Odnos između naših organa i naših emocija

Emotions and Organs

Emotions and Organs

U Ayurvedi je jasno navedeno da postoji moćna povezanost uma, tijela i duha. Kako bismo uspostavili zdravlje u bilo kojem od ovih područja, moramo postići zdravlje u sva tri. Naše emocije imaju izravan učinak na naše fizičko tijelo (i obrnuto) i ako imamo duboko ukorijenjene, neriješene emocije, naše fizičko zdravlje nikada neće biti najbolje. Iako naše emocije mogu imati brojne negativne učinke na naše tijelo, svaka emocija ima afinitet s određenim organom. Bilo kakva dugotrajna, duboko ukorijenjena emocionalna neravnoteža počet će slabiti zahvaćeno područje, a s vremenom može uzrokovati zdravstvene probleme povezane s organom.

Kada zadržavamo i skrivamo svoje emocije, one postaju neobrađene, kristalizirane i otrovne za naš sustav. Znajući gdje leže naše emocionalne neravnoteže i vitalni organ koji je zahvaćen, tada možemo početi sastavljati plan liječenja koji će nam pomoći da obradimo svoje emocije i oslobodimo ih iz njihovog skladišnog prostora. Budući da su naše emocionalne sklonosti često doživotne navike koje se ponavljaju, povezani će organ vjerojatno biti slab i zagušen zbog dugotrajne neravnoteže. Stoga ćemo morati očistiti, ojačati i vratiti zdravlje tog organa dok radimo na svom emocionalnom iscjeljivanju. U tom smislu, možemo sastaviti dobro zaokružen režim koji će imati za cilj izliječiti i naš um i tijelo.

Kao što ćete vidjeti na donjoj tablici, naši organi i njihove odgovarajuće emocije također će biti u korelaciji sa specifičnom doshičkom neravnotežom koja je povezana i s organom i s emocijom. Ovo je važno razumjeti jer možemo uravnotežiti naše emocije i izliječiti svoje organe smirivanjem odgovarajuće doshe koja je uključena. S druge strane, ako pogoršamo doshu, posljedično ćemo izazvati emocionalnu neravnotežu i dodatno narušiti zdravlje naših organa. Na primjer, dijeta koja izaziva Pittu i puna ljute začinjene hrane, crvenog mesa i rafiniranog šećera izazvat će više ljutnje i dodatno oslabiti jetru. Ako se stanje jetre već očitovalo, tada će se i to stanje pogoršati.

organ and emotions 10 27 2019 5 32 54 PM

Dakle, sada kada imate predodžbu o tome koja će emocija utjecati na koji organ, idemo malo dublje i ispitamo ta područja kako bismo otkrili kako stvoriti emocionalno i fizičko zdravlje.

Ljutnja i jetra

Nije iznenađujuće da je jetra izravno pogođena pretjeranim, kroničnim i duboko ukorijenjenim problemima ljutnje. Jetrom upravlja Pitta “sub-dosha” poznata kao Ranjaka Pitta, a ljutnja je Pitta emocija povezana sa Sadhaka Pittom u umu. S ovom općom vezom između podtipova Pitte, ljutnja je izravno povezana s ravnotežom Pitta doshe, a svaka neprerađena ljutnja povećat će Pittu u umu i stvoriti vrućinu, upalu i iscrpljenost jetre.

Ako je tijekom života vaša glavna emocija bila ljutnja, vjerojatno imate zaostalu, neprerađenu ljutnju pohranjenu u jetri stvarajući slabost u ovom organu i povezane zdravstvene probleme. Da biste uspostavili zdravlje, možete početi raditi na ljutnji kroz redovitu meditaciju, jogu, provođenje vremena u prirodi, prakse dubokog disanja, terapiju i vođenje dnevnika. Najvažnije će biti provesti vrijeme sa svojom ljutnjom, osjetiti je, disati kroz ljutnju i (na kraju) otpustiti ovu emociju iz svog bića. Zahvalite svom bijesu što ste svratili, ali priznajte da više nije potreban.

