Malapsorpcija prema Ayurvedi: znakovi, simptomi, uzroci i liječenje

long lines on nails 1

long-lines-on-nailsKao ayurvedski praktičar, jedan od najčešćih problema s kojima se uvijek iznova susrećem je malapsorpcija hranjivih tvari. Zapravo, procijenio bih da barem 75% mojih klijenata pokazuje neke znakove malapsorpcije, ako ne i više. Ako niste upoznati s ovim fenomenom, ovaj će vas članak provesti ne samo kroz ono što je, već i kroz neke uobičajene uzroke, znakove, simptome i kako Ayurveda rješava ovaj problem.

Što je zapravo malapsorpcija? Malapsorpcija je upravo kako zvuči, poremećaj koji se vrti oko neispravne apsorpcije hranjivih tvari. To znači da unosite zdravu hranu, ali ne apsorbirate vitalne makro- i mikronutrijente kao što su proteini, masti, vitamini ili minerali koje one sadrže. Na primjer, netko može redovito jesti meso, svakodnevno uzimati dodatak željeza, a još uvijek pati od anemije uzrokovane nedostatkom željeza. Dakle, unatoč vašim naporima da unesete širok raspon hranjivih tvari u svoju prehranu, vaš sustav još uvijek ima manjkavosti u određenim područjima što uzrokuje umor, slabost, lomljivu kosu i nokte, smanjen imunitet i tako dalje.

Sada kada znamo što je malapsorpcija, kako možemo znati da nas to pogađa? Srećom, postoji dugačak popis uobičajenih znakova i simptoma malapsorpcije, od kojih su neki objektivni (što znači da ih možete fizički vidjeti) i drugi subjektivni (što znači da ih možete osjetiti). Što više znakova i simptoma imate, veća je vjerojatnost da patite od ovog problema i, potencijalno, malapsorpcija može biti jača.

  • Lomljivi nokti i/ili kosti
  • Suha ili prorijeđena kosa
  • Istaknuta linija od vanjske nosnice prema dolje do odgovarajuće vanjske usne, čak i kada se ne smijete (pogledajte sliku #1 dolje)
  • Tragovi zuba na obodu jezika (pogledajte sliku #2 dolje)
  • Uzdužne linije na noktima (pogledajte sliku #3 dolje)
  • Bijele mrlje na noktima (pogledajte sliku #4 ispod)
  • Anemija
  • Niska energija
  • Kronični umor
  • Kronični problemi s probavom kao što su plinovi, nadutost, hiperaciditet i probavne smetnje
  • Proljev i/ili zatvor
  • Neprobavljena hrana u stolici
  • Masna stolica (specifična za malapsorpciju masti)
  • Povijest crijevnog poremećaja (Crohnova bolest, ulcerozni kolitis, celijakija, IBS, itd.)

Obama Malabsorption 1 11. Nazolabijalni nabor

Istaknute bore koje idu od nosnica do vanjskih usana jasan su znak malapsorpcije. Evo sjajnog primjera ovoga (oprosti, Obama!). Nažalost, to je vrlo česta pojava kod mnogih pojedinaca. Kliknite ovdje kako biste pročitali detaljan izvještaj o ayurvedskoj analizi lica.

malapsorpcija

2. Tragovi zubi oko perimetra jezika.

Ovdje je slika bora malapsorpcije na vanjskim rubovima jezika, koje otkrivaju otiske zuba na obodu. Što su otisci jači, malapsorpcija je teža. Kliknite ovdje kako biste pročitali detaljno izvješće o ayurvedskoj analizi jezika.

long-lines-on-nails3. Uzdužne linije na noktima.

Drugi uobičajeni znak malapsorpcije su okomite linije na noktima. Kao što možete pretpostaviti, što su brazde dublje, to je malapsorpcija ozbiljnija. Kliknite ovdje kako biste pročitali detaljan izvještaj o ayurvedskoj analizi noktiju.

bijele mrlje-na-noktima4. Bijele mrlje na noktima.

Možda ste s vremena na vrijeme primijetili da vam se na noktima pojavljuju bijele mrlje. Ovo je još jedan znak malapsorpcije i posebno se odnosi na kalcij, cink i/ili magnezij. Kliknite ovdje kako biste pročitali detaljan izvještaj o ayurvedskoj analizi noktiju.

