Trodnevni vodič za čišćenje: savjeti, dijeta, dobrobiti i recepti – Ayurveda

info uploads three day cleanse main 1200x630 1546890487

Postoji puno različitih tehnika čišćenja, a pronaći onu koja je prava za vas ponekad može biti neodoljivo. Ako doista samo želite odmoriti svoje tijelo, pritisnuti tipku za resetiranje probavnog sustava i napraviti kratku detoksikaciju bez puno muke, ovo je čišćenje za vas.

Proces je jednostavan, neposredan, lako ga je slijediti i traje samo tri dana—što ga čini vrlo izvodljivim pothvatom za većinu ljudi. Ako će ovo biti vaše prvo iskustvo s čišćenjem, odabrali ste savršeno mjesto za početak.

Ovo čišćenje se može poduzeti u bilo koje doba godine, ali će biti posebno korisno na prijelazu između godišnjih doba — kada su naša tijela već zrela s osjećajem prijelaza.

Međutim, čak ni vrlo jednostavno čišćenje poput ovog nije prikladno za vrijeme menstruacije, za trudnice ili dojilje, ili za bilo koga tko je trenutno izrazito slab ili iscrpljen.

Pojednostavljeni PDF za trodnevno čišćenje
PREUZMI PDF

Što očekivati

Ovo trodnevno čišćenje općenito je sigurno za različite konstitucije i neravnoteže (ako ne znate svoju, riješite naš kviz Ayurvedic Profile™). Ipak, svako čišćenje može biti iscrpljujuće, emocionalno naporno i fizički neugodno zbog prirode procesa detoksikacije. Ovo čišćenje je iznimno nježno i ne bi trebalo uzrokovati veliku nelagodu, ali ipak možete doživjeti neke uspone i padove—bilo na emocionalnoj ili fizičkoj razini.

Prednosti

Praksa čišćenja smatra se vitalnim dijelom ayurvedskog načina života. Omogućuje važno sredstvo za uklanjanje nakupljenog otpada i toksičnosti iz uma i tkiva, potičući optimalno zdravlje.

Ovih je dana povremeni režim čišćenja vitalniji za naše zdravlje nego ikad prije. Od naših se tijela traži da obrade naizgled beskrajnu gomilu štetnih inputa kao što su toksini iz okoliša, prerađena hrana, neriješene emocije i psihološki stres.

Tijekom vremena ti uzroci stresa mogu uzrokovati nakupljanje toksičnosti u sustavu, taloženje u tkivima i ugroziti naše zdravlje. Povremeno čišćenje pomaže u uklanjanju tih nakupina iz tijela.

Ovo posebno čišćenje temelji se na monodijeti koja se sastoji od cjelovitih žitarica i kitcharija, pijenju puno tekućine za detoksikaciju i uzimanju Triphale navečer za podršku probavi, eliminaciji i prirodnim procesima detoksikacije u tijelu.

Ovaj režim podržava fiziologiju usporavanjem bujice štetnih unosa i pružanjem tijelu važnu priliku za odmor, oporavak i oporavak.

Jednostavno trodnevno čišćenje može pomoći:

  • Poboljšati probavu i metaboličku funkciju.
  • Promovirajte redovitu i uravnoteženu eliminaciju.
  • Podržava održavanje zdrave tjelesne težine.
  • Njegujte bolji osjećaj energije, vitalnosti i entuzijazma za život.
  • Potaknite jasnoću i utemeljenost u mentalnoj, duhovnoj i emocionalnoj sferi.
  • Potaknite uravnotežen ciklus spavanja.
  • Promicati poboljšano opće zdravlje.

Hrana koja se unosi tijekom ovog čišćenja vrlo je lako probavljiva i stoga pomaže u poboljšanju snage agnija (metaboličke vatre)—što je bitno za optimalno zdravlje.

Ako vam je koncept agnija nov, mogli biste cijeniti čitanje Važnosti zdrave probave: Ajurvedski vodič za razumijevanje agnija, koji će pružiti koristan kontekst za vaš proces čišćenja.

