Kao most između ljeta i zime, jesen je prijelazno doba. Po prirodi je pomalo nestalan i karakteriziraju ga suhoća, lakoća, hladno vrijeme, oštar vjetar, suptilnost, pokretljivost i praznina – sve kvalitete koje dijele vata dosha. Ayurveda nas uči da slično povećava slično, pa će jesen inherentno težiti povećanju vate, osobito ako je vata ključni igrač u vašoj konstituciji. (Ako niste sigurni koji je vaš ajurvedski tip tijela, riješite kviz Ayurvedski profil™ koji će vam pomoći da odredite svoju konstituciju).
Možete zaštititi svoje zdravlje u ovoj vata sezoni tako što ćete naučiti prepoznati uobičajene znakove i simptome akumulacije vate, što vam omogućuje da odgovorite na neravnoteže čim se pojave. Blagi znakovi i simptomi obično će se pojaviti u ranim fazama neravnoteže vate, mogu se javljati i nestajati neko vrijeme i relativno ih je lako popraviti. Ozbiljnije neravnoteže općenito su rezultat dugotrajnog pogoršanja vate, više su uspostavljene u tkivima i obično su donekle kronične prirode. Sljedeći popis neravnoteža organiziran je prema tkivima i sustavima koji su najviše pogođeni i podijeljen je na blage i teže manifestacije. Imajte na umu da što prije riješite neravnotežu, lakše ćete je ispraviti.
Znakovi i simptomi Vata neravnoteže
U umu
Blage neravnoteže
Promjene u vašem mentalnom stanju često će biti jedan od prvih pokazatelja da se neravnoteža počinje manifestirati. Za vatu, znakovi pogoršanja uključuju tjeskobu, nervozu, strah, usamljenost, nesigurnost, nemir, hiperaktivnost, vrtoglavicu, prostranost i/ili zbunjenost. Višak vate u umu također može izazvati osjećaj napetosti, kao da se ne možete smiriti, ili kao da ste neprestano “na rubu”, čak i nervozni. Višak vate također može uzrokovati ubrzani um, isprekidan san, nedostatak utemeljenosti, strah od predanosti i zaboravnost.
U probavnom traktu
Blage neravnoteže
Probavni trakt je jedno od prvih mjesta gdje će se pogoršana vata javiti. Rani znakovi neravnoteže vate uključuju podrigivanje, štucanje, krkljanje u crijevima, pretjeranu žeđ, plinove, nadutost i zatvor. Višak vate u probavnom traktu također može uzrokovati nepravilan apetit, blagi gubitak težine, bolove u bokovima, pritisak ispod dijafragme, suh okus u ustima, masnu peristaltiku, proljev, suhi izmet i/ili hemoroide. Kada je vata visoka, vjerojatno ćete žudjeti za mesom i masnom, slanom, kiselom ili začinjenom hranom.
U krvožilnom sustavu, koži, noktima, vlasištu i kosi
Blage neravnoteže
Znakovi neravnoteže u krvožilnom sustavu, koži, noktima, vlasištu i kosi mogu ukazivati na to kada se pogoršana vata počinje širiti. Višak vate na tim područjima može uzrokovati naježivanje, suhoću kože, usana ili kose, ispucale vrhove, pucanje kože, peta, noktiju ili zanoktica i perut. Višak vate također može uzrokovati bljedilo, kožu bez sjaja, lošu cirkulaciju, hladne ruke ili stopala, nedovoljno znojenja, ekcem i psorijazu.
U mišićima, kostima, zglobovima i živčanom sustavu
Blage neravnoteže
Nedostatak koordinacije, slabost, umor mišića, drhtanje bedra, stezanje, ukočenost i bolovi u mišićima, sve su to znakovi viška vate u muskulaturi. Pucketanje, pucanje ili bolovi u kostima i zglobovima ukazuju na to da u ovim osjetljivim prostorima ima previše vate. Visoka vata u neuromuskularnom sustavu također može uzrokovati tikove, drhtanje, trnce, obamrlost, išijas, bol u živcima, ukočen vrat, bol oko zdjeličnog pojasa i nejasnu ili generaliziranu bol.
