Optimizirajte svoje zdravlje ove jeseni
Priroda kaphe zapravo je uravnotežena jesenskim suhim, laganim, pokretljivim i suptilnim kvalitetama. Vaša težnja za sezonu vate bit će da prihvatite ove atribute balansiranja kaphe i umirite vatu bez pogoršanja kaphe (pretjerivanjem s teškom, masnom hranom, na primjer).
Također ćete htjeti ostati topli i zdravi jer može nastupiti kaskada neravnoteže povezane s kaphom ako vam postane hladno i malaksali ste.
Idealna jesenska hrana za Kapha
Dajte prednost hrani koja je teška i dovoljno uzemljuje da umiri vatu, ali ne toliko da vas optereti.
Neki dobri primjeri hrane koja to čini su marelice, bobičasto voće, trešnje, breskve, namočene suhe šljive, namočene grožđice, šparoge, cikla, kuhana mrkva, čili, zeleni grah, poriluk, gorušica, bamija, kuhani luk, rutabagas, med, amarant, basmati riža, seitan, miso, tur dal, svježi sir, kozje mlijeko, škampi i sjemenke suncokreta.
Također možete otkriti da možete nastaviti uživati u laganijoj, oporijoj hrani od većine tijekom vata sezone – neke salate za ručak, puno povrća i malo graha za proteine.
U svakom slučaju, ne možete pogriješiti s dobro začinjenom hranom, stoga budite kreativni s aromatiziranjem svojih jela i eksperimentirajte s koliko god želite toplih, poticajnih začina.
Prihvatljivi jesenski popusti
Ovo bi moglo biti jedino doba godine u kojem se možete izvući jedući neku težu hranu nego što vaše tijelo obično podnosi – crveno meso, više proteina, možda čak i povremeni slatki kruh ili nekoliko kuglica za sunčanje.
U osnovi, oslanjate se na laganu, pokretnu prirodu sezone kako biste nadoknadili teške, trome probavne tendencije kaphe. Ipak, nećete se osjećati dobro ako sezona vate postane izgovor za stalno gušenje vaše probavne vatre.
Neka ove poslastice budu povremeni užitak i uzimajte male porcije kako biste bili sigurni da ih možete probaviti.
Namirnice koje treba svesti na minimum
Iako je teška, masna hrana općenito sasvim prikladna tijekom vata sezone, morat ćete paziti da ne pretjerate; osjećaj težine, letargija, pospanost nakon obroka i usporena probava mogu značiti da vaša vata sezonska dijeta preopterećuje vaš probavni sustav.
Osim toga, trebali biste minimizirati hranu koja pogoršava i vatu i kaphu, poput lubenice, pšenične tjestenine, soje i sladoleda.
Prilagodbe načina života
Budući da je kapha po prirodi prizemljena, stabilna, vlažna i spora, možda ćete otkriti da vas nimalo ne smetaju lagane, suhe, nestalne karakteristike jeseni.
Zapravo, ako se borite s unutarnjim osjećajem inercije, vata sezona može vam pomoći da se izvučete iz neželjene kolotečine. Oduprite se sklonostima pretjeranom sjedenju (poput drijemanja) i oslonite se na laganu, pokretnu prirodu jeseni kako biste utjelovili optimalno zdravlje.
Započnite dan rano (prije 6 ujutro), uzmite Chyavanprash za jačanje imuniteta i radite nešto aktivno prije 10 ujutro, ako je moguće.
Tijekom vata sezone možete si priuštiti energičniji program vježbanja od drugih vrsta, stoga idite na trčanje, vožnju biciklom ili se posvetite okrepljujućoj praksi joge. Međutim, pazite da se ne ohladite tijekom ili nakon vježbanja i uzmite vremena da se uzemljite nakon toga.
Općenito, nastojte da vaša rutina uspostavi ravnotežu između aktivnog, angažiranog pristupa koji koristi kaphi i tihih, reflektivnih aktivnosti koje smiruju vatu – pazite da ne pretjerate ni s jednom ni s drugom.