Proizvodi za čišćenje

Planiranje čišćenja

Što potpunije možete očistiti svoj raspored za cijelo trodnevno čišćenje, to bolje. Što je još važnije, odaberite vrijeme kada možete smanjiti svoju izloženost stresu. U idealnom slučaju, ne biste uopće radili tijekom čišćenja.

Ako vam to nije realno, preporučamo da prvi dan ili dva čišćenja zakažete tijekom vikenda kako biste se upoznali s prehranom i rutinom prije nego što čišćenje uskladite s radnim obvezama.

Također biste trebali izbjegavati bilo kakve društvene angažmane koji bi otežali održavanje jednostavne dijete propisane u nastavku.

Općenito, eliminirajte sve nepotrebne obveze i dajte si što više nestrukturiranog vremena za odmor. Žena koja ima menstruaciju također bi trebala rasporediti čišćenje oko svog ciklusa tako da ne krvari niti u jednom trenutku tijekom trodnevnog čišćenja.

Nakon što pronađete izvediv vremenski okvir, stavite svoje čišćenje u kalendar i osmislite plan za nabavu potrebnih zaliha prije datuma početka (pogledajte naš Recepti i popisi za kupovinu na kraju ovog članka). Kada čišćenje počne, htjet ćete usmjeriti svoju energiju na proces detoksikacije i obnove.

Drugim riječima, pokušajte završiti s trčanjem okolo i skupljanjem zaliha do početka čišćenja.

Ako imate naviku redovitog uzimanja kave, kofeina, duhanskih proizvoda, alkohola ili bilo kakvih rekreacijskih droga, moglo bi vam pomoći da postupno smanjite ili eliminirate njihovu upotrebu u danima koji prethode vašem čišćenju.

Slično tome, smanjenje unosa brze hrane, prerađene hrane, mesa, rafiniranih šećera i slatkiša prije datuma početka može biti vrlo korisno.

Također možete razmisliti o traženju podrške bliskih prijatelja ili članova obitelji koji znaju što namjeravate, koje su vam namjere i mogu vam pomoći da vas ohrabre kroz proces.

Samo čišćenje

Tijekom trodnevnog čišćenja jesti ćete pojednostavljenu prehranu od zobene kaše i kitcharija. Ova je dijeta dovoljno sadržajna da možete zadržati svoje osnovne odgovornosti dok resetujete probavni sustav, podržavate eliminaciju toksina i balansirate vatu, pittu i kaphu.

Svježe pripremljena hrana je najbolja, tako da ćete htjeti kuhati svoje zobene pahuljice, kitchari i čajeve svježe svaki dan—u bilo koje vrijeme koje najbolje odgovara vašem rasporedu.

Iako biste željeli izbjeći jesti ostatke od prethodnih dana, prihvatljivo je pripremiti svu hranu za dan ujutro, ako vam to odgovara. Ukrasi kao što su chutney od cilantra i chutney od sjemenki sezama obično se mogu čuvati nekoliko dana bez problema.

Nije neuobičajeno doživjeti blago smanjenje pražnjenja crijeva tijekom čišćenja. Ako vam je učestalost ili volumen pražnjenja crijeva usporen, ili ako vam stolica postane teža, pogledajte naš izvor o tome kako ponovno uravnotežiti eliminaciju.

Zdrava eliminacija ključna je za proces detoksikacije, stoga je najbolje biti proaktivan u ublažavanju bilo kakve nelagode čim je postanete svjesni.

Dijeta

Doručak. Za prvi obrok u danu možete birati između jela kitchari ili jednostavna zobena kaša.

Ručak i večera. Za druga dva obroka u danu jedite kitchari. Možete dodati malo otopljenog gheeja, chutney od svježeg korijanderai chutney od sjemenki sezama kako biste osigurali da vaš sustav ostane dobro podmazan i da nastavite uživati ​​u svih šest okusa u svojoj prehrani.