Ako imate nekoliko ovih simptoma, možda patite od određene razine malapsorpcije, osobito ako su simptomi povezani s probavom. Prije nego što razgovaramo o mogućnostima liječenja malapsorpcije, prvo otkrijmo uzroke. Uostalom, prva linija svakog ayurvedskog tretmana uvijek bi trebala biti uklanjanje uzroka.

  • Nepravilna ili neuravnotežena probava, poznata i kao pokvareni Agni (uzrok broj jedan!!)
  • Prekomjerni toksini u GI traktu, aka ama
  • Stres, tjeskoba ili druga emocionalna neravnoteža
  • Crijevni poremećaj (Crohnova bolest, ulcerozni kolitis, celijakija, IBS, itd.)
  • Upala u GI traktu
  • Unos alergene hrane (mliječni proizvodi, soja, gluten, šećer itd.)
  • Nepravilno kombiniranje hrane
  • Paraziti
  • Disbioza (nepravilna ravnoteža crijevne flore)
  • Kronični proljev ili pretjerano pražnjenje crijeva
  • Određeni lijekovi uključujući čestu upotrebu antibiotika
  • Poremećaj štitnjače (hiper ili hipo)
  • Dijabetes
  • Pretjerano uzimanje alkohola
  • Pretjerana uporaba laksativa
  • Obiteljska povijest (predispozicija, ali ne nužno i uzrok)

Iako postoji dugačak popis čestih uzroka, glavni uzrok je, daleko, poremećena probava. Zapravo, većina sljedećih uzroka dovodi do poremećene probave, tako da je tipično neuravnoteženi Agni ili probavna vatra gotovo uvijek glavni problem.

Ako hranu ne probavljamo pravilno, kako možemo ispravno apsorbirati hranjive tvari?

To također znači da iako se hrana može smatrati “hranom bogova”, “superhranom” ili bilo kojim drugim klišejskim izrazom, ako vam uzrokuje plinove, nadutost, zatvor, rijetku stolicu ili bilo što između, tada nažalost ova superhrana nije baš super za VAS (da, ovo također uključuje smoothije i sirove sokove).

Dakle, kao što možete zamisliti, najvažniji čimbenik u liječenju malapsorpcije bit će jačanje i uravnoteženje probavne vatre (Agni). To uključuje ključni čimbenik pronalaženja temeljnog uzroka probavnih problema (tj. alergene hrane, toksina, stresa, parazita) i istovremenog liječenja svih povezanih čimbenika. Što je malapsorpcija kroničnija, proces liječenja može biti dulji. Također, što je neravnoteža jača, to će biti važnije prilično precizno slijediti protokol liječenja, osobito u početku.

Budući da malapsorpcija ima toliko potencijalnih uzroka, dao sam opći popis mogućnosti liječenja kojega trebate slijediti; međutim, možda se ne odnose sve na vaše specifične potrebe. Stoga je najbolje izabrati one preporuke koje vama imaju najviše smisla. Ako vaši temeljni uzroci nisu tako jasni, možda će vam trebati usredotočeniji i specijalizirani protokol liječenja putem individualnog savjetovanja s ajurvedskim praktičarom. Ayurvedski stručnjaci dostupni su diljem svijeta i pružit će vam detaljan režim liječenja koji odgovara vašim potrebama. Do tada, evo nekoliko preporuka koje treba primijeniti u praksi.

1. Jedite jednostavnu dijetu tople, dobro kuhane hrane.

Kada postoje izdajnički znakovi slabe ili neuravnotežene probave, najbolje što možete učiniti je pojednostaviti. Konzumiranje prilično dosljedne prehrane koja se sastoji od dobro kuhane (da, kašaste) hrane kao što su juhe, juhe, variva, kitchari, jela u zemljanom loncu, prženje, zobene kaše, kaše i slično, pružit će vašoj vatri prijeko potreban odmor i , dakle, dopustite mu da prođe kroz staro dok preuzima novo.

Alternativno, također biste trebali izbjegavati sirovu, hladnu, suhu i grubu hranu u ovom trenutku, jer je to jedna od najtežih namirnica za vašu probavu. Naravno, ako je vaša vatra robusna i jaka, to nije problem, ali kada je vatra slaba, sirova hrana može biti previše za vaša crijeva. To uključuje salate, sirove sokove, frapee, krekere, kolače od riže, suhi tost, perece i kokice da spomenemo samo neke.

