Kapala Bhati koji se ponekad naziva i “vatreni dah” (iako se doslovno prevodi kao “lubanjski sjajni dah”), poznat je upravo po ovome – svojoj sposobnosti da poveća Agni (probavu) u sustavu, promičući toplinu, metabolizam i energiju . Ovaj drevni jogijski dah smatra se jednom od glavnih pročišćavajućih tehnika disanja. U ayurvedskoj medicini također se cijeni zbog svojih sposobnosti čišćenja i često se koristi za liječenje usporene probave (Manda Agni), sporog metabolizma, nakupljanja toksičnih tvari, općeg zagušenja i višestruke Kapha neravnoteže.
Pa što je točno Kapala Bhati? Radi se o brzom i snažnom dahu koji je uglavnom usmjeren na izdah koji je usmjeren na područje solarnog pleksusa i dijafragme. Udah je i dalje prisutan ali potpuno pasivan i gotovo neprimjetan. I snažan izdisaj i pasivni udah trebaju se izvoditi kroz nos, a nikada kroz usta (nastavite čitati za potpune upute!).
- Povećava probavnu vatru i metabolizam
- Potiče mršavljenje
- Povećava imunitet
- Uklanja prekomjernu kaphu u sustavu
- Čisti nosni prolaz
- Pročišćava nadije ili energetske putove tijela
- Čisti i jača dišne puteve
- Blagotvorno djeluje kod astme i drugih respiratornih poremećaja
- Uravnotežuje i jača živčani sustav
- Povećava cirkulaciju
- Povećava fokus, pozornost i budnost
- Daje osjećaj lakoće tijelu
- Energizira um
- Otklanja letargiju i tromost
- Aktivira i jača jetru, slezenu i gušteraču
- Čisti krv
- Tonira trbušne mišiće i probavne organe
- Visoka Pitta (toplina) u sustavu
- Poremećaji oka i uha
- Visok ili prenizak krvni tlak
- Lupanje u kranijalnom području
- Čir na želucu
- Kila
- Srčana bolest
- Povijest epilepsije
- Trudnoća
- Menstruacija
- Vrtoglavica
- Prethodni moždani udar
- Anksioznost
Budući da je stimulativna i zagrijavajuća praksa, ova tehnika disanja savršena je za zimu i proljeće (poznato i kao Kapha sezona) kada su simptomi zagušenja, alergija i težine u punom djelu. Kapala Bhati treba prakticirati svakodnevno tijekom ovih vremena kako biste doista iskusili njegove dobrobiti i potencijal. Ovo može biti izvrstan dodatak vašoj jutarnjoj rutini, kao način da započnete dan s energijom, poletom i lakoćom.
Ako koristite ovaj rad s dahom za poticanje mršavljenja, detoksikaciju, probavu i metabolizam, preporuča se vježbati Kapala Bhati više puta tijekom dana, idealno prije obroka. To je zato što će ovaj snažan dah koji je usmjeren na solarni pleksus prirodno stimulirati probavnu vatru (Agni), pripremajući sustav za hranu koja dolazi. Povećanje probave istovremeno će povećati metabolizam, potičući gubitak težine i detoksikaciju, stvarajući pozitivan domino učinak na vaše zdravlje.
Kapala Bhati se može izvoditi kao višestruki udisaji uzastopce, a na kraju bi se trebao prakticirati kao 108 udisaja bez stanke (iako to često zahtijeva mnogo vježbe). Sve dok se ne može izvesti 108 udisaja za redom, umjesto toga možete početi vježbati četiri runde od 27, uzimajući višestruke duboke trbušne disanje između svake runde.
Prilikom prakticiranja ove tehnike disanja treba ostati udoban i bez napetosti. Ako primijetite da napetost ili tjeskoba raste, to je znak da radite previše udisaja prije nego što ste spremni. U ovom slučaju, najbolje je razdvojiti ponavljanja i izvoditi više krugova (manje ponavljanja) dok ne možete s lakoćom izvesti cijelu vježbu.
1. Započnite u padmasani (poza lotosa) ili u udobnom sjedećem položaju. Držite kralježnicu uspravnom i uspravnom tako da je ravna i okomita na pod. Postoji lagano savijanje donjeg dijela kralježnice (mulabandha) koje se koristi tijekom cijele prakse. Također je lagano uvučena u bradu.
2. Obje su ruke položene na svoja koljena. S dlanovima prema dolje, kažiprst se može postaviti tako da dodiruje palac (jnana mudra), dok ostali prsti ostaju ravni i opušteni.
3. Prije početka, lijepo je sjediti ovdje na trenutak, nekoliko puta duboko udahnuti kroz nos. To će vam pomoći stvoriti čvrstu i centriranu podlogu za disanje.
4. Kada ste spremni, dugo, polako i duboko udahnite kroz nos iu donji dio trbuha.
5. Snažno izdahnite kontrahirajući trbušne mišiće i ispuštajući zrak kroz nos. Ovaj izdah bi trebao trajati samo oko 1 sekundu po udisaju.
6. Nastavite s ovim snažnim izdisajem 27 uzastopnih udisaja. Udah je brz i pasivan dok dopuštate trbuhu da se opusti između svakog izdaha.
7. Zapamtite da kretanje daha dolazi uglavnom iz trbuha umjesto površinski kroz nosnice. Ovo je iznimno važno kako biste iskusili zdravstvene dobrobiti ove prakse. Ako je potrebno, možete staviti ruke na trbuh točno iznad navala dok izvodite ovu tehniku disanja. To će pomoći osigurati kretanje trbušnih mišića i dijafragme.
8. Ponovite ovu rundu od 27 udisaja ukupno 4 puta, nekoliko puta duboko udahnuvši trbuhom između rundi. Nakon što se prilagodi ovom omjeru, praktikant može ukloniti pauze između rundi i završiti 108 udisaja bez prestanka.
Predložene upotrebe:
- Za povećanje energije vježbajte svako jutro prije uzimanja hrane. Ukupno napravite najmanje 108 udisaja.
- Za probavu, metabolizam, mršavljenje i detoksikaciju prakticirajte 108 udisaja, tri puta dnevno, 15 minuta prije svakog obroka. Za teške probleme, treba povećati ovu količinu do 1008 udisaja (uz duboke pauze trbušnog disanja između rundi) uz vježbu prekovremeno.
- Za kongestiju i alergije vježbajte dva puta dnevno, jednom ujutro prije jela i ponovno prije večere (na prazan želudac). Svaka sesija trebala bi se sastojati od najmanje 108 udisaja.