Dok prerađujete svoj bijes, unošenje odgovarajućih promjena u prehrani i načinu života pomoći će smanjiti vašu ukupnu Pittu, očistiti vaš sustav, poboljšati vašu probavu i ojačati vašu jetru. Evo nekoliko mjesta za početak:

  • Slijedite dijetu za smanjenje Pitte (kliknite ovdje za više detalja)
  • Izbjegavajte izravno sunce, pretjeranu tjelovježbu (osobito sredinom dana), pretjerani rad i stresne situacije
  • Izbjegavajte svađe i sukobe
  • Provedite vrijeme u dobrom društvu
  • Provedite čišćenje jetre (ako je prikladno) ili stalni tjedni kitchari post
  • Svaku večer masirajte područje trbuha i jetre mješavinom ricinusovog i kokosovog ulja
  • Masirajte vlasište, sljepoočnice i stopala kokosovim uljem svake večeri prije spavanja
  • Idite u krevet do 22 sata i probudite se do 5 do 6 ujutro

Dok slijedite ove smjernice, nadalje se preporučuje korištenje nekih biljnih lijekova za pomoć u liječenju i jetre i uma. Evo nekoliko prijedloga za duboko ukorijenjenu ljutnju i probleme s jetrom:

Mržnja i žučni mjehur

Slično ljutnji, mržnja se smatra zagrijavanjem, emocijom tipa Pitta i za koju se kaže da ima izravan učinak na žučni mjehur. Kao i jetra, žučni mjehur se smatra Pitta organom, pa će smirivanje Pitte smanjiti osjećaje mržnje, kao i izliječiti žučni mjehur. Alternativno, bilo koja hrana ili aktivnost za koje se kaže da povećavaju Pittu vjerojatno mogu izazvati osjećaje mržnje i pogoršati bilo koji problem sa žučnim mjehurom koji se pojavio.

Mržnja je vrlo jaka emocija i može biti vrlo štetna za vaše zdravlje. Ako ste tijekom života imali stalne probleme s ovom emocijom, iznimno je važno priznati ovu naviku i dopustiti sebi da se riješite bilo kakve preostale mržnje. Bit će korisno (ako ne i neophodno) pronaći alate koji će vam pomoći u obradi i sprječavanju da se taj osjećaj pojavi dok napredujete.

Kako biste riješili svoju mržnju, prakticiranje meditacije, umirujuća joga i duboko trbušno disanje izvrsni su alati. Provođenje mirnog vremena u prirodi, vođenje dnevnika i razgovor s profesionalnim terapeutom također mogu biti od velike vrijednosti. Najvažnije će biti provesti vrijeme sa svojom mržnjom, dopustiti si da je stvarno osjetite i (na kraju) otpustiti ovu emociju iz svog bića. Bez obrade kroz našu staru, zaglavljenu mržnju, pravo iscjeljenje neće biti moguće.

Budući da ljutnja i mržnja često idu ruku pod ruku, preporuke za smirivanje ljutnje slične su i za mržnju. Sljedeće preporuke smanjit će vašu ukupnu Pittu, pročistiti vaš sustav, poboljšati probavu i ojačati žučni mjehur.

  • Slijedite dijetu za smanjenje Pitte (kliknite ovdje za više detalja)
  • Izbjegavajte izravno sunce, pretjeranu tjelovježbu (osobito sredinom dana), pretjerani rad i stresne situacije
  • Izbjegavajte svađe i sukobe
  • Provedite vrijeme u dobrom društvu
  • Provedite čišćenje jetre (ako je prikladno), kitchari čišćenje ili stalni tjedni kitchari post
  • Svaku večer masirajte trbuh i područje žučnog mjehura mješavinom ricinusovog i kokosovog ulja
  • Masirajte vlasište, sljepoočnice i stopala kokosovim uljem svake večeri prije spavanja
  • Idite u krevet do 22 sata i probudite se do 5 do 6 ujutro

Dok slijedite ove smjernice, dalje se preporučuje korištenje nekih biljnih lijekova za pomoć u liječenju žučnog mjehura i uma. Evo nekoliko prijedloga za duboko ukorijenjenu mržnju i probleme sa žučnim mjehurom:

Strah i bubrezi

Iako su bubrezi uglavnom Kapha organ, oni su također blisko povezani s Vatom. Strah je uobičajena Vata emocija, a budući da su bubrezi i nadbubrežne žlijezde funkcionalno povezani, stalni strah može potaknuti “odgovor na borbu ili bijeg”, održavajući naš adrenalin pumpanjem kada nije potreban i čineći nas pretjerano stimuliranima, hiperaktivnima i preosjetljivima (i na kraju izgorio). Prirodno, stalni izljevi straha s vremenom će iscrpiti naše nadbubrežne žlijezde, oslabiti naše bubrege, iscrpiti našu energiju i stvoriti neravnoteže u cijelom našem sustavu.

