiriti um i usredotočiti pažnju. Stoga je ovo neophodan položaj tijekom vremena prestimuliranog živčanog sustava i visoke Vate.

Iako je najbolja za Vata poremećaje, ova poza također može biti korisna za Kapha kada su ruke podignute iznad glave, dopuštajući prsima da se otvore i pogledu pomakne prema gore. Budući da je snaga jezgre uvijek potrebna za bilo koji položaj ravnoteže, ova je poza također prikladna za Pitta doshu, a još je bolja ako se izvodi verzija s pola lotosa (vidi sliku dolje), jer ova varijacija vrši pritisak na dvije vitalne navalne marma točke (poznate kao Nabhi Marmani) koji reguliraju probavnu vatru i uklanjaju zapreke iz područja solarnog pleksusa.

  • Doshic kvalitete: Vata ↓, Pitta ↓, Kapha ↓ (Najbolje za Vatu, ali korisno za Pittu i Kapha, posebno uz pravilnu varijaciju)
  • Najbolja sezona za praksu: Najkorisnije u jesen i zimi; pogodan tijekom cijele godine
  • Elementarna komponenta: Smanjuje zrak i prostor; hrani i jača Zemlju, Vodu i Vatru
  • Glavna područja jačanja u tijelu: Gležnjevi, noge, donji dio leđa i kralježnica; stvara prostor u bokovima
  • Glavni organi i sustavi: debelo crijevo, tanko crijevo (u verziji pola lotosa), pluća (s podignutim i otvorenim rukama)
  • Stabilizira Vatu i pet vjetrova tijela
  • Povećava fokus i koncentraciju
  • Umiruje nemiran um
  • Uči ravnotežu i ravnotežu
  • Regulira probavu (osobito u verziji pola lotosa)
  • Otklanja zatvor (osobito u verziji pola lotosa)
  • Jača gležnjeve, noge i kralježnicu
  • Otvara bokove
  • Najbolje za Vatu, ali može biti korisno za sve tri doshe
  • Ništa (iako bi se izmjene trebale koristiti kada su potrebne)

tadasana

Tadasana

vrksasana

Vrksasana sa stopalom na unutarnjoj strani bedra i rukama u položaju za molitvu

vrksasana

Vrksasana sa stopalom na unutarnjoj strani bedra i rukama iznad glave

Vrksasana puna poza

Vrksasana varijanta sa stopalom u pola lotosa i rukama u molitvenom položaju

  1. Stanite u Tadasanu ili “pozu planine”. Zatvorite oči, utišajte um i usmjerite fokus na dah. Obratite pažnju na ukorijenjenost kroz sva područja stopala.
  2. Kada se um smiri i smiri, počnite podizati desnu nogu, stavljajući težinu na lijevu.
  3. Podignite desno stopalo do unutarnje strane lijevog bedra, koliko god visoko možete.
  4. Ako ste novi u ovom položaju, možda ćete ga trebati promijeniti tako da postavite desno stopalo na unutarnju lijevu potkoljenicu (izravno iznad gležnja). Samo pazite da izbjegavate zglob koljena, jer će to uzrokovati nestabilnost i može ugroziti koljeno. Ako su vam ove izmjene još uvijek preteške u početku, možda bi bilo najbolje vježbati u blizini zida dok se ne pronađe jači osjećaj ravnoteže.
  5. Ako više volite izazovniju verziju Vrksasane (vidi gornju sliku), umjesto da stavite stopalo na unutarnju stranu bedra, desno ćete stopalo postaviti u stojeći pola lotos položaj. Ovo može potrajati neko vrijeme da se naviknete, pa ako je ovo preteško, preporuča se vježbati u izvornoj varijanti dok se kuk ne otvori dovoljno da udobno stojite u pola lotosa.
  6. Bez obzira na varijantu koju odaberete, često se preporuča pronaći žarišnu točku kako biste učvrstili pogled i usredotočili pozornost. To će vam pomoći da duže i lakše ostanete u tom položaju.
  7. Kada imate stabilan i čvrst temelj u pozi, spojite dlanove u središte srca u položaj za molitvu.
  8. Ostanite ovdje najmanje pet polaganih i ravnomjernih udisaja prije nego krenete dalje. Ako imate jaku Vata neravnotežu, ne preporučuje se pomicanje ruku odavde, jer ovaj položaj pruža najveći osjećaj stabilnosti.
  9. Ako je prikladno, počnite dizati ruke gore i iznad glave, dopuštajući otvorenost i prostor u prsima. Pogled bi trebao biti usmjeren prema dolje za Vatu, ravno naprijed za Pitta tipove, a prema gore za Kapha (ovo može zahtijevati malo vježbe). Ostanite ovdje još 5-10 dubokih udisaja.
  10. Kada ste spremni, polako počnite izlaziti iz položaja spuštajući ruke iznad glave i vraćajući ih u položaj za molitvu. Ostani ovdje na jedan dah.
  11. Odavde polako otpustite desnu nogu spuštajući stopalo na tlo dok se vraćate u Tadasanu (poza u planini).
  12. Udahnite Tadasanu i ponovite na lijevoj strani pazeći da ostanete u svakoj varijanti jednako vrijeme kao i na desnoj.

**Tražite još veći izazov?? Otkrijte varijaciju poluvezanog lotosa ovog položaja (pogledajte sliku #3 dolje)!

vrksasana

b68u9708

b68u9711

Isprobajte naš ayurvedski komplet za detoksikaciju!

Daily Detox Kit 1 1024x567

Kliknite ovdje kako biste vidjeli naš cijeli ljekarnički jelovnik.

Ayurvedske probavne mješavine začina
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.