Povrće i prilozi. Ako monodijeta izaziva osjećaj uskraćenosti, možete pokušati skuhati povrće na pari i poslužiti ga kao zaseban prilog, ukrašeno s malo otopljenog gheeja, malo soka od limuna i prstohvatom soli. Ili uzmite prilog od 1/2 avokada s limunovim sokom i malo soli.

Jutarnja rutina

Probuditi se rano. Ustanite dovoljno rano da si priuštite prostrano i opušteno jutro.

Ostružite jezik i operite zube. Kad se probudite, ostružite jezik sredstvom za čišćenje jezika i operite zube prirodnom formulom poput praha za zube.

Pijte toplu vodu. Popijte 8-16 unci vruće vode da očistite sustav i probudite probavni kapacitet.

Napravite blagu vježbu (nije obavezno). Polagani, nježni pokreti pospješit će čišćenje; više od toga može biti kontraproduktivno. Razmislite o hodanju, tai chiju, qigongu ili nježnoj jogi kao što je joga za smirivanje vata (koja je prikladna tijekom čišćenja). Ovo nije vrijeme da se fizički opterećujete.

Okupajte se ili istuširajte. Koristite prirodni sapun samo tamo gdje je to potrebno (idealno ne na cijelom tijelu).

Pripremite hranu i čajeve. Nakon toga ćete htjeti imati dovoljno vremena za pripremu doručka, kitcharija i čajeva za dan bez nepotrebnog stresa.

Kroz dan

Jedite u dosljedno vrijeme. Ako je moguće, doručkujte između 7-8 sati, ručajte između 12-13 sati i večerajte između 17-18 sati. Ostavite najmanje tri sata između obroka i jedite dovoljno u svakom obroku da biste se osjećali zadovoljni bez prejedanja.

Večerajte rano. Pokušajte ne jesti nakon 18 ili najkasnije 19 sati.

Izbjegavajte grickanje između obroka. Ako trebate nešto dodatno, možete uživati ​​u svježem voću ili nekoliko sirovih orašastih plodova.

Ostanite hidrirani. Pijte najmanje 8-12 šalica toplih ili vrućih tekućina sobne temperature svaki dan kako biste osigurali odgovarajuću hidrataciju i pomogli u ispiranju toksina iz sustava. U idealnom slučaju, većinu tekućine treba uzimati između obroka. Odgovarajuće tekućine uključuju vodu, CCF čaj, čaj za rehidraciju, i detox čajevi poput Detox Digesta. Pijte koliko god želite bilo koje od ovih.

Večernja rutina

Uzmi Triphalu. Otprilike pola sata prije spavanja, potopite 1/2 čajne žličice Triphala praha u šalicu svježe prokuhane vode deset minuta. Ohladite i popijte. Ili uzmite dvije tablete Triphala s čašom tople vode.

Povucite se na noć do 22 sata. Spavanje je najbolje vrijeme za detoksikaciju tijela pa se svakako dovoljno odmarajte tijekom čišćenja.

Podržavajući životni stil tijekom čišćenja

  • Držite svoje aktivnosti što je moguće tiše i svjesnije.
  • Okružite se stvarima koje vas podižu i hrane.
  • Smanjite stres i izloženost bjesomučnim ili uznemirujućim okruženjima.
  • Ako se intenzivne emocije pojave tijekom ili nakon vašeg čišćenja, pozdravite svoje emocije sa suosjećanjem, promatrajte ih s odvojenom sviješću i dopustite im da jednostavno prođu kroz njih – poštujući sebe u tom procesu.
  • Odmarajte se što je više moguće. Možete osigurati da većina vaše energije bude posvećena čišćenju minimiziranjem broja resursa koje vaše tijelo raspoređuje negdje drugdje.

Nakon Vašeg čišćenja

Nakon što završite ovo jednostavno, trodnevno čišćenje, vaše tijelo može nastaviti s procesiranjem toksičnosti nekoliko dana. I vaš probavni sustav će se naviknuti na vrlo čistu prehranu; možda ste čak i donekle osjetljivi na pretjerano stimulirajuću ili prerađenu hranu.