Strah je vrlo snažna emocija koja nas ponekad može nadvladati. Poput tjeskobe, strah može biti vrlo sveprisutan i naizgled preuzeti naš um i živčani sustav. Ako ste se tijekom života suočavali sa strahom koji se stalno ponavlja, za vaše mentalno i fizičko zdravlje ključno je da počnete preuzimati kontrolu. Slično stresu, kronični strah često je vrlo duboko ukorijenjen te će iscrpiti vaš sustav i stvoriti zdravstvene probleme na vrlo suptilan i “tihi” način.

Kao i kod svake druge neravnoteže, prvi korak bit će priznati svoj strah i početi ga primjećivati ​​čim se počne manifestirati. Jednom kada počnete sagledavati svoje obrasce onakvima kakvi oni jesu, tada možete uočiti svoje okidače i stvoriti dobro zaokružen režim za liječenje straha čim se pojavi i na kraju spriječiti da se on u potpunosti pojavi.

Kao i sa svakom emocijom, da bismo se izliječili od neprerađenog straha, moramo odvojiti vrijeme da sjednemo s njom, osjetimo je, probavimo i pošaljemo dalje. Neki bitni alati za rješavanje vašeg straha su meditacija, oporavljajuća joga, duboko trbušno disanje, Nadi Shodhana (izmjenično disanje na nosnice), ujjayi disanje, brahmari disanje, šetnje prirodom, mirne šetnje, nježne vježbe i razgovor s terapeutom.

Dok radite na procesuiranju i iscjeljivanju svog straha, pridržavanje Vata-umirujuće dijete i načina života bit će od velike važnosti. Evo nekoliko prijedloga kojih se trebate pridržavati tijekom razdoblja ozdravljenja:

  • Pridržavajte se dijete za smanjenje Vata (kliknite ovdje za više detalja)
  • Izbacite sav kofein iz prehrane, uključujući i čaj
  • Izbjegavajte pretjeranu aktivnost i pretjerano stimulirajuće situacije
  • Izbjegavajte putovanja (barem dok strah ne bude pod kontrolom)
  • Držite se vrlo jednostavne i dosljedne dnevne rutine
  • Nemojte preskakati obroke
  • Izbjegavajte intenzivnu tjelovježbu, osobito onu koja uključuje skakanje, trčanje i poskakivanje
  • Izvedite nježno Vata-specifično kitchari čišćenje ili stalni tjedni kitchari post
  • Izvodite Dashamula Basti jednom tjedno
  • Svaku večer prije spavanja masirajte donji dio leđa sezamovim uljem (pazite da zahvatite područje bubrega)
  • Masirajte tjeme, čelo, vrat i stopala sezamovim uljem prije spavanja
  • Idite u krevet do 22 sata i probudite se do 6 do 7 ujutro

Dok slijedite ove smjernice, nadalje se preporučuje uzimanje nekih biljnih lijekova koji će pomoći u liječenju bubrega, nadbubrežnih žlijezda i uma. Evo nekoliko prijedloga za duboko ukorijenjeni strah i probleme s bubrezima:

Anksioznost i debelo crijevo

Anksioznost je vrlo česta emocija Vata tipa i dugotrajna ili jaka anksioznost će imati izravan učinak na debelo crijevo – glavni “dom” Vata doshe. Debelo crijevo olakšava završni dio probavnog procesa upijanjem ostatka vode, minerala i elektrolita; fermentacija bilo koje neprobavljive hrane; skladištenje otpada; i (idealno) izbacivanje iz našeg sustava. Zadržavanjem naše tjeskobe u debelom crijevu, ovi prirodni procesi mogu biti ometeni uzrokujući nepravilnu hidrataciju, malapsorpciju, zatvor, plinove, nadutost, rijetku stolicu, proljev i na kraju dovesti do potpunog crijevnog poremećaja (npr. IBS, Crohnova bolest, gastritis, itd).

