Iako može biti korisno znati svoj tip doše i posljedično slijediti dijetu koja odgovara doši, to nije uvijek siguran način da pronađete ravnotežu. Zapravo, češće nego ne, odgovor nije tako crno-bijel. Na primjer, mnogi pojedinci mogu biti jedan tip doše, ali umjesto toga imaju drugu došu koja trenutno nije u ravnoteži (npr. Kapha tip koji ima jaku Vata neravnotežu). Alternativno, možete jednostavno imati sve tri doshe koje su vrlo jake i utjecajne na vašu konstituciju. Nadalje, možete se čak naći u neravnoteži sa sve tri doshe u isto vrijeme. . . Da, sve može biti prilično složeno, zbunjujuće i neodoljivo, ali ne bojte se! Dajući prednost uglavnom tridoshičnim* izborima hrane i pridržavajući se ovih univerzalnih prehrambenih smjernica, možete poboljšati svoje zdravlje i uravnotežiti svoje neravnoteže bez da vam se vrti u glavi. hura!
*Ako prije niste čuli za riječ “tridoshic”, to jednostavno znači da je prikladan za sve tri doshe (tj. Vata, Pitta, Kapha), što znači univerzalno balansiranje i prikladan za sve tipove tijela, bez obzira na vašu dob, težinu , stupanj zdravlja itd.
Važna napomena – pročitajte!
Jedna vrlo važna činjenica koju moram spomenuti je da ovaj popis, kao i svi opći popisi hrane, trebaju biti smjernice, a ne definirana pravila kojih se uvijek moraju pridržavati. Čak i u svijetu tridoških preporuka, može biti navedena hrana koja nije prikladna za vas kao pojedinca. Na primjer, možete vidjeti crvenu leću na popisu, ali ona vam izaziva plinove i nadutost; ili možda vidite piletinu na popisu, ali ste vegetarijanac; ili možda vidite bjelanjke na popisu, ali imate intoleranciju na jaja.
Nemojmo komplicirati stvari više nego što trebaju biti. Ako vam nešto ne ide, bacite to. Ako vam nešto vrlo očito funkcionira (čak i ako nije na popisu), držite se toga, barem dok vam više ne služi.
Najbolji savjet je razbistriti svoj um i koristiti punu svjesnost. Na kraju ćete sami sastaviti svoje osobne popise hrane, iako će za to možda trebati malo vremena i truda te puno pokušaja i pogrešaka. Do tada neka vam ovi prijedlozi pomognu; što više budete u ravnoteži (slijedeći popise poput ovih), to ćete biti usklađeniji u otkrivanju svojih jedinstvenih potreba!
Dijeta
- Pojedite svu hranu (uključujući međuobroke) prije 18 do 19 sati
- Neka ručak bude vaš najveći, najhranjiviji obrok; Neka vam večera bude najlakši obrok
- Pričekajte 3 do 6 sati kako biste osigurali punu probavu prije nego što uzmete više hrane; zapamtite, što je veći (i teži) obrok, dulje ćete morati čekati da ponovno jedete
- Jedite širok izbor boja u svojoj prehrani, to će vam osigurati širok izbor hranjivih tvari!
- Jedite barem 30 različitih biljnih namirnica (uključujući začine) u svojoj prehrani svaki tjedan, to osigurava niz hranjivih tvari, ali također potiče zdrav, bogat i raznolik mikrobiom
- Jedite sjedeći, u mirnom, ugodnom okruženju
- Svaki zalogaj hrane temeljito sažvačite
- Začinite svoje obroke tridoškim začinima kao što su kurkuma, svježi đumbir, komorač, korijander, kumin i kardamom
- Dajte prednost obrocima bogatim nemasnim proteinima i vlaknima kako biste održali apetit, energiju i razinu šećera u krvi između obroka
- Dajte prednost cjelovitim namirnicama, svježoj hrani i domaćim jelima
- Dajte prednost cjelovitim izvorima hrane u odnosu na dodatke prehrani
- Jedite uz sezonu; dajte prednost lokalnoj, svježoj hrani kada je to moguće
- Svako jutro započnite šalicom tople-vruće vode
- Pijte CCF čaj ili čaj od svježeg đumbira između obroka kako biste poboljšali probavu
- Uzmite Triphalu Churnu svaku večer prije spavanja (ovdje saznajte najbolje načine za uzimanje Triphale!)
Dijeta Nemojte
- Izbjegavajte nepravilne kombinacije namirnica
- Izbjegavajte ispašu
- Izbjegavajte grickanje između obroka (neke iznimke vrijede za ovo “univerzalno” pravilo, ovdje pronađite savjete za zdrave grickalice)
- Izbjegavajte prerađenu hranu
- Izbjegava hranu s aditivima, konzervansima, bojama, transmastima i drugim čudnim stvarima
- Izbjegavajte GMO i hranu tretiranu štetnim pesticidima
- Izbjegavanje ekstrema kao što su ekstremi u okusima (pretjerano ljuto, ljuto, slatko itd.) i ekstremi u kvalitetama (previše lagano, teško, hladno, sirovo ili suho)
- Izbjegavajte ostatke (osobito nakon 1 do 2 dana), staru hranu i ustajalu hranu
- Izbjegavajte prejedanje; idealno bi vaš želudac još uvijek trebao imati oko ⅓ prostora na raspolaganju za probavu
- Izbjegavajte hladnu, sirovu hranu zimi i vruću, začinjenu hranu ljeti
- Izbjegavajte prekomjernu dopunu; favorizirajte cjelovitu hranu!
- Izbjegavajte ležanje ili spavanje nakon jela
- Izbjegavajte piti ledenu vodu ili pića; preferirajte toplu do tople vode
- Izbjegavajte piti vodu ili piće neposredno prije, tijekom ili nakon obroka
Kliknite ovdje za kopiju ovog grafikona za ispis.
*Označava hranu koju treba jesti samo u malim količinama.
Kliknite ovdje za kopiju ovog grafikona za ispis.