Optimizirajte svoje zdravlje ove jeseni
Iako vata nije primarni igrač u vašoj konstituciji, još uvijek možete zaštititi svoju dobrobit nekim navikama koje umiruju vatu. U isto vrijeme, trebali biste posvetiti malo periferne pažnje čišćenju viška pitte (preostale od ljeta) i sprječavanju pogoršanja kaphe (kao pripreme za zimu koja je pred nama).
Namirnice za favoriziranje
Dok nastojite jesti sezonsku hranu, vodite računa o tome da pittu održavate dovoljno hladnom (osobito u ranu jesen) i također pazite da kaphu ne ugušite s previše teške, masne hrane.
Usredotočite se na jesensku hranu koja je dobra i za pittu i za kaphu, kao što su jabuke, bobičasto voće, namočene suhe šljive, namočene grožđice, šparoge, cilantro, zeleni grah, poriluk, bamija, kuhani luk, rutabaga, amarant, kvinoja, basmati riža, seitan, mungo grah, svježi sir, ghee, kozje mlijeko, škampi i suncokret er sjemenke.
Prihvatljiva sezonska uživanja
I pitta i kapha imaju koristi od gorkog i oporog okusa, tako da ćete možda moći uživati u sirovom voću i povrću, te većem izboru graha—posebno u ranoj jeseni.
Uzemljite svoju energiju laganim, slatkim poslasticama poput pudinga od riže, shakeova od datulja i kuglica za sunčanje, ali u malim količinama kako ne biste opteretili probavu. Također možete probati šalicu vrućeg, začinjenog kozjeg mlijeka (s malo muškatnog oraščića, cimeta, gheeja i šećera) prije spavanja kako biste pospješili čvrst san.
Namirnice koje treba svesti na minimum
Iako možda ne morate biti toliko revni u izbjegavanju hrane koja izaziva vatu kao neki, bilo bi najbolje smanjiti svoju izloženost jesenskoj hrani koja pogoršava i pittu i kaphu – stvari poput zrelih banana, zelenog grožđa, grejpa, limuna, melase, smeđe riže, urad dala, tvrdih sireva, kiselog vrhnja, jogurta iz trgovine, govedine, lososa i morske ribe.
Pazite, također, da ne pretjerate s orašastim plodovima. Osim toga, budno pazite na znakove viška pitte (kiselost, proljev, osip ili kiselkast okus), viška kaphe (letargija, niska energija nakon obroka, magla u mozgu) i viška vate (plinovi, nadutost, zatvor, suha koža) i prilagodite svoju prehranu svojim svakodnevnim potrebama.
Prilagodbe načina života
Elementi jeseni koji će vam vjerojatno najviše smetati su hladno vrijeme, lakoća i pokretljivost. Možete se usredotočiti na to da ostanete ugodno topli, uzemljite se bez prepuštanja letargiji i stabilizirate svoj živčani sustav redovitom rutinom.
Težite vježbanju umjerenog intenziteta, ali pazite da se ne pregrijete. Tijekom vježbanja joge možete se kretati umjerenijim tempom i gurati se više nego neki drugi, ali nemojte razviti naviku naprezanja. Uključite stojeće poze, savijanje unatrag, savijanje naprijed, uvijanje i pokrete umjerenog tempa u svoju praksu asana i svakako završite s nekim vremenom u Savasani.
Općenito, ove jeseni pokušajte pronaći ravnotežu između uzemljenja i stabilizacije vate, ritmiranja pitte i osnaživanja kaphe.
Također bi vam moglo pomoći da pročitate i vodiče za pitta i kapha pad za neke dodatne savjete o podržavanju ovih dosha tijekom pada.