Vratite se osnovama: 9 jednostavnih smjernica za ayurvedsku dijetu

Ayurvedic Diet

Ayurvedic DietIako Ayurveda ponekad može postati malo komplicirana, uvijek smatram da je najbolje stvari držati jednostavnima i držati se osnova. Ako se izbjegnete izgubiti u svim informacijama koje postoje, otkrit ćete da pronalaženje zdrave ayurvedske prehrane ne mora biti pretjerano zamorno s beskrajnim popisima složenih pravila o hrani i tablica s hranom. Iako ponekad mogu biti od pomoći, mogu dovesti i do pretjeranog stresa oko hrane, pretjerane analize i potpune zbunjenosti. Zapravo, stres i frustracija stvoreni pokušajem da se pridržavate bilo čega, mogu biti jednako štetni kao i neke loše prehrambene navike. Ova uobičajena prehrambena previranja također uzrokuju nepotrebnu brigu i strah oko jela.

Kako bismo pojednostavili stvari, preporučujem vam da se za početak usredotočite na nekoliko najvažnijih ayurvedskih prehrambenih smjernica. Bez obzira koji tip doše bili, ova osnovna pravila mogu se primijeniti na svakoga, svih dobi i svih razina zdravlja. Iako je važno ne biti prestrog kada slijedite smjernice, također je važno ne biti previše opušten u vezi s tim. Kao i sve u životu, morate pronaći zdravu ravnotežu, znati kada vašem tijelu treba više discipline, a kada je u redu malo se poigrati. Kao opće pravilo, uvijek kažem da što je neravnoteža jača i kroničnija, to trebate biti revniji tijekom procesa ozdravljenja.

Dakle, ako ste spremni započeti zdravu, uravnoteženu ayurvedsku prehranu, evo nekih od glavnih smjernica koje morate imati na umu. Još jednom, ova se pravila mogu primijeniti univerzalno, bez obzira na vašu vrstu doshe. Međutim, kao što ćete vidjeti u brojci četiri, bit će važno znati koja vrsta doše biste mogli biti i koja doša je trenutno neuravnotežena. To će vam pomoći da shvatite neke konkretnije smjernice kojih se trebate pridržavati.

Riješite naš kviz Otkrijte svoju Dosha sada!

Otkrijte svoj Dosha kviz

1. Jedite po zdravom i dosljednom rasporedu

Htjeli vi to ili ne, vaše tijelo žudi i nastoji se odvojiti od rutine. To znači da je, kako biste pronašli ravnotežu u svojoj probavi, izuzetno važno da jedete tri obroka dnevno, u odgovarajuće vrijeme svakog dana. Jedenje u rutinsko vrijeme omogućit će vašem tijelu redovitost da zna kada hrana dolazi i stoga će započeti nužnu unutarnju pripremu prije nego što hrana dođe. Također vam omogućuje da stabilizirate svoju energiju, razinu šećera u krvi i apetit što će vam omogućiti da donosite bolje odluke o izboru obroka. Jeste li ikada propustili obrok što vas je navelo da zgrabite hranu koja vam je bila pri ruci? To često dovodi do lošeg izbora hrane, ispaše i prejedanja.

Evo jednostavne tablice koju morate imati na umu kada jedete zdravo. Također sam dodao neke općenite ključne točke koje treba zapamtiti u vezi sa svakim obrokom.

Healthy Meal Chart 1

*Večera može biti nešto kasnije u ljetnim mjesecima ako Kapha nije u disbalansu.

Ideje za recepte za zdrav doručak:

2. Ne preskačite obroke

Nastavljajući od broja jedan, uvijek treba izbjegavati preskakanje obroka. Ova nezdrava navika često dovodi do povećanja Vate, pada razine šećera u krvi, smanjenja razine energije, zamagljenog uma, usporene probave i metabolizma, grickanja, ispaše, lošeg izbora hrane i na kraju prejedanja.

Ako vam trenutni raspored ne dopušta da doručkujete ili ručate, promijenio bih vaš raspored kao visoki prioritet. To je iznimno važno za vaše zdravlje, kako tijela tako i uma. Da ne spominjemo vaš radni učinak i razine spoznaje će se smanjiti ako nemate odgovarajuće gorivo. S druge strane, vaša produktivnost i učinkovitost nedvojbeno će se povećati jedući zdrav obrok, u pravo vrijeme.