Slično strahu, tjeskoba je vrlo snažna emocija zbog koje se često možete osjećati van kontrole, rastreseno, klimavo, preosjetljivo i nemirno. Poput Vate, to je “suptilna” emocija koja može prodrijeti i prožeti cijeli vaš um i živčani sustav prije nego što se pohrani u debelo crijevo. Anksioznost često može porasti navečer i stvoriti nesanicu ili druge poremećaje spavanja. Stoga je za zdravlje vašeg debelog crijeva, vašeg tijela i vašeg uma izuzetno važno da se izravno nosite s tjeskobom i ponovno preuzmete kontrolu nad svojim životom.

Prvi korak u liječenju anksioznosti bit će korištenje potpune svijesti kako biste vidjeli svoje emocionalne obrasce, okidače i jednostavno kako i kada se anksioznost pojavljuje tijekom dana. Jednom kada vidite te uzorke, možete odmah početi shvaćati kada se pojavi (i idealno neposredno prije) i osjetiti ga ne dopuštajući da vas preuzme. Anksioznost je često tako suptilna emocija da je možemo proživljavati cijeli dan, a da je ne primijetimo kao da je samo dio onoga što jesmo. Naprotiv, mi nismo naša tjeskoba, već obični promatrač koji ovu tjeskobu može gledati kao film. Shvaćajući da smo odvojeni i da u konačnici kontroliramo svoju tjeskobu (i um u cjelini), tada možemo započeti put prema iscjeljenju.

Dok odvojite vrijeme za obradu i probavu svoje duboko ukorijenjene tjeskobe, toplo se preporučuje korištenje nekih bitnih alata koji će vam pomoći na ovom ne tako jednostavnom putu. Meditacija, oporavljajuća joga, duboko trbušno disanje, Nadi Shodhana (naizmjenično disanje na nosnice), ujjayi disanje, brahmari disanje, šetnje prirodom, mirne šetnje na svježem zraku, nježne vježbe, vođenje dnevnika i razgovor s terapeutom mogu biti od velike vrijednosti . Budući da se radi o emociji Vata tipa, od velike će važnosti biti i pridržavanje Vata-umirujuće dijete i načina života. Evo nekoliko prijedloga kojih se trebate pridržavati tijekom razdoblja ozdravljenja:

  • Pridržavajte se dijete za smanjenje Vata (kliknite ovdje za više detalja)
  • Izbacite sav kofein iz prehrane, uključujući i čaj
  • Izbjegavajte pretjeranu aktivnost, pretjeranu društvenu interakciju, pretjerano pričanje i pretjerano stimulirajuće situacije
  • Izbjegavajte putovanja (barem dok tjeskoba ne bude pod kontrolom)
  • Držite se vrlo jednostavne i dosljedne dnevne rutine
  • Nemojte preskakati obroke
  • Izbjegavajte intenzivnu tjelovježbu, osobito onu koja uključuje skakanje, trčanje i poskakivanje
  • Izvedite nježno Vata-specifično kitchari čišćenje ili stalni tjedni kitchari post
  • Izvodite Dashamula Basti jednom tjedno
  • Svaku večer prije spavanja masirajte trbuh sezamovim uljem pokretima satova
  • Masirajte tjeme, čelo i stopala sezamovim uljem prije spavanja
  • Idite u krevet do 22 sata i probudite se do 6 do 7 ujutro

Dok slijedite ove smjernice, dodatno se preporuča uključiti neke biljne lijekove u svoj plan liječenja za iscjeljivanje Vate, debelog crijeva i uma. Evo nekoliko prijedloga za duboko ukorijenjenu tjeskobu i probleme debelog crijeva:

Tuga i pluća

Pluća su sasvim prikladno jedan od glavnih Kapha organa, baš kao što je tuga jedna od glavnih emocija Kapha tipa. Pluća su odgovorna za naš unos kisika i izmjenu plinova koji čine naše disanje. Budući da smo sjedište tuge i žalosti, opće je poznato da kada se iz prve ruke nosimo s tim emocijama, često osjećamo težinu i stezanje u prsima. Prsa su također naše srčano središte i stoga ove emocije mogu podjednako izazvati osjećaje teškog, povrijeđenog ili “slomljenog” srca.