A usporiti povratak na normalnu rutinu i raznovrsnija prehrana pomoći će vam da pravilno obnovite svoje tijelo i očuvate prednosti čišćenja. Nekoliko dana nakon toga jedite prvenstveno jednostavnu, cjelovitu hranu, postupno diverzificirajući svoj jelovnik. Ovo nije vrijeme za slavlje uz pizzu i pivo!

Također, obratite posebnu pozornost na to kako postupate s potencijalno otežavajućim namirnicama poput mliječnih proizvoda, pšenice, soje i velebilja nakon čišćenja. Vaše tijelo može vam ponuditi neke nove informacije o vašem odnosu s određenom hranom.

Novi početak

Iako je ovaj model čišćenja nevjerojatno kratak i jednostavan, može biti vrlo moćan. Prema Ayurvedi, uravnoteženi agni ključ je optimalnog zdravlja i dugovječnosti. Naša tijela su nevjerojatno inteligentna, a trodnevno čišćenje daje im važnu priliku za jačanje agnija.

Dakle, iako se može činiti teško za povjerovati, čak i jednostavno čišćenje poput ovog može pokrenuti dramatična poboljšanja u kvaliteti vaše probave i eliminacije, vaših želja, razine energije i vašeg općeg blagostanja.

Dok završavate čišćenje, odvojite malo vremena za razmišljanje o svom životu kako biste mogli krenuti naprijed s novim namjerama koje vam se čine važnima. Ovo je moćno vrijeme za njegovanje dublje razine unutarnje svijesti, slušanje vašeg tijela i poštovanje svakog aspekta vašeg bića dok izlazite iz čišćenja.

Također biste mogli odvojiti malo vremena da cijenite svoje tijelo zbog svih načina na koje vas služi i podržava. Upamtite također da ste si ovim čišćenjem ponudili vrijedan dar—onaj koji zahtijeva određenu razinu discipline i predanosti. Čestitam na vašem postignuću. Nadamo se da će vam služiti na mnoštvo zadovoljavajućih načina.

Recepti

Zapamtite da će vaša hrana apsorbirati energiju vašeg načina razmišljanja i stanja dok kuhate. Možete pomoći svom procesu ozdravljenja unoseći dobre namjere i osjećaj prisutnosti u svoju kuhinju.

Jednostavna zobena kaša

Kitchari se tradicionalno jede tri puta dnevno tijekom ayurvedskog čišćenja, ali ovaj jednostavan recept za zobene pahuljice dobra je alternativa ako vam pripremanje kitcharija prije doručka nije realno. Ovaj recept također može pružiti korisnu pauzu od kitchari monodijete—što je posebno važno ako ste skloni lako umoriti se od slične hrane.

Dok se voće i žitarice obično smatraju lošom kombinacijom hrane, zob je posebno lagana žitarica i općenito je prilično probavljiva. Profil okusa zobi također ima mnogo toga zajedničkog s tim voćem, što ih čini kompatibilnijima.

Osim toga, kada se voće i zob kuhaju zajedno, njihove se raznovrsnije kvalitete mogu pomiješati na način koji dodatno poboljšava njihovu probavljivost.

Sastojci

  • 1/2 šalice suhe valjane zobi
  • 1 1/2 šalice vode
  • 1/4 šalice grožđica
  • 1/2–1 šalice svježe jabuke, marelice, breskve ili kruške (narezane na male komadiće)

Dodatni začini za zagrijavanje

Upute

Pomiješajte grožđice, narezano voće, 1 šalicu vode i bilo koje začine po želji u malom loncu i zakuhajte na srednje jakoj vatri.

Smanjite vatru i kuhajte deset do petnaest minuta, ili dok voće ne omekša i dobro se skuha (jabukama može trebati malo duže).

