Optimizirajte svoje zdravlje za proljeće
Vata obično nije uznemirena teškom, sporom, vlagom izvora. Zapravo, ovo je vjerojatno jedno od vaših omiljenih godišnjih doba, a – na mnogo načina – proljeće je za vas vrlo balansirajuće. Dakle, izazov nije suprotstaviti se negativnim utjecajima ove sezone, već u potpunosti iskoristiti dobrobiti koje vam ona nudi.
Sljedeće izmjene tipične proljetne rutine osmišljene su posebno za podršku vašoj konstituciji. Ako niste upoznati s osnovnim načelima tradicionalne proljetne rutine, moglo bi vam dobro doći ako prvo pročitate Banyanov općenitiji Ayurvedski vodič kroz proljeće.
Namirnice za favoriziranje
Rano u proljeće, ako je još uvijek hladno ili suho, poželjet ćete nastaviti jesti težu, masniju, sadržajniju hranu – sličniju onoj koja se preporučuje za vatu tijekom zime. Međutim, kako sezona bude toplija, možete postupno prijeći na laganiju hranu koja više čisti.
U konačnici, tražite ravnotežu između teške, masne hrane bogate hranjivim tvarima koja smiruje vatu i lagane, suhe hrane koja će pročistiti i osvježiti vaš sustav ovog proljeća.
- Razmislite o jedenju hrane koja uravnotežuje kaphu koja je pripremljena na način uravnoteženja vate.
- Uživajte u puno svježeg voća i povrća, ali dajte prednost kuhanom nego sirovom kad god je to moguće.
- Povrće ukrasite gheejem ili uljem, jedite toplo i priuštite si odgovarajuće zalogaje.
- Ovog proljeća možda ćete trebati i obilniji doručak od većine.
- Pređite sa zimske na proljetnu prehranu vrlo postupno – odražavajući ponašanje vaše lokalne klime – i nadopunite svoje obroke nekim sadržajnijim voćem, povrćem i žitaricama poput avokada, tikve, kvinoje ili basmati riže.
- Druge namirnice koje treba favorizirati uključuju artičoke, šparoge, ciklu, prokulice, mrkvu, čili, svježi kukuruz, zelene mahune, poriluk, gorušicu, bamiju, luk, papriku, kuhani špinat, med, amarant, miso, mung grah i toor dal.
- Općenito, trebali biste smanjiti konzumaciju mliječnih proizvoda, ali vjerojatno možete tolerirati povremenu porciju mlijeka (posluženog toplog) ili svježeg sira, a trebali biste slobodno uživati u gheeju tijekom cijele sezone.
Prihvatljiva sezonska uživanja
Ovo je jedino doba godine kada lakša, suša hrana može biti manje otežavajuća za vaš sustav. Iako bi bilo najbolje da većinu svojih obroka pripremite na način koji uravnotežuje vata, ovo je vjerojatno idealno doba godine da povremeno uživate u salati ili međuobroku od sirovog povrća.
Možete osigurati da ove poslastice neće preopteretiti vatinu sklonost prema delikatnoj probavi uzimajući ih usred dana s uljnim preljevom i nekim ljutim začinima, poput crnog papra ili hingvastaka. Ako žudite za nečim slatkim, probajte poslasticu na bazi voća kao što su pečene jabuke ili voćni crumble.
Namirnice koje treba svesti na minimum
- Izbjegavajte hranu koja može pogoršati i vatu i kaphu, poput lubenice, bijelog šećera, pira, soje ili tofua.
- Pazite da ne pretjerate s posebno laganom i isušujućom hranom poput kukuruznog brašna, prosa, zobenih mekinja, suhe zobi, raži, kokica i divljači.
- Smanjite unos meda jer bi vas mogao previše iscrpiti.
- Ako je moguće, potpuno izbjegavajte ledena pića i smrznutu hranu (poput sladoleda ili sladoleda).
Prilagodbe načina života
Vata će i dalje imati koristi od predvidljive rutine u proljetnim mjesecima, ali ovo je također odlično vrijeme da se nježno prepustite svojoj ljubavi prema spontanosti. Sljedeće prilagodbe načina života pomoći će vam da najbolje iskoristite ovu sezonu.
Dajte prioritet adekvatnom spavanju.
Dodatna mekoća i vlažnost mogu vam omogućiti da se fizički naprežete ili preuzmete malo više nego u drugim razdobljima u godini, ali budite sigurni da to činite na uravnotežen način – ublažite sve što radite odgovarajućim odmorom.
U idealnom slučaju, to bi značilo da idete spavati dovoljno rano da se osjećate odmorno kad ustanete oko 6 ujutro. Ustajanje mnogo ranije od tog vremena možda ne odgovara vašoj konstituciji, a većini vata tipova bilo bi dobro da idu spavati do ili prije 22 sata.
Za dodatnu podršku spavanju, pročitajte Ayurvedski vodič za uravnotežen san.
Uživajte u jutarnjoj rutini uzemljenja.
Kad se probudite, pazite da se ne uključite u jutarnju rutinu koja je previše aktivna i poticajna. Umjesto toga, usredotočite se na prakse koje su nježne, uzemljujuće i smirujuće za vaše tijelo i um.
Za svoju abhyangu ili ritual samomasaže dajte prednost hranjivom i hidratantnom ulju kao što je sezamovo ulje ili Vata ulje za masažu. Za vate je ovo više uravnotežujuće nego suho trljanje ili biljni prah, a znajte da vas sauna može previše isušiti.
Vježbajte nježnu, tečnu vježbu.
Ako vježbate jogu, usredotočite se na namjerno i graciozno kretanje umjesto na brzinu, svakako uključite neke oporavljajuće položaje i završite s 5-10 minuta savasane za uzemljenje i podršku živčanog sustava.
Ako prakticirate pranayamu, možda ćete htjeti nadoknaditi lakoću Bhastrike (Daha mijeha) i Kapalabhatija (Blistavog daha lubanje) punim jogijskim dahom ili Nadi Shodhanom (Alternativno disanje kroz nos).
Proljeće, slično kao i zima, ide sporijim tempom. To može djelovati vrlo umirujuće, stoga pokušajte uskladiti svoj tempo s tempom prirodnog svijeta – usporite, dišite duboko i upijajte duševnu hranu koju vam ovo godišnje doba nudi.