Dugotrajna tuga, tuga i depresija će se zadržati u plućima i s vremenom mogu stvoriti nevolju i poremećaj. Neki znakovi da možda zadržavate tugu i tugu mogu biti nedostatak daha, otežano disanje, kronični kašalj i začepljenost, kronični bronhitis, hodajuća upala pluća, KOPB i emfizem. Emocionalno možete osjećati manjak snage, mentalnu maglu, psihički i fizički umor, opći osjećaj težine, lijenost i nedostatak motivacije.

Ako sumnjate da proživljavate duboko ukorijenjenu tugu, bitno je obraditi i otpustiti svu tugu koja je bila pohranjena tijekom vremena. Kako bismo ispravno probavili svoje emocije, moramo si dopustiti da osjetimo svoju tugu, bez zadržavanja na njoj ili bez da nas obuzme. Odvojite vrijeme da izravno pogledate svoju tugu, primijetite odakle dolazi, priznajte je, osjetite je i pustite je da bude slobodna.

Baš kao i kod drugih emocija, neki od najboljih alata koje možemo koristiti za rješavanje i oslobađanje svoje tuge su medijacija, joga i pranayama. Budući da je tuga povezana s Kaphom i plućima, izvođenje rutine joge za smanjenje Kaphe ispunjene otvaranjem prsnog koša i savijanjem unatrag bit će vrlo učinkovito (ovdje pronađite neke ideje!). Pozdrav suncu (Surya Namaskara) jednako je koristan i može biti izvrstan način da svaki dan dočekate energično. Najbolje prakse disanja za liječenje tuge i depresije bit će Kapalabhati, Nadi Shodha ili jednostavno duboko disanje trbuhom. Ako ne volite niti jednu od ovih praksi, druge korisne aktivnosti za rješavanje tuge uključuju umjerenu kardio vježbu, brze šetnje na svježem zraku, terapiju razgovorom i šetnje prirodom.

Budući da je tuga teška emocija izazvana Kapha-om, bit će vrlo korisno slijediti dijetu za smanjenje Kapha-e i stil života tijekom procesa ozdravljenja. Evo nekoliko smjernica koje treba imati na umu:

  • Pridržavajte se Kapha-smanjujuće dijete (kliknite ovdje za više detalja)
  • Izbjegavajte grickanje, ispašu i jelo nakon 18 do 19 sati
  • Prošećite nakon jela
  • Izbjegavajte prekomjerno spavanje noću (najbolje je 5 do 7 sati noću)
  • Probudite se prije 6 sati ujutro
  • Izbjegavajte dnevno spavanje
  • Svakodnevno se bavite umjerenom tjelovježbom najmanje 30 minuta
  • Pokažite sebi malo ljubavi svakodnevnim praksama samonjege (kupke, masaža uljem, vrijeme za hobi, satovi plesa, joga itd.)

Dok slijedite ove smjernice, bit će korisno dodati neke biljne lijekove kako biste ubrzali proces ozdravljenja i njegovali pluća, smanjili Kapha i riješili tugu. Evo nekoliko prijedloga:

Zaključak

Naše emocije imaju izravan učinak na naše fizičko zdravlje što može rezultirati neravnotežom i na kraju bolešću. Važno je biti svjestan svojih emocija i organa na koje one utječu kako bismo postigli optimalno zdravlje i dobrobit. Veza uma, tijela i duha je neodvojiva i da bismo uspostavili dobrobit u jednom području, moramo pronaći ravnotežu u sva tri. Priznavanjem i obradom naših emocija možemo ih početi vidjeti onakvima kakvi jesu, odvojiti se od njih, osjetiti ih, probaviti i poslati dalje.

Emocije nisu negativna stvar. Oni su zdravi dio našeg bića; tek kada ih ignoriramo, pohranjujemo, zadržavamo ili potiskujemo, počinju stvarati loše zdravlje i nesklad. Uvijek imajte na umu da mi kontroliramo svoje umove, svoje emocije i svoje zdravlje! OM Shanti!

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.