Pitajte Ayurvedu: zdrave žudnje protiv nezdravih žudnji

healthy craving

healthy cravingPitajte Ayurvedu,

“Kada netko ima pogoršanu Doshu (ili neravnotežu u tijelu), zašto još uvijek nema poriva ili žudnje za promjenom ponašanja ili prehrane kako bi umirio dominantnu Doshu (ili neravnotežu), ublažio stanje i vratio se u ravnotežu? ” Zagonetka žudnje

Draga Craving Conundrum,

Hvala što ste poslali svoje pitanje! Žudnje su definitivno čudan i znakovit fenomen. Prema Ayurvedi, kada nismo u ravnoteži možemo iskusiti “zdravu žudnju” ili “nezdravu žudnju”. U tom smislu, definitivno može postati zbunjujuće o kojoj se vrsti žudnje radi u bilo koje određeno vrijeme. Srećom, uz malo samosvijesti i istraživanja možemo početi razlikovati to dvoje, slušati zdravo i prevladavati nezdravo.

Prije nego što uđem u odlučujuće čimbenike koji čine da se žudnja manifestira kao zdrava ili nezdrava, dopustite mi da prvo objasnim razliku između njih. Zdrava žudnja je žudnja koja će tijelo vratiti u ravnotežu. Na primjer, osoba koja ima prve faze prehlade može početi žudjeti za čajem od đumbira, toplom juhom i toplom kupkom. Ovo se smatra zdravom žudnjom, budući da će slušanje ovih poriva zagrijati tijelo, sagorjeti toksine, povećati imunitet i spriječiti daljnju pojavu prehlade.

S druge strane, neka druga osoba koja je na rubu prehlade može imati želju, ali ovaj put za sladoledom, salatom ili hladnim voćnim smoothijem. Iako tijelo doista žudi za tim stvarima, ako ih se u ovom trenutku želi poslušati, to će najvjerojatnije produbiti bolest i ubrzati prehladu. Stoga bi se ovo smatralo nezdravom željom i ne bi je trebalo slušati.

Sada kada znamo što je točno zdrava, a što nezdrava žudnja, dolazimo do pitanja: “Zašto ponekad imamo zdrave, uravnotežene žudnje dok ponekad doživljavamo one nezdrave?”. Mislim, “Zašto nemamo uvijek staničnu inteligenciju da prirodno pronađemo ravnotežu kroz zdrave žudnje?”.

Odgovor na ova pitanja je sljedeći. Najveći odlučujući faktori kada su u pitanju ove dvije vrste žudnje su stadij poremećaja ili neravnoteže, kao i količina toksina u sustavu.

Prema Ayurvedi, postoji pet stadija bolesti. Ako je stanje u jednoj od ranijih faza, obično prvoj ili drugoj, tada će žudnja obično biti zdrava jer je tijelo još prilično snažno i ravnoteža nije previše poremećena. Do treće faze, doše (Vata, Pitta i/ili Kapha) su napustile svoje domove i sada cirkuliraju tijelom putem krvotoka. Njihova snaga je veća, njihova prisutnost je proliferirala, a samim tim i sustav postaje sve slabiji. U ovom trenutku žudnja za hranom može postati nezdrava, osobito ako osoba već ima priličnu količinu toksina u svom sustavu.

Ovo sada dolazi do drugog snažnog odlučujućeg čimbenika naše žudnje, a to je čimbenik toksina. Toksini, koji se u Ayurvedi nazivaju i ama, imaju kvalitetu ljepljivih, sluzavih, viskoznih, mutnih, teških i dosadnih. Ako je sustav nakupio veliku količinu ovih toksina u krvotoku ili na određenom području tijela, stanice mogu sadržavati sloj ili omotač od tih toksina, što počinje utjecati na staničnu inteligenciju i komunikaciju. Ovo je glavni razlog za mnoge poremećaje uključujući rak i autoimuna stanja (u kasnijim fazama); ali u ovom slučaju to će također negativno utjecati na inteligenciju žudnji, pa se mogu pojaviti nezdrave žudnje. Ti toksini mogu potjecati od trenutnog stanja, ali su možda već bili u sustavu prije nego što se poremećaj manifestirao. U svakom slučaju, mogu iskriviti našu prirodnu inteligenciju i dovesti do žudnje za stvarima koje će dodatno ubrzati poremećaj, povećati nakupljanje toksičnih tvari i manifestirati bolest.

Dakle, zagonetka o žudnji, ovo su glavni razlozi zbog kojih su naše žudnje ponekad na našu štetu, budući da ne dolaze uvijek iz inteligencije, već iz toksina i bolesti koji su privremeno preuzeli komunikaciju sustava. Što više možemo održati svoje sustave u ravnoteži i slobodnima od velikog nakupljanja toksičnih tvari, veće su šanse da će naše žudnje ostati zdrave i u našu korist.

Sljedeći put kada osjetite jaku želju, pogledajte ga i temeljito ispitajte. Ako je sredina zime i žudite za hladnim smoothijem ili još gore sladoledom, možda to dolazi iz nezdravog izvora. Ovo je jednostavan primjer, ali ako počnemo dublje sagledavati svoje žudnje i cjelokupnu uključenu sliku, tada možemo početi razlikovati zdrave od nezdravih žudnji i stoga otkriti načine prirodnog uspostavljanja ravnoteže.

Hvala još jednom Zagonetka žudnje. Nadam se da sam uspio baciti malo svjetla na ovo stvarno sjajno pitanje. Sljedeći put kad vam se pojavi želja, pogledajte je u lice i pokušajte vidjeti što je ispod površinske vrijednosti!

Namaste,

Pitajte Ayurvedu

Pročitajte više članaka “Pitajte Ayurvedu” ovdje.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.