2. Ograničite konzumaciju mesa.

Ovo možda nije potrebno svima koji imaju problema s malapsorpcijom, ali ako patite od problema s probavom, meso bi zasad trebalo postati povremeni obrok. Mesu, posebno crvenom mesu i svinjetini, potrebno je puno više vremena za obradu i razgradnju te često uzrokuje tromost, blokade ili opstrukcije u GI traktu kada se prečesto konzumira. Ovo postaje još istinitije kada se meso pojede kasnije tijekom dana.

Stoga meso treba konzumirati samo sredinom dana i treba ga ograničiti na prosječno 2-3 puta tjedno, dopuštajući barem jedan dan između konzumiranja mesa. Ako se meso jede češće, najbolji način da ga konzumirate za svoju probavnu vatru je kroz mesnu juhu ili gulaš iz lonca (budući da je meso u tom obliku lakše probavljivo).

3. Pobrinite se da svaki dan u svoju prehranu unesete širok izbor boja.

Uobičajena (i skupa) pogreška je oslanjanje na vitamine i dodatke prehrani za dobivanje dnevnih hranjivih tvari. Vidio sam klijente koji uzimaju više od 30 dodataka prehrani dnevno, a opet pate od raznih zdravstvenih problema. To je zato što naša probava nije dovoljno jaka da obradi sve te vitamine i dodatke; umjesto da pomognete problemu, vi dodatno začepljujete kanale i stvarate više toksina u svom sustavu.

Kako biste bili sigurni da dobivate puni raspon hranjivih tvari i da ih ispravno apsorbirate, uvijek je najbolje odabrati šarene, cjelovite prehrambene opcije. To znači da ćete htjeti jesti pravo voće i povrće, zajedno s lako probavljivim opcijama kao što su juha od kostiju, mesna juha, cjelovite žitarice, mahunarke i druge zdrave (po mogućnosti svježe, domaće kuhane) vrste hrane. Također zapamtite da što je boja tamnija, to je jači antioksidativni učinak. Sjetite se cikle, tamnog lisnatog povrća, borovnica, crnog grožđa, mrkve, slatkog krumpira, crvene paprike i drugih prekrasnih poslastica majke prirode.

4. Prije svakog obroka uzmite lijek za probavu.

Kada vam je probava oslabljena, ne samo da morate promijeniti našu prehranu i hraniti se zdravije, već se također usredotočiti na načine da pojačate svoju vatru tijekom procesa ozdravljenja. Ne zaboravite da čak i zdrava hrana može uzrokovati poremećaje ako je ne probavljate i ne apsorbirate pravilno.

Stoga će biti bitno istovremeno uzimati neke tvari za pomoć probavi, po mogućnosti neposredno prije svakog obroka (ovo pomaže pripremiti probavu za hranu koja dolazi).

5. Postite jedan dan u tjednu.

Ako postoje jasni znakovi da vaša probava i metabolizam nisu baš užurbani, odličan način da im date malo odmora je primijeniti post jedan dan svaki tjedan tijekom nekoliko tjedana, ovisno o težini problema. U idealnom slučaju, također ćete birati isti dan svaki tjedan kako biste zadržali dosljednost u programu. To treba isplanirati unaprijed i postaviti na dan kada nemate posla, putovanja ili planiranih napornih aktivnosti.

Nakon što odredite dan koji vam odgovara, tada možete isplanirati sam post. Najbolji post za poboljšanje probave u toplijim godišnjim dobima bit će pojesti malu zdjelicu papaje za svaki “obrok” ​​i ništa drugo. Tijekom hladnijih mjeseci ovo bi trebalo prebaciti na mung (moong) juhu napravljenu s malo đumbira i probavnih začina. Između “obroka” često treba uzimati toplu do vruću vodu, ali čajeve, sokove i sve druge tekućine treba izbjegavati.

6. Provedite blagu detoksikaciju ili Kitchari čišćenje.

Ako su vaši problemi s malapsorpcijom kronični ili jaki, možda će biti potrebno provesti blago čišćenje ili detoksikaciju. U Ayurvedi često provodimo Kitchari mono-dijetu čišćenja dok također uzimamo ljekoviti ghee, biljke za detoksikaciju i biljke koje potiču eliminaciju. To probavi daje odmor kroz jednostavnu mono-dijetu dok ispire sustav, čisti kanale i pali probavnu vatru.