Dodajte zob, preostalu 1/2 šalice vode, promiješajte i vratite da zavrije.

Kad smjesa prokuha, dobro promiješajte, maknite s vatre, poklopite i ostavite stajati pet do deset minuta dok zob ne omekša i voda ne upije. Ohladite i poslužite.

Varijacije doše zobene kaše

Vata. Dajte prednost voću poput marelica i breskvi. Začini po želji dat će ukusan dodatak topline ovom jelu.

Pitta. Dajte prednost voću poput jabuka i krušaka. Ako postoji pitta neravnoteža, dajte prednost cimetu i kardamomu i razmislite o smanjenju količine. Za ozbiljan pitta disbalans (ili ako je sezona vruća) razmislite o tome da se u potpunosti odreknete začina.

Kapha. Bilo koje od gore spomenutog voća je u redu. Ako ste prvenstveno usredotočeni na balansiranje kaphe, možda biste također željeli isprobati ovu ukusnu modifikaciju koja umiruje kaphu: jednostavno pomiješajte nekoliko vrsta narezanog voća, izostavite zob i drugu količinu vode, slijedite ostatak recepta kakav jest i uživajte u doručku od pirjanog voća.

zdjela kitcharija

Tridoški Kitchari

Kitchari je obrok tipa gulaša koji se priprema od basmati riže i split mung dala. Tijekom čišćenja, odgovarajuće povrće daje teksturu, okus i važan je izvor vlakana.

Kitchari je vrlo lako probavljiv, što ga čini izvrsnom namirnicom za svaki režim čišćenja. Omogućuje odmor probavnom sustavu, dodjeljujući dodatnu energiju prirodnim procesima detoksikacije tijela.

Količine u ovom receptu daju dobru polaznu točku za dnevnu zalihu kitcharija, ali kako naučite svoje sklonosti i navike, slobodno možete prilagoditi količine kako bi bolje odgovarale vašim potrebama.

Slobodno prilagodite sastojke kako biste ovaj recept prilagodili svojim jedinstvenim potrebama. Na primjer, možda ćete htjeti upotrijebiti drugu žitaricu umjesto basmati riže ili kokosovog ulja umjesto gheeja.

Sastojci

* Mješavina začina

Ako želite napraviti vlastitu mješavinu začina za kitchari, slijedite ovaj recept. Ili, možete uštedjeti vrijeme s našim gotovim proizvodima Kitchari mješavina začina.

Upute

Namočite split mung dal preko noći (ili najmanje četiri sata).

Procijedite vodu od namakanja, pomiješajte s rižom i isperite smjesu najmanje dva puta ili dok voda ne postane bistra, te ostavite sa strane.

U srednjem loncu ili loncu za juhu zagrijte ghee na srednjoj vatri. Dodajte sjemenke crne gorušice, sjemenke kumina i pirjajte nekoliko minuta dok sjemenke gorušice ne počnu pucati.

Dodajte kurkumu, korijander, komorač, hing i svježi đumbir. Miješajte kratko, dok ne postane aromatično.

Mješavinu riže i dala umiješajte u začine i pirjajte nekoliko trenutaka uz stalno miješanje.

Dodajte 6 šalica vode, pojačajte vatru i zakuhajte.

Kad juha zavrije, posolite, smanjite vatru, poklopite i kuhajte četrdesetak minuta.

U međuvremenu narežite povrće na male komade veličine zalogaja. Otprilike na pola procesa kuhanja kitcharija umiješajte povrće i pustite da gulaš ponovno prokuha.

Nastavite pirjati dok riža, dal i povrće ne budu potpuno kuhani. Maknite s vatre, ohladite i poslužite.

Napomena: neko povrće, poput slatkog krumpira i zimske tikve, može zahtijevati više vremena kuhanja i može se dodati ranije, ako je potrebno.

Nastojte da ostane vrlo malo vode kada završite. Konzistencija bi trebala biti gulaš od povrća, a ne juha. Iako želite da grah, riža i povrće budu temeljito kuhani, višak vode i pretjerano miješanje mogu uzrokovati da sastojci postanu gusti i gumasti.