3. Izbjegavajte neprikladne kombinacije hrane

Ovo je još jedna ključna preporuka kada je u pitanju vaše probavno zdravlje. Često mi dolaze pojedinci govoreći: “Ne razumijem. Jedem zdravu hranu, ali još uvijek patim od mnogih probavnih problema.” To je zato što nije uvijek važno što jedete, već kako to jedete. Jedna hrana može biti zdrava i lako probavljiva sama po sebi, ali u kombinaciji s određenom hranom može postati “otrov” za tijelo uzrokujući fermentaciju, plinove, nadutost, hiperaciditet i toksine. Stoga je nužno preispitati svoje prehrambene navike i izbjegavati što je više moguće nepravilne kombinacije namirnica.

Ovo su tri najbolje kombinacije hrane na koje treba pripaziti:

  • Uvijek jedite samo voće. Jedenje voća s BILO KIM drugim dovest će do probavnih smetnji i fermentacije u crijevima. Stoga voće treba jesti samo samostalno. Voće možete jesti 30 minuta prije obroka ili najmanje 2 sata nakon obroka. To znači da voće nije zdrava opcija za desert, niti se preporučuje jesti ga kao prilog ili na vrhu jogurta ili žitarica. Znam da je ovo teško čuti, ali na kraju ćete se zbog toga osjećati bolje!
  • Jedite samo jedan životinjski protein po obroku. Različiti proteini se ne probavljaju pravilno kada se pomiješaju. Životinjske su bjelančevine ionako teške i teško probavljive, pa će dodavanje nepravilnog kombiniranja hrane doista dovesti do mnogih probavnih problema. Pazite da svaki obrok sadrži samo jednu vrstu proteina. To znači da jedete sir odvojeno od mesa, jaja bez slanine ili kobasice i nikako slaninu-cheeseburgere.
  • Ne miješajte škrob sa životinjskim bjelančevinama. Budući da ove dvije vrste hrane trebaju potpuno različite pH sredine da bi se pravilno probavile, smatraju se nekompatibilnim i treba ih jesti odvojeno. Ovo se čini nečuveno na Zapadu s našim mentalitetom odrezaka i krumpira, riže i piletine, hamburgera i peciva; tako da će većini pojedinaca neizbježno trebati malo vremena da se naviknu. Kada jedete meso, žitarice koje sadrže manje škroba, poput prosa ili kvinoje, mogu biti dobar kompromis u usporedbi s hranom bogatijom škrobom, poput riže ili tjestenine.

Food combining Guidelines 1 1

Kliknite ovdje za PDF kopiju tablice nepravilnog kombiniranja hrane za ispis.

4. Izbjegavajte jesti u pokretu

Kada je riječ o zdravoj prehrani, nije uvijek važno što jedete, već kako jedete. Ayurveda stavlja snažan naglasak na činjenicu da svaki obrok (ili užinu) treba jesti sjedeći, s velikom svjesnošću. To znači da ne samo da biste trebali izbjegavati jesti u pokretu (kao što je u automobilu ili dok hodate), već čak i za radnim stolom dok radite. Zapravo treba izbjegavati svu elektroniku i ometanja dok jedete, uključujući telefonski razgovor, igranje na računalu, gledanje televizije, prisustvovanje sastanku ili tijekom intenzivnog razgovora. Umjesto toga, odvojite vrijeme da pronađete miran prostor za sjesti i usredotočite se na žvakanje svakog zalogaja i uživanje u svim okusima koji idu uz njega. Ovo ne samo da će biti korisno jer će vašem tijelu omogućiti da se usredotoči na pravilnu probavu hrane, već će vam omogućiti da izbjegnete besmislene prehrambene navike i da postanete svjesni kada ste doista siti (prije nego što bude prekasno).

5. Jedite za svoj tip Dosha

Ako znate svoju vrstu doshe, kao i koja je dosha trenutno neispravna, trebali biste u skladu s tim slijediti njihove osnovne prehrambene smjernice kao visoki prioritet. Na primjer, to znači da će Vata tipovi idealno izbjegavati hladnu, sirovu hranu; Pitta tipovi trebaju izbjegavati vruću, začinjenu i zapaljivu hranu; i Kapha tipovi trebaju izbjegavati tešku, ljepljivu hranu poput mliječnih proizvoda i glutena. Možda jedete savršeno zdravu hranu; međutim, oni možda neće biti zdravi za vaše individualne potrebe i zauzvrat će uzrokovati poremećaj u vašem sustavu.

Kliknite ovdje da biste otkrili svoj tip Doshe!

