Za pitta tipove, jesen predstavlja dobrodošao predah od vrućine – to je prirodni protuotrov za ljeto. Međutim, ako u potpunosti ne iskoristite vata sezonu da očistite višak pitte koji ste nakupili tijekom ljeta, mogli biste otkriti da ste prilično uznemireni jesenskom suhom, laganom, pokretljivom i suptilnom kvalitetom.
Evo nekoliko savjeta o tome kako napraviti gladak i zdrav prijelaz iz pitta sezone u vata sezonu.
Idealna jesenska hrana za Pittu
Jesenska berba jabuka i krušaka nudi savršenu kombinaciju energije hlađenja, oporog okusa i sadržaja vlakana za čišćenje nakupljene pitte. 1 Ovo voće jedite u izobilju u ranu jesen, kada je sezona. Odatle ćete se htjeti usredotočiti na dijetu koja će smiriti vatu, a da ne izazove previše vruće, oštre, masne ili tekuće prirode pitte.
Hrana koja će vam pomoći da postignete ovu ravnotežu uključuje avokado, slatko bobičasto voće, kokos, datulje, smokve, namočene grožđice, šparoge, cilantro, krastavce, zelene mahune, bamiju, pastrnjak, slatki krumpir, rutabagas, ljetnu tikvicu, tikvice, amarant, zobene pahuljice, kvinoju, basmati rižu, pšenicu, mung grah, tofu, meki sir s, mlijeko, ghee, svježi jogurt, bivolje, namočene i oljuštene bademe i sjemenke suncokreta.
Također možete koristiti rashlađujuće začine poput kumina, korijandera, komorača i ukrasiti hranu cilantrom, naribanim kokosom i svježim sokom od limete.
Prihvatljivi jesenski popusti
Sladak okus umiruje i vatu i pittu i može biti vrlo hranjiv i uzemljujući. U ovo doba godine izvrstan bi izbor bio izdašan jesenski slatki kruh (kruh od bundeve, kruh od tikvica, itd.) ili biste možda više voljeli ukusnu mliječnu poslasticu poput rižinog khira (pudinga), shakea od datulja ili začinjenog mlijeka (kuhano mlijeko s prstohvatom cimeta i muškatnog oraščića, malo prirodnog šećera i malo gheeja).
Općenito, možda ćete otkriti da vam jaka probavna vatra dopušta da jedete više graha i oporog povrća od nekih drugih. Nakupljanje plinova, nadutost ili osjećaj suhoće bili bi pokazatelji da možda pretjerujete s ovom hranom.
Namirnice koje treba svesti na minimum
Općenito, trebali biste paziti da ne predozirate grijanje hrane. Iako je vata sezona hladna, vaša unutarnja toplina je prirodno prilično visoka. Crveno meso, na primjer (osim bivoljeg), može jako zagrijati i može biti previše za vas.
Također biste trebali pripaziti na upotrebu jako grijućih začina (poput kajenske paprike i sušenog đumbira) i ograničiti svoju izloženost hrani koja pogoršava i vatu i pittu poput brusnica, korijena čička, kukuruza, patlidžana, korabice, sirovog luka, rotkvica, repe, prosa i raži.
Ako je vaša pitta relativno uravnotežena i jedete sezonsku hranu, samo naučite paziti na suptilne znakove povećane vrućine i minimizirajte hranu za koju se čini da uzrokuje kiselost, proljev, osip ili kiselkast okus u ustima.
Prilagodbe načina života
Pitta tipovi mogu biti pogoršani laganim, pokretljivim kvalitetama jeseni, tako da usredotočenje na uzemljenje, rutinu i stabilnost može biti od velike pomoći. Možda ćete također morati promijeniti neke od svojih sezonskih postupaka kako biste bili sigurni da ne griju previše.
Obične parne kupelji, primjerice, vjerojatno bi vam bile previše. Čak i masaža sezamovim uljem može iritirati ili isušiti kožu pitta tipa. Ako smatrate da je to slučaj, prepolovite sezamovo ulje s kokosovim uljem ili se potpuno prebacite na kokosovo ulje ili ulje za masažu Pitta.
Vježbajte kada je vani hladno i usvojite razinu intenziteta koja umiruje pitta (umanjite ambicije i pokušajte ne završiti vježbanje zajapureni i zadihani). Tijekom vježbanja joge nemojte si dopustiti da vam bude previše vruće, budite oprezni s inverzijama i usredotočite se na prizemni, opušteni napor tijekom vježbanja.
Općenito, pokušajte ublažiti pittin oštar intenzitet i fokus s uzemljenim opuštanje ove jeseni.