Ukrasite kitchari svježim cilantrom, chutneyjem od korijandera i chutneyjem od sezama po izboru. Uživati!

Chutney od svježeg korijandera

Ovaj tridoški recept iz Ayurvedska kuharica by Amadea Morningstar vrlo je ukusan i posebno je koristan za smanjenje viška pitte.

Sastojci

  • 1 vezica (1/4 funte) svježih listova i stabljika korijandera (također poznatog kao cilantro ili kineski peršin)
  • 1/4 šalice svježeg soka od limuna
  • 1/4 šalice vode
  • 1/4 šalice ribanog kokosa
  • 2 žlice svježeg korijena đumbira, nasjeckanog
  • 1 žličica ječmenog slada ili sirovog meda
  • 1 žličica prirodne mineralne soli
  • 1/4 žličice svježe mljevenog crnog papra

Upute

Pomiješajte limunov sok, vodu i svježi korijander dok se korijander ne nasjecka. Dodajte preostale sastojke i miješajte dok ne postane poput paste.

Koristite umjereno. Ovaj chutney možete čuvati u zatvorenoj posudi u hladnjaku do tjedan dana. Za svilenkastiju teksturu koristite samo listove i vrhove svježih stabljika korijandera.

Chutney od sjemenki sezama

Ovaj tridoški recept iz Ayurvedsko kuhanje za samoizlječenje Usha i Vasant Lad posebno je dobar za ljude s vata i kapha neravnotežama. Smanjite kajenski papar na 1/4 žličice ako postoji pitta neravnoteža ili ga potpuno izbacite.

Sastojci

Upute

Pomiješajte sastojke i ukrasite kitchari s otprilike 1 žličicom mješavine.

Alakananda Ma’s rehidracijski čaj

Ovaj ukusni recept je ustupljen ljubaznošću Alakananda Ma.

Sastojci

Upute

Prokuhaj vodu. Maknite s vatre i dodajte začinsko bilje, sol i limetu.

Kuhajte deset minuta, procijedite, dodajte turbinado i popijte toplo ili na sobnoj temperaturi.

Popis za kupovinu

Preporučeni iznosi su približni i možda će ih trebati prilagoditi vašim potrebama.

Bilje i proizvodi

Dok će vam sigurno ostati ostataka Ayurvedske biljke koje naručite za svoje čišćenje, možete nastaviti uzimati bilo koje od njih nakon čišćenja kako biste podržali daljnju detoksikaciju.

Namirnice

izborno:

  • Organska valjana zob (1 1/2 šalica ili 6 unci)
  • Neobavezno: grožđice (3/4 šalice ili 4 1/2 unce)
  • Jabuka, marelica, breskva ili kruška (1 1/2-3 šalice)
  • Organski pržene sjemenke sezama (1 šalica po seriji chutneyja sa sjemenkama sezama)

Povrće za kitchari (ukupno 6 šalica), kao što su:

  • Šparoga
  • mrkva
  • Celer
  • Zeleni grah
  • Ljetna tikva
  • Slatki krumpir
  • Zimska tikva
  • Tikvica

Začini i ukrasi koje treba imati pri ruci

Dodatni začini i ukrasi:

Banyan proizvodi za čišćenje

Proizvodi za čišćenje

Ili uštedite vrijeme i novac s jednim od Banyanovih proizvoda za čišćenje:

Dodatna sredstva

Za više informacija o ajurvedskom čišćenju kliknite ovdje da se vratite na naš odjel za čišćenje.

Kako biste istražili ayurvedsku praksu rasayane (pomlađivanje), molimo posjetite naš odjel za pomlađivanje.

Za više informacija o agniju i zašto je tako kritičan za naše cjelokupno zdravlje, možete uživati ​​u našem članku o važnosti zdrave probave.

Za više informacija o ami (prirodnim toksinima) pogledajte naš članak o Ami: antiteza Agnija.