Pročitajte više o glavnim prehrambenim smjernicama po doshama:

6. Jedite za sezonu

Bez obzira koji je vaš tip doshe, uvijek je važno jesti u skladu s godišnjim dobom. Ovo također može biti od pomoći ako imate više dosha koje prevladavaju ili više od jedne doshe nije u ravnoteži u bilo kojem trenutku.

Jesti u sezoni može imati nekoliko značenja. Prvo, uvijek je najbolje jesti sezonski svježe (i idealno lokalne) proizvode. Na primjer, bobičasto voće je na vrhuncu u ljetnim mjesecima, ali može imati nedostatak okusa i hranjivih tvari kada ih jedete zimi; umjesto toga dajte prednost pirjanim jabukama, kruškama i citrusima tijekom jeseni i zime.

Drugo, također je važno jesti grijuću hranu u hladnim mjesecima i dati prednost hrani koja hladi u toplijim mjesecima. Na primjer, zimi biste trebali preferirati vruće juhe s puno zagrijavajućih začina i dobro kuhanog korjenastog povrća; dok ljeti ovo može biti preteško i grijati. Za ljeto pokušajte svojim obrocima dodati neke namirnice koje hlade kao što su cilantro, kokosovo ulje, krastavac, gorko povrće, limeta i ghee. Jedući inteligentno u skladu s godišnjim dobima, prirodno ćete pomoći u održavanju sebe, vaše probave i vaših dosha u ravnoteži.

7. Izbjegavajte jesti kasno navečer

Iako ste ovo vjerojatno već čuli mnogo puta, doista je ključno izbjegavati jesti hranu kasno navečer. Točno vrijeme za završetak jela može malo varirati, ali kao opće pravilo preporučujem da se sav unos hrane završi do 18 sati*. Vaše tijelo i vaš metabolizam prirodno se usporavaju svake večeri, obično otprilike u isto vrijeme kad sunce zalazi. Stoga će sve što unesete u svoje tijelo u ovom trenutku imati puno sporije vrijeme prijelaza od želuca do debelog crijeva. Ovo je dodatno spriječeno vašom sjedilačkom prirodom nakon večere (općenito govoreći), što vam daje malo kretanja i prostora za pravilnu probavu. Budući da uskoro dolazi dulje vrijeme tranzita pomiješano sa spavanjem, ovo postavlja pozornicu za kasnonoćnu hranu koja jednostavno stoji u vašim crijevima do jutra. To će dovesti do omamljenog buđenja, tupog jutarnjeg apetita, usporene probave i na kraju toksičnosti.

*Ovo vrijeme može biti malo ranije u mračnim zimskim mjesecima, ali malo kasnije za ljeto.

8. Izbjegavajte ispašu i pretjerane grickalice

Iako se malim, zdravim međuobrokom (npr. komad voća, šalica jogurta, ILI šaka orašastih plodova) između obroka može preporučiti nekim osobama (općenito tipovi Pitta i Vata), uvijek treba pasti ili uzimati više međuobroka biti izbjegnuta. To je zato što će prečesto jedenje (čak i male količine) uzrokovati da vaša probavna vatra (Agni) neprekidno radi tijekom dana. To preopterećuje vaš Agni, kao i gušteraču, i dovodi do usporene probave i nakupljanja toksičnih tvari. Povrh ovog prekomjernog rada koji se događa, često će se mnoga pravila kombiniranja hrane prekršiti tijekom ispaše, čineći sve ove negativne učinke još većim. Stoga se držite svoja tri obroka svaki dan koja su puna vlakana i nemasnih proteina, što će vas držati sitima i grickanje učiniti nepotrebnim.

9. Uzmite probavni stimulans prije jela

Ako imate bilo kakvih probavnih problema, uobičajena je ajurvedska praksa da prije svakog obroka pripremite vatru s predjelom koji stimulira probavu. To može biti nešto jednostavno poput čaja od đumbira s medom. Ovisno o vašim probavnim potrebama, ovo se može uzimati do tri puta dnevno, 30 minuta (ili manje) prije jela.

Bez obzira što odabrali, ova korisna sredstva za pomoć probavi potaknut će vašu probavu i osloboditi vitalne enzime. To će zauzvrat pomoći u otklanjanju problema kao što su plinovi, nadutost, hiperaciditet, usporeni metabolizam, slab apetit i pospanost nakon jela. Upamtite da svi ovi simptomi ukazuju na slabu ili neuravnoteženu probavnu vatru i prema Ayurvedi… poremećena probava glavni je uzrok svih bolesti!

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.