Pročitajte više o tome kako izvesti Kitchari čišćenje ovdje.

7. Začinite svoja jela.

Još jedan sjajan način da svoju hranu učinite probavljivijom, a hranjive tvari bolje apsorbirajućom je dodavanje toplih začina za probavu vašim obrocima. Najbolje opcije su đumbir, kurkuma, komorač, korijander, kumin, smeđe sjeme gorušice, piskavica, cimet, kardamom, klinčići i ajwain.

8. Pijte čaj za probavu između obroka.

Dok nastavljamo s temom pojačavanja vatre, evo još jednog uobičajenog ayurvedskog lijeka za to. Uzimanje čaja za poboljšanje probave između obroka pomoći će vam da prođete kroz prethodni obrok, a istovremeno ćete pripremiti crijeva za sljedeći. To bi trebala postati svakodnevna navika za najuočljivije rezultate, osobito ako je vaša malapsorpcija kronični problem.

Najjednostavniji i najklasičniji čaj za probavu je prastari čaj od đumbira s limunom i medom. Druge učinkovite opcije uključuju:

Recepti:

9. Smanjite stres u svom životu.

Veliki uzrok probavnih problema uključuje previše stresa. Stres ne samo da uzrokuje hormonsku neravnotežu (hormoni reguliraju našu probavu) i debljanje oko srednjeg dijela (što stvara spor metabolizam), on također uzrokuje stezanje u cijelom tijelu uključujući GI trakt.

Možete zamisliti GI trakt kao kanal kojim se hrana i tekućina prenose s jednog mjesta na drugo. Kada suzimo ovo područje, kanal postaje začepljen i stvari se počinju vraćati. Ovo zadržavanje tvari iz hrane stvara probavne smetnje, fermentaciju i dovodi do nakupljanja toksičnih tvari. Toksini dodatno začepljuju kanale i stvaraju više patologije i kaosa u GI traktu.

Dakle, što više možemo pustiti stvari i duboko disati tijekom dana, to ćemo više prostora stvoriti u našem sustavu i to će naša hrana slobodnije moći protjecati. Ako se nosite s mnogo stresa na svom poslu, u vezi ili u životu, bitno je da se svakodnevno usredotočite na smanjenje razine stresa primjenom nekih potrebnih tehnika samonjege.

Neki korisni alati za skidanje stresa uključuju:

10. Promičite zdravu crijevnu floru probioticima i biljem.

Ako sumnjate na malapsorpciju i postoji povijest uzimanja antibiotika, toksina u sustavu, kroničnog stresa, parazita, kandide ili bilo čega sličnog, postoji velika vjerojatnost da možda imate disbiozu ili neravnotežu crijevne flore. Nakon što zdrave bakterije oslabe bilo kojim od ovih uobičajenih problema, nezdrave bakterije mogu preuzeti kontrolu i uzrokovati kronične probavne smetnje, toksine i malapsorpciju.

Kako biste riješili ovaj problem, možete uzimati malo jogurta, lassija, kefira ili drugog zdravog probiotskog napitka na dnevnoj bazi nekoliko tjedana. Potrebna vam je samo mala količina (2-4 žlice) nakon obroka, 1-2 puta dnevno. Trebali biste dati prednost domaćem jogurtu jer je korisniji od kupljenog u trgovini. Također biste trebali izbjegavati bilo kakve jogurte s voćnim okusom jer se voće i mliječni proizvodi nikada ne smiju miješati (to će uzrokovati daljnje probavne smetnje). Umjesto toga, dajte prednost običnim, organskim opcijama i dodajte malo meda i cimeta ako je potrebno.

Isprobajte naš ajurvedski recept za začinjeni Lassi!

11. Liječite parazite.

Ako se sumnja na parazite, to treba liječiti što je prije moguće. To možete učiniti korištenjem odgovarajućih biljaka protiv parazita, provođenjem čišćenja, pridržavanjem “antiparazitske dijete” i izvođenjem nekih biljnih klistira specifičnih za liječenje parazita. To također treba učiniti istovremeno s povećanjem probave i promicanjem zdrave crijevne flore natrag u sustav. Uzroke, simptome i liječenje parazita pročitajte ovdje.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.