Često postavljana pitanja:

P: Zanima me mršavljenje. Hoće li ovo pomoći?

O: Čišćenje je sjajan način za resetiranje probavnog sustava kako bi mogao funkcionirati na najbolji mogući način, što može podržati zdravu kontrolu težine. Ipak, Ayurveda nudi i mnoge druge ideje o ovoj temi. Ako već niste, razmislite o tome da pogledate naš vodič o tome kako smršaviti pomoću ayurvede.

P: Ja sam sportaš i ne mogu uzeti previše dana odmora od vježbanja visokog intenziteta. Mogu li i dalje raditi ovo čišćenje ili ga na neki način modificirati?

O: Da! Svoje čišćenje možete modificirati na bilo koji način koji najbolje odgovara vašim individualnim potrebama, tako da je svakako moguće nastaviti s uobičajenom rutinom vježbanja. Dajte sve od sebe da ugradite prostor za odmor i pomlađivanje na druge načine, kao što je dovoljno sna, odvajanje vremena za sebe ili opuštanje regenerativnom jogom. Možda biste također željeli nadopuniti svoje obroke dodatnom jednostavnom, lako probavljivom hranom za dodatnu nutritivnu podršku.

P: Aktivno pokušavam zatrudnjeti. Je li sigurno napraviti čišćenje?

O: U većini slučajeva, da! Čišćenje se zapravo preporučuje kao jedan od koraka za pripremu tijela za začeće. O tome imamo više informacija u našem vodiču za pripremu za trudnoću. Također preporučujemo suradnju sa svojim liječnikom kako biste bili sigurni da je čišćenje pravi izbor za vas u ovom trenutku.

P: Alergičan sam na mahunarke, uključujući mung dal. Mogu li i dalje raditi ovo čišćenje?

O: Preporučamo suradnju s ayurvedskim praktičarom kako biste pronašli pravo čišćenje za svoje potrebe. Tradicionalno ayurvedsko čišćenje zahtijeva korištenje riže i dala, pri čemu dal osigurava veliki dio potrebnog sadržaja proteina za održavanje tijela tijekom čišćenja. Ipak, moguće je stvoriti prilagođeni probavni reset koji zadovoljava vaše prehrambene potrebe. Liječnik bi vam mogao preporučiti pravu hranu koja će vam pomoći.

P: Mogu li upotrijebiti cijeli mung grah umjesto mung dala?

O: Apsolutno! Zeleni mung grah smatra se balansirajućim za sve doše i može se zamijeniti za žuti mung dal. Samo imajte na umu da će se trebati namakati i trebat će dulje vrijeme kuhanja.

P: Alergična sam na zobene pahuljice. Što trebam jesti za doručak?

O: Nema problema! Zobena kaša nije potrebna za ovo čišćenje i samo se preporučuje kao alternativni doručak za one koji žele odmor od kitcharija. Neki ljudi radije jedu kitchari za sve obroke svog čišćenja. Kvinoja i amarant također su prikladne zamjene.

P: Mogu li koristiti smeđi basmati umjesto bijelog basmatija?

O: Smeđa riža, uključujući basmati, prilično je grijuća, teška i gruba, te ih je teže probaviti. Ayurvedska čišćenja uglavnom se odnose na davanje odmora probavnom sustavu jedenjem jednostavne kitchari monodijete koja je izuzetno laka za probavni sustav. Zbog toga se bijeli basmati preporuča prilikom čišćenja.

P: Mogu li jesti maslac od orašastih plodova tijekom čišćenja?

O: Općenito, orašasti plodovi i maslac od orašastih plodova nisu uključeni u ayurvedsko čišćenje. Mala količina može biti u redu za vatu i pittu ako osjećate potrebu za dodatnom prehranom, ali ako se tijekom ovog čišćenja fokusirate na balansiranje kaphe, preporučujemo izbjegavanje orašastih plodova i maslaca od orašastih plodova.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.