Drugdje u Tijelu
Blage neravnoteže
Neki ljudi primjećuju nedostatak daha, bradikardiju, tahikardiju ili lupanje srca jer višak vate počinje utjecati na njih. Za druge, rani znakovi uključuju zijevanje, umor, promuklost u glasu, povlačenje desni, zubobolju, vrtoglavicu, zujanje u ušima, izraženu osjetljivost na glasne zvukove. Dehidracija, prekomjerno mokrenje ili izostanak mokrenja također su povezani s viškom vate. Za žene, neravnoteža Vata može uzrokovati simptome PMS-a uključujući nadutost, bol u donjem dijelu leđa, bol u donjem dijelu trbuha, predmenstrualne grčeve, nesanicu, tjeskobu, strah i nesigurnost. Također može uzrokovati neredovite, rijetke ili bolne mjesečnice, bolan spolni odnos i preuranjeni orgazam. Kod muškaraca višak Vate može dovesti do niskog broja spermija, niskog libida i preuranjene ejakulacije.
Promicanje ravnoteže tijekom Vata sezone
Usvajanje sezonski prikladne prehrane i stila života koji umiruju vatu može vam pomoći da uopće spriječite pojavu neravnoteže vate i poslužiti kao neprocjenjiv alat ako se vata već počela nakupljati. Ovi su savjeti vrlo korisni tijekom jesenske sezone, kada postoji veća vjerojatnost da će se vata pogoršati.
Osnove Vata-pacificirajuće dijete
Lako možete podržati vatu dajući prednost toploj, masnoj, dobro kuhanoj, dobro začinjenoj hrani te slatkom, kiselom i slanom okusu. Jedite namirnice koje su lako probavljive, ali također hranljive i hranjive, poput korjenastog povrća, juha i variva. Ukrasite hranu s puno gheeja. Jedite redovite obroke u redovito vrijeme i uživajte u svježem čaju od đumbira s malo meda između obroka kako bi vaš agni (probavna vatra) ostao jak i vaš apetit bio stimuliran prije jela. Pijte napitke sobne temperature, tople ili vruće, a izbjegavajte ledena pića. Potrudite se ograničiti unos sirovog povrća, salata i hladne ili smrznute hrane. Smanjite opor, gorak i trpak okus i izbjegavajte pretjerano vatrene začine, jake crne čajeve i kavu.
Osnove načina života koji umiruje Vatu
Općenito, vaša vata sezonska rutina trebala bi imati za cilj smanjiti vjetrove u tijelu, zaštititi od suhoće i smiriti sve sklonosti nestalnom ponašanju. Uspostavljanje jednostavne dnevne rutine jedan je od najmoćnijih načina na koji možete smiriti vatu. Složite rutinu koja će vam odgovarati, birajući neke od sljedećih praksi. U ovo doba godine najbolje je rano ustati kako biste mogli uživati u tišini ranih jutarnjih sati. Operite zube hranjivom pastom za zube kao što je sladić, haritaki ili metvica.1 Držite sezamovo ulje u ustima i mućkajte po desnima 1-3 minute. Slijedite svoju rutinu oralne higijene ispiranjem haritaki vodom (potopite 1 čajnu žličicu haritakija u prahu u toploj vodi preko noći) i slobodno progutajte malo mljevenog i pomladite vatu.1 Prije kupanja izmasirajte kožu toplim sezamovim uljem, mahanarayan uljem ili uljem za vata masažu kako biste spriječili suhoću kože i zglobova u ovo doba godine. Nakapajte nekoliko kapi nasya ulja u nosne prolaze kako biste podmazali sinuse i umirili um. Za vježbanje malo opustite tempo i dajte prednost tekućim aktivnostima koje jačaju kao što su hodanje, tai chi, plivanje i joga. Ako vježbate jogu, krećite se sporim, opuštenim tempom i pokušajte zadržati svijest o dahu. Dajte prednost stojećim položajima, inverzijama, polaganim pozdravima suncu, okretima, disanju naizmjenično na nosnice i svakako ostavite vremena za lijepu, dugu shavasanu na kraju vaše prakse.
Kliknite ovdje za detaljnije informacije o ayurvedskoj jesenskoj rutini – s prehranom koja umiruje vatu i životnim stilom koji je specifičan za vašu konstituciju.